Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Πρόσεχε , τα πρόστιμα αλλάζουν μόνο σε δυο περιπτώσεις

Αν αλλάξουν τα τμ στους ΚΧ ή στους ΒΧ ή αν προσθεσεις ή αφαιρέσεις λοιπή παράβαση , σε καμία άλλη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυο λεπτά να οργανωθούμε

Είσαι στον 4014 και κάνεις την μεταφορά

Πας στον 4178 και εισαι σε αρχικη υποβολη , σε αφήνει μόνο, να κάνεις την πληρωμή του ανταποδοτικού, μετά αφού εξοφλήσεις κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή θέλεις , επιλεγείς τρόπο πληρωμής, πατάς υποβολή και πας σε κατασταση υποβολης ,εκει σου βγάζει το δοσολογιο και ο πελάτης αρχίζει τις πληρωμές , σε αυτήν την φάση μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή, αν αλλάζει το προστιμο τότε με το που θα πατάς το κουμπί της υποβολής θα εμφανίζεται το πινακακι , αν συμφωνεις τότε ή δήλωση παραμένει σε κατάσταση υποβολής και επανά υπολογίζονται οι δοσεις, αν με τις αλλαγές δεν αλλάζει το πρόστιμο τότε θα σε ενημερώνει ότι θα πάει σε οριστική υποβολή (εκεί μπορείς να πατήσεις ακύρωση )

 

Νομίζω ότι έτσι είναί η διαδικασία

Αν έχω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με

 

Κι όμως...

 

Εγώ κι αφού έχω πληρώσει το ανταποδοτικό (ο πελάτης) και είμαι σε υπαγωγή μετά την εξαγωγή των δόσεων, δε με αφήνει να αφαιρέσω πολεοδομική παράβαση.

Μάλλον την αφαιρεί αλλά δε με αφήνει να πάω πατήσω "υπολογισμό" και όταν πάω να κάνω υπαγωγή με στέλνει σε οριστική χωρίς να μειώσει το πρόστιμο.

 

Δλδ ενώ φαίνεται πολεδοδομική παράβαση 1, μου βγάζει πρόστιμο 1000. Βεβαια αν παω και επαναφερω τους συντελεστες στις τιμες του 4014, τότε το κάνει.

Ωστόσο δε ξερω τι θα γινει αν μετα την υπαγωγή θελησω να αυξησω τους συντελεστες για να είμαι σύννομος με τον 4178.

 

Μπερδεμα...

 

image.png

 

image.png

 

image.png

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Το κουμπί "επαναυπολογισμός" σε κατάσταση υπαγωγής δεν δουλεύει 

 

Ο μόνος τρόπος να τσεκάρεις αν έχουν αλλάξει τα πρόστιμα είναι να πατήσεις το κουμπί "υποβολή" 

αν σου πει ότι πας για οριστική, τότε τα πρόστημα δεν άλλαξαν με την αλλαγή που έκανες, 

αν σου βγάλει το πινακάκι τότε το πρόστιμο τροποποιήθηκε και αν συμφωνήσεις (πατήσεις ΟΚ) τότε τροποποιήται το δοσολόγιο και η δήλωση παραμένει σε υπαγωγή 

και μπορείς να κάνεις νέα αλλαγή

 

επιβεβαιώστε !!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε , τα πρόστιμα αλλάζουν μόνο σε δυο περιπτώσεις

Αν αλλάξουν τα τμ στους ΚΧ ή στους ΒΧ ή αν προσθεσεις ή αφαιρέσεις λοιπή παράβαση , σε καμία άλλη περίπτωση

Αν αλλάξουν ή μόνο αν αυξηθούν? Γιατί έχουν ειπωθεί και οι δύο απόψεις στο φόρουμ και για τα τμ και για τις λοιπές παραβάσεις. Τι ισχύει τελικά?

Επίσης κάπου είχα δει πως αν στον 4014 είχε κάποιος προσθέσει τμ εκ των υστέρων για να βγει μικρότερο το παράβολο, κατά τη μεταφορά στον 4178 του βγάζει το σύστημα να πληρώσει τη διαφορά του παραβόλου που δεν καλύπτεται από το πρόστιμο και ότι το συνολικό πρόστιμο τροποποιείται (όπως αν αλλάξουν τα τμ). Αυτό ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι τα είχα ξεκαθαρίσει τα πράγματα, αλλά τώρα βλέπω και με την περίπτωση του Thodori και με αυτό που γράφεις pipako ότι δεν είμαι απολύτως σίγουρος !!!

Link to comment
Share on other sites

Στη συμφωνηθείσα αμοιβή αν στον 4014 ήταν 500Ε και τώρα δεν παίρνω άλλα λεφτά από τον πελάτη, την αφήνω 500Ε, δεν βάζω 0Ε? θέλω να πω γράφω την συνολική αμοιβή του 4014+4178?

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις αυτή που έχεις γράψει και κατά την έκδοσή της από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.