Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή ΑΦΜ για όσους χρωστούν στο Δημόσιο (+ΤΣΜΕΔΕ)


sdim

Recommended Posts

Sdim, συγγνώμη αλλά δεν εχεις πάρει χαμπάρι από το τι συμβαίνει γυρω σου....

Καλα λένε πως ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται και πως η κρίση έχει ευκαιριες...

Και πάλι συγγνώμη, αλλά πραγματικα λυπήθηκα διαβάζοντας σε, σημερα αλλά και γενικά το τελευταίο διάστημα.

Καληνύχτα και σου εύχομαι πάντα να νιώθεις αυτή τη σιγουριά που νιώθεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά τώρα sdim, είναι δυνατόν να συγκρίνεις τον ελεύθερο επαγγελματία με τον μισθωτό και να λές ότι ο πρώτος είναι σε καλύτερη μοιρα????

Δεν μπορεί κάποιο απόθεμα έχεις, δεν μπορεί να είσαι τόσο εκτός πραγματικότητας......

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως είναι σε καλύτερη μοίρα, είπα πως είναι πιο παραγωγικός ο ΕΕ.   Βλέπω τον εαυτό μου και όσους ξέρω, δεν υπάρχει περιθώριο ξεκούρασης, συνέχεια στον αγώνα επειδή ξέρω πως δεν υπάρχουν περιθώρια για κάτι διαφορετικό. Ο μισθωτός αντίθετα έχει πιο περιορισμένο εύρος δουλειάς και συχνά εργάζεται σε πιο χαλαρούς ρυθμούς. Αν κάποια στιγμή τελειώσει ένα Project θα ξεκουραστεί μέχρι να του αναθέσουν το επόμενο. Ο ΕΕ ακόμα και στις διακοπές του ουσιαστικά εργάζεται, το τηλέφωνο πρέπει να είναι πάντα ανοιχτό για εκκρεμότητες.

 

Επίσης δεν τίθεται θέμα αποθέματος, μια μεγάλη εταιρεία πάντα θα έχει μεγαλύτερο απόθεμα. Απλά η εταιρεία στην Ελλάδα έχει πλέον τόσα έξοδα παραπάνω από τον ΕΕ που δύσκολα θα πετύχει καλύτερη τιμή.

 

Γενικά έχω την τάση θέλω να βλέπω αντικειμενικά τα πράγματα, "μαθηματικοποιώ" τα πάντα στο μυαλό μου και πάντα βλέπω τι λένε τα νούμερα.  Το κάθε τι έχει τα Χ καλά, τα Υ αρνητικά, τα ζυγίζω και κρίνω που τείνει η κατάσταση.

 

Τα τελευταία χρόνια βλέπω πως κάθε βήμα "ανεκτικότητας" από το κράτος γίνεται σημείο εκμετάλλευσης από επιτήδειους ή και αδαείς σε βάρος των υπολοίπων.  Αποφάσισε το ΤΣΜΕΔΕ να δώσει περίοδο "χάριτος" στους ασφαλισμένους και γέμισε ο τόπος μηχανικούς που θεωρούν δεδομένο πως δεν θα πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ και ρίξανε τις τιμές (ξέρω μηχανικούς που δεν έχουν πληρώσει ΤΣΜΕΔΕ τα τελευταία 4 χρόνια). Μετά χαλάρωσε το κράτος με τους φόρους και πολλοί αρχίσανε να θεωρούν δεδομένο πως δεν θα αποδίδουν φόρους ή/και ΦΠΑ. Πάλι ρίξανε τις τιμές και άντε να τους συναγωνιστεί όποιος θέλει να είναι νοικοκύρης.

 

Επειδή όσοι θέλουμε να είμαστε νοικοκύρηδες δεν μπορούμε να ανταγωνιστούμε όσους τα έχουν όλα γραμμένα (ΤΣΜΕΔΕ, ΦΠΑ, εισφορές, ΦΕΜ), η μοναδική διέξοδος που βλέπω είναι ο αυστηρότερος έλεγχος.

 

Δεν είμαι εκτός πραγματικότητας. Ξέρω πως πολλοί θα βγουν εκτός αγοράς αλλά αυτό το ξέραμε εδώ και χρόνια (100K μηχανικοί σε χώρα των 10M κατοίκων), απλά ελπίζω πως επειδή είμαι συνετός στα έξοδα και είμαι τυχερός στην ατυχία μου να μην έχω ακόμα οικογένεια θα μπορέσω να αντέξω αρκετά ώστε να είμαι ακόμα στην αγορά όταν έρθει η ανάπτυξη. Ο χρόνος θα δείξει...

