Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Έχω αλλάξει αρκετά Ε9 οικογενειακά - φίλων - συγγενών του 2011, 2012 και 2013. Μέχρι στιγμής δεν έχει έρθει κανένα πρόστιμο "αναδρομικά".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ζητησα απο λογιστη να το κανει αυτο σ ενα υπογειο καταστηματος που τακτοποιω και ειπε οτι ο πελατης του θα πληρωσει αναδρομικα απο το 2000 και μετα προστιμα.Θεωρώ οτι το ν αλλαξει μια ημερομηνια δεν επιφερει τετοια καταστροφη.Απ οσο ξερω ολοι οι 'τακτοποιημένοι' θα πληρωνουν προστιμα απο τις 27-7-11 και μετα.Εχετε διαχειριστει κατι τετοιο??

 

 

Ν' αλλάξεις λογιστή.

 

Αυτο με τα αναδρομικά πρόστιμα αν αλλάξει η δήλωση του Ε9 το έχω ακούσει και εγώ Ιάσονα. Δεν είμαι σίγουρος οτι δεν θα επιφέρει αναδρομικούς φόρους. Βέβαια ο νόμος λέει ότι δεν θα επιβληθούν αναδρομικοί φόροι από τρίτους σε περίπτωση δήλωσης του 4178, αλλά αν αλλάξεις το Ε9 ... δεν είμαι καθόλου σίγουρος (αυτό το συζήτησα όχι μόνο με λογιστή αλλά και με δύο συμβολαιογράφους). Ας αναρτήσει κάποιος που το έχει κάνει (και μάλιστα εδώ και καιρό, γιατί μπορεί να αργεί η διαδικασία επιβολής αναδρομικών φόρων), την εμπειρία του και την διαδικασία συνενόησης με την Εφορεία!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειπες του λογιστη να το αλλαξει, το κανε ηλεκτρονικα και τελειωσε!

Δεν είπα κανέναν λογιστή, τα άλλαξα ΕΓΩ ο ΙΔΙΟΣ. :)

Μάλιστα, σε μία περίπτωση έκανα 2 ΦΟΡΕΣ τροποποιητική, γιατί είχα ένα λάθος σε ένα ακίνητο !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχω πελαγώσει και πάθει ένα μίνι εγκεφαλικό λόγω απουσίας στο εξωτερικό για αρκετό καιρό, προσπάθησα μόλις να μεταφέρω μία δήλωση από 4014/11 στον 4178/13 με ανεξόφλητες οφειλές και πληρωμένο μόνο το παράβολο και τζίφος, δεν με αφήνει!!!!

Χάνεται το παράβολο συνάδελφοί? Μπαίνω εξ'αρχής στον 4178 και πρέπει να το ξαναπληρώσει απλά απτο συνολικό θα αφαιρεθεί το παράβολο του 4014?

2η περίπτωση: Το πρόστιμο ήταν 400€ με 4014, πλήρωσε 500€ παράβολο αλλά δεν προχώρησα την αίτηση και τώρα δεν μετέφερα την αίτηση και τώρα? Πρέπει να ξαναπληρώσει παράβολο? Πάει έμεινα άφραγκος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι που το είπαν και το εννοούσαν! Αρχικά βεβαιώσου ότι έχεις κάνει σωστά τη διαδικασία μεταφοράς. Αν και πάλι το σύστημα δεν σε αφήνει πάει να πει ότι έχει μπλοκαριστεί η δυνατότητα μεταφοράς δήλωσης με ληξιπρόθεσμες οφειλές. Στη θέση σου θα έστελνα ένα μέιλ στο ΤΕΕ ή ακόμα καλύτερα θα πήγαινα από εκεί και θα τους ζητούσα να ξεκλειδώσουν τις συγκεκριμένες δηλώσεις για να μπορέσεις να τις μεταφέρεις, εξηγώντας τους λόγους για εξωτερικό κτλ. Αν κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει τότε κάνεις νέες δηλώσεις. Κανονικά δεν επιτρέπεται να συμψηφιστούν πληρωμές 4014 αλλά... ίσως αυτό να ισχύει μόνο για τις μεταφερόμενες δηλώσεις και όχι για τις νέες. Στη δεύτερη όμως περίπτωση δεν γλιτώνεις το νέο παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα αναδρομικά πρόστιμα αν αλλάξει η δήλωση του Ε9 το έχω ακούσει και εγώ Ιάσονα. Δεν είμαι σίγουρος οτι δεν θα επιφέρει αναδρομικούς φόρους. Βέβαια ο νόμος λέει ότι δεν θα επιβληθούν αναδρομικοί φόροι από τρίτους σε περίπτωση δήλωσης του 4178, αλλά αν αλλάξεις το Ε9 ... δεν είμαι καθόλου σίγουρος (αυτό το συζήτησα όχι μόνο με λογιστή αλλά και με δύο συμβολαιογράφους). Ας αναρτήσει κάποιος που το έχει κάνει (και μάλιστα εδώ και καιρό, γιατί μπορεί να αργεί η διαδικασία επιβολής αναδρομικών φόρων), την εμπειρία του και την διαδικασία συνενόησης με την Εφορεία!!

 

Μπορούμε να κάνουμε (εντός συγκεκριμένης ημερομηνίας που έχει οριστεί από το υπουργείο οικονομικών) όσες αλλαγές θέλουμε στα Ε9 που έχουμε υποβάλλει χωρίς πρόστιμο.

Π.χ. το δικό μου Ε9 το άλλαξα πέρσυ και μέχρι σήμερα αναδρομικά κ.λπ. πρόστιμο κ.λπ. δεν μου έχει ζητηθεί.....

Π.χ. Το ίδιο κάνουν και ΟΛΟΙ οι πελάτες μου για τον 4178 (και οι μεταφερόμενοι από τον 4014) σε περιπτώσεις που είτε δεν συμφωνούν τα τ.μ., είτε χρειαζόμαστε αποδεικτικό παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.