Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Σαν πουλάκι ένα πράμα!!!!

Όλοι έτσι είμαστε!!!

Εγώ μετά το μανίκι του Σεπτέμβρη να υποβάλλω τα περισσότερα του 4014 .... χαλαρώνω λίγο τώρα!!!

Εάν δεν τρέξει το σύστημα (και ειδικότερα το θέμα των μεταφορών) τουλάχιστον δίμηνο δεν κουνιέμαι!!!!

Μάλλον το πάθημα του 4014 μου έγινε μάθημα και είμαι πλέον πιο ψύχραιμος (ή αναίσθητος)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λαλημένοι είμαστε όλοι και τα χειρότερα προφανώς δεν έχουν έρθει ακόμα.

 

Εχω όμως μία περίπτωση του Αρθ17, παρ 2 που ενώ με τον Ν4178 πληρώνει το 20%, κοντεύει να αποπληρώσει και είναι κρίμα να τους τα δώσει.

Οι άλλοι, συμφωνώ, το 2015.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνούσα αλλά ο μηχανικός που υπογράφει βγαίνει στη σύνταξη σε ένα μήνα και δεν νομίζω να προλαβαίνουμε να περάσουμε και να τελειώσουμε όλες τις υποθέσεις, δεδομένου ότι πρέπει να αλλάξουμε όλα τα αρχεία που είναι να ανέβουν! τι γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση; υπάρχει περίπτωση να ολοκληρωθεί η διαδικασία μέσα σε ένα μήνα από τη στιγμή που δεν είναι ακόμα τίποτα σίγουρο ούτε για το νόμο ούτε για το σύστημά τους!  :confused:  

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει, πέρα από την παρωδία του πράγματος,  σημαντικό είναι να ξέρουμε αν από 4014 θα μπορεί κάποιος να νομιμοποιήσει παραβάσεις <40% με την ηλεκτρονική ταυτότητα. (Ομοίως και από 3843).

 

Αυτός μπορεί να είναι ένας σημαντικός λόγος να προχωρήσει κάποιος σε μετάβαση στον 4178, αν είναι ο μόνος τρόπος να μπει στη νομιμοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Ο 4178 κάποια στιγμή θα λήξει. Δύο - τρεις μέρες πριν από αυτό θα πάρει παράταση και θα παίρνει συνεχώς παρατάσεις μέχρι να είναι έτοιμοι με την έναρξη της ηλεκτρονικής ταυτότητας.

Τότε, θα σταματήσει η έκδοση Βεβαιώσεων μέσω του 4178 και θ' αντικατασταθούν αυτές με το πιστοποιητικό της ηλεκτρονικής ταυτότητας.

Τότε ο 4178 θ' αποκτήσει "...ες αεί ισχύ", δηλαδή, αόριστης διάρκειας ισχύ μέσω του οποίου πρώτα θα ρυθμίζει κάποιος τις αυθαιρεσίες του και μετά θα αποκτά ηλεκτρονική ταυτότητα!!!

Το πιθανότερο είναι να παραμείνει ο ίδιος τρόπος υπολογισμού του προστίμου και τότε!!!

Αυτό δεν θα το μάθουμε όμως νωρίτερα για ευνόητους λόγους.

Δεν θα ρύθμιζε κανένας απολύτως σήμερα!

Υπάρχει όμως μεγάλη πιθανότητα ν' αλλάξουν κάποιοι συντελεστές και ν' αυξηθούν ακόμα περισσότερο τα πρόστιμα!!!!

Αυτό είναι και το δικαιότερο!!!

Ποιός μπορεί να το γνωρίζει όμως σήμερα.

Κανένας από εμάς!

Μόνο οι ...κολλητοί!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν σε μια κατοικια εχω τρεις ξεχωριστες αποθηκες που πληρουν η καθε μια ξεχωριστα τους περιορισμους για το υψος <2,50 και < 15 μ2 τοτε μπορω να παω με κατηγορια 3 και για τις 3; Η επειδη υπερβαινουν σαν συνολο τα 15μ2 θεωρουνται υ.δ κυριων χωρων;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις την εγκύκλιο κάτι λέει για το πνεύμα του νομοθέτη, για τον πληθυντικό ή τον ενικό που χρησιμοποιεί κτλ. Για την αποθήκη χρησιμοποιεί ενικό οπότε μπορείς να βάλεις μόνο 1 Χ 500 για κάθε μία αποθήκη κατηγορία 3, οπότε 3 Χ 500 και για τις 3. Ελπίζω να έγινα κατανοητός γιατί βαριέμαι να ψάξω παραγράφους, άρθρα κτλ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.