Μετάβαση στο περιεχόμενο

Engineer

Recommended Posts

μήπως έχουμε ένα υπόδειγμα του κειμένου που θα περιεχει τις ΠΠΔ του εργου για να το καταθέσουμε στην υπηρεσία?? γενικώς copy paste από τα φέκ είναι οι ΠΠΔ αλλά δεν έχω ιδέα ποιά είναι η δομή του εγγράφου που θα τις περιγράφει! σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 11 months later...

Εχω μια βιοτεχνία πλαστικών και θέλω να ανανεώσω την άδεια. Μου ζητάνε υπεύθυνη δήλωση ΠΠΔ και Υπεύθυνη Δήλωση ανάθεσης/ανάληψης ως μηχανικός στον εκπρόσωπο της εταιρείας (εμένα). Θα χρειαστώ και σφραγίδα μηχανικού; Αν ναι θα πρέπει να πάω στην εφορία να ανοίξω μπλοκάκι;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Plastics, γιατί δεν ρωτάς την υπηρεσία που στα ζήτησε εάν μπορείς να κάνεις την υπεύθυνη δήλωση ως μηχανικός που εργάζεται στην εταιρεία ή του ανήκει; Μάλλον αυτοί γνωρίζουν καλύτερα. Έτσι δεν θα χρειάζεται μπλέξιμο με την εφορία. Σε άλλη περίπτωση μάλλον θα χρειαστεί Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών άρα και έναρξη

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια βιοτεχνία πλαστικών και θέλω να ανανεώσω την άδεια. Μου ζητάνε υπεύθυνη δήλωση ΠΠΔ και Υπεύθυνη Δήλωση ανάθεσης/ανάληψης ως μηχανικός στον εκπρόσωπο της εταιρείας (εμένα). Θα χρειαστώ και σφραγίδα μηχανικού; Αν ναι θα πρέπει να πάω στην εφορία να ανοίξω μπλοκάκι;

Σας ευχαριστώ

 

Εάν μηχανικός με δικαίωμα υπογραφής μηχανολογικής μελέτης εργάζεται στην εταιρία μπορεί ο ίδιος να συντάξει τη βιομηχανική μελέτη και δεν ζητούνται και εισφορές (εντολή πληρωμής, φεμ) απ' όσο ξέρω από τις υπηρεσίες.

Το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και για την ανάθεση-ανάληψη επίβλεψης οι Υ/Δ όμως πρέπει να υπάρχουν (αναθέτων και επιβλέπων). Πιστεύω αρκεί η Υ/Δ της ανάληψης από σένα.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα την κυρία που χειρίζεται τον φάκελο μου και μου απάντησε πως μπορώ να υπογράψω. Όμως και αυτή δεν ήξερε σχετικά με το ΑΦΜ της σφραγίδας που θα πρέπει να φτιάξω ως μηχανικός. Ούτε ο λογιστής μου. Και οι δυο με παρέπεμψαν στην εφορία. Θα μάθω εκει τι γίνεται αλλά ελπίζω μην μου πουν να ανοιξω βιβλία χωρις να τελικά να χρειάζεται (λόγο του μεγάλου κόστους).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ WORD FILE ΤΟΥ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ Α ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΑΓΩΓΗΣ ΣΕ ΕΡΓΑ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ ?

 

H χρήση κεφαλαίων δεν επιτρέπεται στο κείμενο δημοσιεύσεων και τίτλων θεμάτων. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπέρα, θέλω να αδειοδοτήσω μονάδα χαμηλής όχλησης με ΚΑΔ. 82.92.10.03 και όπου περιβαλλοντικά έχει α/α 40 Συσκευασία και τυποποίηση ειδών διατροφής και για την όχληση α/α 315 Συσκευασία και τυποποίηση ειδών διατροφής. δεν μπορώ να βρώ τις πρότυπες περιβαλοντικές δεσμεύσεις..υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με το ΦΕΚ 3833/20, από τις 09-Σεπτ-2020, το 25% των μεταποιητικών δραστηριοτήτων μεταπίπτει από την Κατηγορία Α2 στην Β. Συνεπώς, ορισμένες δραστηριότητες δεν χρειάζονται πλέον ΑΕΠΟ για λειτουργία, εκσυχρονισμό κλπ. αλλά εμπίπτουν στις ΠΠΔ.

Προβληματισμοί:

- Μεταποιητική δραστηριότητα έβγαλε πρόσφατα ΑΕΠΟ (2018), αλλά πλεόν υπάγεται σε ΠΠΔ. Αν κάνει αλλαγή του τρόπου διάθεσης των υγρών αποβλήτων (π.χ. από διάθεση σε στεγανό βόθρο πάει σε επεξεργασία και υπεδάφια διάθεση - δηλαδή από όρο Ε2-2 σε όρο Ε2-4), θα πρέπει να εκδόσει ΠΠΔ για προσθήκη του σχετικού όρου? Σε αυτή την περίπτωση καταργείται η ΑΕΠΟ που έχει σε ισχύ και αντικαθίσταται από τις ΠΠΔ?

- Οι ΠΠΔ εκδίδονται από τον φορέα αδειοδότησης (π.χ. για μεταποίση - η Περιφέρεια). Αν μια δραστηριότητα έχει ήδη αδειοδοτηθεί (γνωστοποίηση) από την Περιφέρεια, θα πρέπει να πάει πάλι στην Περιφέρεια ΜΟΝΟ για την έκδοση των ΠΠΔ?

- Για τον όρο Ε2-4 στις ΠΠΔ θα χρειαστεί γνωμοδότηση από Δ/νση Υδάτων. Η εν λόγω γνωμοδότηση ζητείται απευθείας από τον φορέα έκδοσης των ΠΠΔ (Περιφέρεια), η γίνεται ανεξάρτητα από την αιτούσα δραστηριότητα και απλώς την προσκομίζει στην Περιφέρεια για ενσωμάτωση στις ΠΠΔ?

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.