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Γιά να μην αγχώνεστε , ο νόμος θα αφορά επιχειρήσεις που δεν αποδίδουν ΦΠΑ επί 1 εξάμηνο συνέχεια . Και μεταξύ μας δεν τον θεωρώ άδικο , αφού ο ΦΠΑ είναι παρακρατούμενος φόρος και πρέπει να αποδίδεται .

 

Γιά τους άλλους φόρους και τις υποχρεωτικές εισφορές που μας έχουν φορτώσει είναι το θέμα .

 

Και κάτι γιά τον συνάδελφο .

 

Πολλοί από εμάς έχουμε πληρώσει τα ταμεία μας γιά περισσότερο από 20 , 25 η και 30 χρόνια . Σύμφωνα με τον νόμο δικαιούμαστε σύνταξη . Θα ήταν πολύ λογικό να επιλέξουμε εμείς το ποσό της σύνταξης που θα πάρουμε , δεδομένων των μειώσεων που έχουν επιβληθεί .

 

Ετσι θα μπορούσε το κράτος να δώσει αυτήν την δυνατότητα στον καθένα μας και να μην υπάρχει το πρόβλημα των υποχρεωτικών εισφορών .

 

Δυστυχώς όμως τα λεφτἀ των ταμείων φαγώθηκαν από τους πολιτικούς και τους κολλητούς τους και τους διορισμένους σε αυτά και τα ξαναζητάνε από τους πολίτες .

Link to comment
Share on other sites

θα μπορέσω να αντέξω αρκετά ώστε να είμαι ακόμα στην αγορά όταν έρθει η ανάπτυξη. Ο χρόνος θα δείξει...

Με ολο το θαρρος αλλα δεν μπορω να πιστεψω πως αληθεια περιμενεις να ερθει αναπτυξη....Σε 5 χρονια εδω θα ειμαστε παλι, να κλαιγομαστε ομαδικα. Εκτος απο οσους χωθουνε σε τιποτα μεγαλοεταιριες για ενα κομματι ψωμι. Αν δεν γινει ετσι να μην με λεν οπως με λενε.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν τίθεται θέμα αποθέματος, μια μεγάλη εταιρεία πάντα θα έχει μεγαλύτερο απόθεμα. Απλά η εταιρεία στην Ελλάδα έχει πλέον τόσα έξοδα παραπάνω από τον ΕΕ που δύσκολα θα πετύχει καλύτερη τιμή.

 

Γενικά έχω την τάση θέλω να βλέπω αντικειμενικά τα πράγματα, "μαθηματικοποιώ" τα πάντα στο μυαλό μου και πάντα βλέπω τι λένε τα νούμερα.  Το κάθε τι έχει τα Χ καλά, τα Υ αρνητικά, τα ζυγίζω και κρίνω που τείνει η κατάσταση.

 

Δες λοιπόν τα τελευταία χρόνια πόσα "μπακάλικα" έμειναν στα αστικά κέντρα...

Δες πόσα μικρομάγαζα έμειναν στα αστικά κέντρα...

Δες πόσοι μικροέμποροι αγροτικών προϊόντων έμειναν στην περιοχή σου...

Δες πόσα πρατήρια καυσίμων έχουν μείνει στα χέρια ΕΕ...

Δες πόσα ξενοδοχεία θα μείνουν σε ελληνικά χέρια...

Δες πόσες μικρο-μεσσαίες κατασκευαστικές έμειναν και θα μείνουν στο άμεσο μέλλον...

Δες, πόσοι ΕΕ μηχανικοί σχεδίασαν και "έχτισαν" τα ΦΒ των τελευταίων 5 χρόνων...

 

Γενικότερα, όπου η φύση του επαγγέλματος επιτρέπει την είσοδο πολυεθνικών, αυτές μπαίνουν ή θα μπουν εξαφανίζοντας τους ΕΕ.

