Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Άνοιξε το σύστημα για υποβολή δικαιολογητικών... Αν μπείτε στο "Αίτηση για Συμμετοχή στο Πρόγραμμα Ενίσχυσης" του λογαριασμού σας, θα δείτε κάτω αριστερά "Υποβολή δικαιολογητικών".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Την επιδότηση από το πρόγραμμα "Δράση ενίσχυσης επιστημόνων-ελεύθερων επαγγελματιών" την βάζουμε στο παράρτημα? 

 

Δεν θυμάμαι ακριβώς την ημερομηνία που κατατέθηκαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου αλλά η ημερομηνία τελικής έγκρισης από τη τράπεζα είναι 16-11-10.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ πάει στον 2ο πίνακα.

 

 

Γιατι ομως αναφερει  "......για τις ίδιες επιλέξιμες δαπάνες"

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν πρέπει να δηλώσουμε κάπου την επιδότηση ΕΣΠΑ του 2010?

Η υπουργική απόφαση για την ενίσχυση των ελεύθερων επαγγελματιών εκεί που λέει "ο υπουργός οικονομίας και οικονομικών έχοντας υπόψη: στο Ν12 αναφέρει Τον Κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1998/2006 της Επιτροπής της 15ης Δεκεμβρίου 2006 για την εφαρμογή των άρθρων 87 και 88 της συνθήκης στις ενισχύσεις ήσσονος σημασίας (Επίσημη Εφημερίδα αριθ. L379/5 της 28/12/2006)".

Στο υπόδειγμα που ανέβηκε στο buildingcert στις παραπομπές αναφέρει πως ενίσχυση de minimis είναι αυτή που έχει χορηγηθεί με βάση τον παραπάνω κανονισμό (ΕΚ) 1998/2006.

Θεωρώ λοιπόν πως η ενίσχυση ελεύθερων επαγγελματιών είναι de minimis. Δεν ξέρω όμως αν πρέπει το δηλώνουμε εφόσον η πληρωμή έγινε μέσα στο 2010.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το είχα δεί αυτο, αν και δεν καταλαβαίινω ακριβώς τι εννοεί. Πάντως απο κάτω από το δευτερο πίνακα λέει για ενισχύσεις οποιουδήποτε άλλου είδους. Εγω τα ανέφερα αναλυτικα (αφού πήγα στον ΟΑΕΔ και μου έδωσε ακριβώς ημερομηνίες/αριθμούς εγγρίσεων κτλ), ετσι και αλλιως δεν νομίζω να ξεπερνά κανείς τις 200000 €

Link to comment
Share on other sites

 

Θεωρώ λοιπόν πως η ενίσχυση ελεύθερων επαγγελματιών είναι de minimis. Δεν ξέρω όμως αν πρέπει το δηλώνουμε εφόσον η πληρωμή έγινε μέσα στο 2010.

 

Αυτή είναι και η δικιά μου απορία διότι δεν αφορά η ενίσχυση τα 2 προηγούμενα οικονομικά έτη. Το πιο πιθανό είναι να την αναφέρω όμως γιατί είμαι κάτω από 200000 €

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.