Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος στα εκτός σχεδίου;


kan62

Recommended Posts

΄΄Το νέο νομοθέτημα αποτελεί συμπλήρωμα του 4178/2013 και προωθείται με έμμεση υπόδειξη του ΣτΕ ώστε να μη χαρακτηριστεί αντισυνταγματικός και ο νέος νόμος για τα αυθαίρετα.΄΄ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ από το προωθούμενο σχέδιο Νόμου για τον χωροταξικό και πολεοδομικό σχεδιασμό και την κατάργηση της εκτός σχεδίου δόμησης (με σίγουρα παραθυράκια για τουριστικές εγκαταστάσεις) και ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Θα το κάνουν, θα το παρουσιάσουν ως Νόμο πλέον στο ΣτΕ στις νέες προσφυγές κατά του 4178.....και θα κάνουν το σταυρό τους.....Κι αν τους ΄΄κάτσει΄΄ παρατείνουν 4178..........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

giannispap7722   ακριβως  ετσι   θα  δουλεψουν  με  ζωνες  1000  μετρων  απο  τα  ορια  οικισμων   η    εγκρισεις   οικισμων  κατω  2000   ,  υπαρχουν  εργαλεια  .  εφεραν  νομο  για  τα  αυθαιρετα  που  ειναι  εκατομμυρια  και  θα  τον  στηριξουν  με  καθε  τροπο 

ακομα  και  με  αλλαγη  συνταγματος  αν  δεν  τα  βρουνε  με  το  στε   ,    ηδη  κτιζουν  ελαχιστοι   σε  2-3  χρονια  θα  κτιζουν  ακομα  πιο  λιγοι  ,  ο  κυκλος   οικοδομη  κλεινει    ,  το  εχουν  καταλαβει  και  αναζητουν  νεα  εσοδα  ,  που  μονο  απο  τα  αυθαιρετα  θα  ερθουν .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό δε το καταλαβαίνω: "...θα αποκλείει τη δόμηση σε εκτός σχεδίου περιοχές μέσα από τον καθορισμό χρήσεων γης στον εξωαστικό χώρο". 

Άλλο ορίζω χρήσεις γης κι άλλο αποκλείω τη δόμηση σε εκτός σχεδίου περιοχές.

Με τον ορισμό "χρήση γης" (εκτός αν χρήση οριστεί γη υψηλής παραγωγικότητας) εννοώ τι επιτρέπω να χτιστεί κι όχι ότι δεν χτίζεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε καθορισμό χρήσης γης μπορεί να σου επιτρέπει και να σου απαγορεύει ότι θέλει. Να φανταστείς σε δικό μας ΣΧΟΟΑΠ εδώ, σε χρήση Τουρισμος-Αναψυχή απαγορεύονται τα ξενοδοχεία.Οπότε να περιμένεις τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα μέρη στην Ελλάδα δεν είναι τουλάχιστον στα 1000μ από πόλη, χωριό ή οικισμό;

Συχνά ψάχνουν οι επιχειρηματίες αγροτεμάχια τουλάχιστον σε 500μ απόσταση προκειμένου για δραστηριότητες μέσης όχλησης και δεν βρίσκουν εύκολα.

 

Αν το όριο είναι 1000μ ουσιαστικά δεν θα αλλάξει τίποτα ως προς την δόμηση εκτός σχεδίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσα μέρη στην Ελλάδα δεν είναι τουλάχιστον στα 1000μ από πόλη, χωριό ή οικισμό;

Συχνά ψάχνουν οι επιχειρηματίες αγροτεμάχια τουλάχιστον σε 500μ απόσταση προκειμένου για δραστηριότητες μέσης όχλησης και δεν βρίσκουν εύκολα.

 

Αν το όριο είναι 1000μ ουσιαστικά δεν θα αλλάξει τίποτα ως προς την δόμηση εκτός σχεδίου.

μπα στην περιοχή μου που την καλλιεργούσαν από την θάλασσα μέχρι την ψηλότερη κορυφή λόγο έλλειψης μεγάλων επίπεδων καλλιεργούμενων εκτάσεων (κάμπους) και που δεν υπάρχουν και δημόσιες εκτάσεις παρά ελάχιστες λόγο της συμφωνίας του Λονδίνου και την ένταξη στο νέο Ελληνικό κράτος της περιοχής , έχει μεγάλη σημασία ο ορισμός της απόστασης αυτής αφού αποκλείει πολλές εκτάσεις που θεωρητικά δομούνται αφού δεν είναι ούτε δάση ούτε χορτολιβαδικές  , ούτε υψηλής παραγωγικότητας γη κλπ Βέβαια αν και δεν με συμφέρει σαν επαγγελματία μηχανικό δεν θα έβλεπα με κακό μάτι την απαγόρευση αυτή ειδικά σε παραθαλάσσιες περιοχές παρόλο που έχω μια τέτοια άδεια στα σκαριά Γιατί πέρα από τα χρήματα (που έχω ανάγκη ) το περιβάλλον το ζούμε οι ίδιοι και δεν  θέλω ακτογραμμή γεμάτη βίλες η μια δίπλα στην άλλη 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Το ξέρουμε το παραμύθι. Πετάμε στον αέρα σαν διαρροή κάτι, αρχίζουν οι αντιδράσεις από φορείς, (οι γνωστοί ΠΟΜΙΔΑ, είμαι δικηγόρος και θέλω να είμαι πρόεδρος κάπου, συμβολαιογράφοι, μεσίτες, κ.α.) και μετά θα αναλάβουν οι εθνοσωτήρες της επαρχίας, οπότε θα καταλήξουμε σε κάτι ηπιότερο.

Από αυτά πάντως που διέρρευσαν το "εντός 3-7 ετών θα ολοκληρώνονται οι εντάξεις στο σχέδιο πόλης" είναι για γέλια.

Επίσης η απόσταση 120 μ πως προέκυψε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.