 

Και για τους μηχανικούς στα αστικά κέντρα, μιας και είναι το ιδιαίτερο ενδιαφέρον σου, θα δημιουργηθούν εταιρίες με καμιά 50αριά "μηχανικούς" των 400€, και η εταιρία θα έχει κέρδη γιατί πολύ απλά με ένα ενοίκιο, μία ΔΕΗ, έναν ΟΤΕ, ένα νερό, μία άδεια λογισμικού, έναν λογιστή, επαγγελματικά αυτοκίνητα (leasing), δικηγορική εταιρία για τα δύσκολα, μία ασφάλεια αστικής ευθύνης, με "έξοδα" το τραπέζωμα της γκόμενας το προηγούμενο βράδυ (βλέπεις είναι ΑΕ και "δικαιολογούνται" τα πάντα) κτλ κτλ κτλ.... σίγουρα θα έχει μεγαλύτερα κέρδη, από αντίστοιχα 50 μηχανικούς ΕΕ....

 

Και ένα τελευταίο.... η γενιά των 200-500€ δεν πρόκειται ούτε στα 80 τους να δημιουργήσει.... άρα ως ΕΕ μηχανικοί μην περιμένεις να έχουμε αντικείμενο στα ..."μέτρα" μας....   Τα Mall και τα ΔΕ τα "φτιάχνουν" όμιλοι, όχι ΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα αυτό, νομίζω μας αφορά όλους.

Όσους χρωστάνε επειδή θα χάσουν το ΑΦΜ και όσους δεν χρωστάνε επειδή θα πρέπει να προσέχουν με ποιους συνεργάζονται.

 

Καιρός ήταν να μπει μια τάξη. Ποια η γνώμη σας, θα αποδώσει αυτό το μέτρο;

 

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=531603

 

 

δεν μπαίνω καν στον κόπο να διαβάσω τις παπαριές του υπουργείου.

 

 

ναι για το ΤΣΜΕΔΕ να το κάνει όταν το βγάλει απο τις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ εισφορές...

 

και μου κάνει τρομερή εντυπωση που δεν ξεκινάς απο το Α...αλλά απο το Ω....

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

μην παμε αυστραλια....ηδη ξεκινησε....

 

το ΠΕΑ πουθελε το ΤΑΙΠΕΔ ζηταγε 10.000 τ.μ  ναχεις κανει και εγγυητικη 30.000 ευρω για εργο αν θυμαμαι καλα 150,000

 

σε λιγο θα μας ζητανε εγγυητικες για ΟΠΟΙΟ εργο μελεταμε -κατασκευαζουμε.....

οι ασφαλιστικες θα ειναι στο εβερεστ

 

θα επιζησουν οι 55+   σε ποσοστο  90% μεχρι να παρουν συνταξη γιατι πιθανοτατα εχουν καβαντζες

οι45-55                      σε ποσοστο  60-70 %    γιατι εχουν μικροτερες καβαντζες και δυσκολα αλλαζεις οοτροπια σε αυτες τις ηλικιες

οι 35-45   που εχουν κλεισει μια 10ετια επαγγελματος  εχουν μια καλη προυπηρεσια απο εργα να μπορουν να σταθουν και με τιποτα δεξια-αριστερα ΧΑΖΑ 3843-4014-4178-ΠΕΑ      και αν κρατημενη και καμια καβαντζα θα επιζησουν  σε ποσοστο ΟΡΙΑΚΑ  στο  50%  γιατι αρκετοι μπορει να προσαρμοστουν

 

οι 25-35     ΣΤΗΝ ΚΡΕΑΤΟΜΗΧΑΝΗ  ........θα επιζησουν μονο οσοι εχουν ΚΑΒΑΝΤΖΕΣ απο ΓΟΝΕΙΣ.......οι υπολοιποι καλυτερα να δηλωσουν για δοκιμοι στο στρατο να πιασουν κανα ευρω......να  κανουν ενα καλο γαμο ΑΚΟΥΣ ΙΚΑΡΕ? ........

 

ΚΛΑΔΟς ΜΕ  150,000 και χωρις μειωτικες τασεις  αλλα αυξητικες   δεν μπορει να σταθει......

 

 

 

υγ αν γινει και καμια στραβη με τις παγωμενες δηλωσεις 4014  μας πεθαναν ολους

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείτε να συμπληρώσετε τις πόλεις στο προφίλ σας;

Έχω την υποψία πως οι συνάδελφοι σε πόλεις με πολυτεχνική σχολή έχουν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απ'ότι οι συνάδελφοι σε μικρές πόλεις.

 

Σχετικά με τις εταιρείες, έχετε δει τι γίνεται γύρω σας; Οι περισσότερες χρωστάνε και αρκετές πλέον δεν αποδίδουν ΦΠΑ. Αν περάσει το μέτρο θα φύγουν από τον ανταγωνισμό.

Σκεφτείτε τι γίνεται με τις επιταγές. Ακόμα και οι εταιρείες συχνά καταφεύγουν σε επιταγές. Αν είσαι προμηθευτής, θα προτιμήσεις επιταγή από ΑΕ/ΑΒΕΤΕΕ/ΕΕ ή από ατομική επιχείρηση/ΟΕ;

Οι εταιρείες της πρώτης κατηγορίας απλά κηρύττουν πτώχευση με ελάχιστες κυρώσεις καθώς άνετα μπορεί να έχουν "αυτοφοράκες" στο ΔΣ οπότε δεν έχουν τίποτα να δώσουν. ΚΑΝΕΝΑΣ πλέον δεν εμπιστεύεται μεγάλες εταιρείες, δύσκολα θα δεχτεί κάποιος επιταγή ή πίστωση προς αυτές.

Αντίθετα, αν ένας ΕΕ/ΟΕ έχει κάποια περιουσία, ξέρεις πως θα κάνει τα πάντα για να μην σφραγιστεί επιταγή του. Όχι μόνο από φιλότιμο αλλά και επειδή από τον νόμο μπορεί ο προμηθευτής να διεκδικήσει αποζημίωση και από την προσωπική περιουσία του ΕΕ ή των συνεταίρων της ΕΕ. Αν ο ΕΕ αφήσει ακάλυπτη επιταγή, ο παραλήπτης της μπορεί να του πάρει και το σπίτι.

 

Οι μεγάλες εταιρείες ήταν αυτές που τόσα χρόνια κάναν πανηγύρι στις πλάτες μας φεσώνοντας την αγορά. Είχαν μεγαλύτερο διοικητικό κόστος, μεγαλύτερο λογιστικό κόστος, μεγαλύτερο κόστος μισθοδοσίας (στον υπάλληλο έπρεπε να πληρώσουν αποζημίωση, εκτός έδρας, την άδεια,κτλ), περισσότερες οικογένειες να ταίσουν (συνεταίρους που συχνά ήταν επενδυτές και δεν συνεισφέρανε με εργασία).

 

Πως καταφέρανε να μας ανταγωνιστούν; Με αθέμιτες μεθόδους, όπως η μη απόδοση ΦΠΑ, μη καταβολή δεδουλεμένων (ιδιαίτερα υπερωριών),κτλ!!!

 

Κοίταξα στην λίστα που έστειλε παραπάνω ο imhotep και παρατήρησα πως πολλές κατασκευαστικές χρωστάνε 8ψήφια ποσά!!!

Για να ρίξουν την τιμή απλά δεν πληρώνανε φόρους και άντε τώρα εγώ και εσύ να μπορέσουμε να τους ανταγωνιστούμε.

 

Οι μεγάλες υγιείς εταιρείες είναι λίγες και δεν τις βλέπω σαν ανταγωνιστές. Δεν έχω την τσέπη να σηκώσω ολυμπιακά έργα, εθνικές οδούς, κτλ. Άστες να ασχολούνται με αυτά και εγώ θα ασχολούμαι με μικρότερα έργα σε τοπικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρονος θα δειξει ποιος τελικα εχει δικιο... κυριακη κοντη γιορτη

Θα μου επιτρεψεις για μια τελευταια φορα να αμφιβαλλω για το οτι αρκετοι ενταξει στις υποχρεωσεις τους ΕΕ θα αντεξουν σε βαθος χρονου.... και οτι οι "κακες" εταιριες θα βγουν εκτος καδρου

Οταν σε 5-7 χρονια εισφορες φορολογια και λοιπα εξοδα για εναν ΕΕ γινουν ενα "καλο" 5ψηφιο ποσο να δω τι θα περισσευει για το σπιτι... πως θα κανει καποιος οικογενεια, πως θα τα φερνει βολτα, πως θα πληρωνει για την υγεια του, τα σχολεια των παιδιων, το φαγητο που ολοενα ακριβαινει κτλ.

Θα δουμε

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.