Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Δηλαδή τώρα έχεις

 

Φ.Κ.1 - με 80Μ2 Κ.Χ. ....φαντάζομαι κατηγορία 5 ?

 

Φ.Κ.2 - τα 9,00Μ2 ως Κατηγορία 3 με αναλυτικό (λοιπή παράβαση).

 

Φ.Κ.3  - άλλη μια λοιπή παράβαση ως Κατηγορία 5 ?

 

Είσαι σίγουρος ότι έχουν μπει και οι δύο λοιπές παραβάσεις ?

 

Διορθώθηκε

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενημέρωση , μετέφερα δήλωση με 80 τ.μ. ΚΧ και 9 τ.μ. ΒΧ (ισόγεια αποθήκη) και μία παράβαση. Στον νέο σύστημα δημιουργήθηκε μια καρτέλα από μόνη της για την παράβαση . Επιπλέον έσβησα τα 9 τ.μ. από το ΒΧ και τα έβαλα άλλο ένα φύλλο με κατηγορία 3 . Το πρόστιμο θα έπρεπε να ανέβει 90 ευρώ γιατί η αποθήκη έβγαζε 410 πρόστιμο , ενώ η παράβαση της κατηγορίας 3  500. ΑΛΛΑ το πρόστιμο ΔΕΝ μεταβλήθηκε . Επίσης έκανα δοκιμή ΔΕΝ μεταβλήθηκε ακόμα και αν άλλαζα τα μέτρα και έβαζα λιγότερο από 9 τ.μ.. Αν έβαζα όμως 10 τ.μ. τότε αυξάνεται . Επίσης οποιαδήποτε αλλαγή στο Κ.Χ. άλλαζε το πρόστιμο προς τα επάνω , δηλαδή αν μεταφέρεις τους ΒΧ στους κύριους απότι φαίνεται θεωρείται αλλαγή και ανεβαίνει το πρόστιμο...

 

Αν αφαιρέσεις από ΚΧ;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έβαλες  την αποθήκη στην κατηγορία 3  κατά το ιγ) αποθήκη μέγ. επιφάνειας 15 μ2 και ύψους έως 2,50μ. ?

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή ..."παλιού"!!!!

 

Να μην ασχολείστε προς το παρόν με τις δηλώσεις του 4178.....

Δεν υπάρχει απολύτως ουδείς λόγος!!!!

Δεν είστε υποχρεωμένοι σήμερα, αύριο ή μεθαύριο να κάνετε ούτε μεταπήδηση δήλωσης, ούτε νέα δήλωση.....

Αφήστε να το κάνετε αρχές Φεβρουαρίου!!!!!!

Αφού ολοκληρώσουν τις ...θέσεις τους και φυσικά όταν ανεβάσουν και τις αποδεικτικές αεροφωτογραφίες της 28.7.2011.....

 

Υ.Γ. Μέχρι τότε, νερό και ξερό ψωμί!!!

 

 

Η πιο σωστή συμβουλή είναι αυτή.

 

Δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα το σύστημα του Ν4178 να υποδεχθεί με συνέπεια τον Ν.4014.

 

Ακόμα καλά καλά δεν έχει γίνει Debug στον νέο τους κώδικα.

 

Συνεπώς θα πρέπει να αναμένουμε και να συστήνουμε υπομονή στους πελάτες μας και τους εαυτούς μας τους ίδιους.......

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφοι,

 

είχα μία περίπτωση με τον 4014, πληρώθηκαν όλα τα πρόστιμα, έγινε μεταβίβαση στο ακίνητο αλλά δεν είχα ανεβάσει τα αρχεία.

 

Ο πρώτος ιδιοκτήτης με τον οποίο έγινε η δήλωση απεβίωσε.

 

Τώρα προφανώς αναγκαστικά θα την μεταφέρω στον 4178, αλλά τα μαμησιάτικα ποιος τα πληρώνει? (τέλος ΤΕΕ και ότι ήθελε προκύψει).  :evil:

 

Όπως και να έχει, τι χρονικό περιθώριο έχω για να την μεταφέρω στον 4178, γνωρίζει κάποιος να μου πει με βεβαιότητα, γιατί έχω ζαλιστεί και σιχαθεί με το "σύστημα" :shock:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by giorgos4a
Link to comment
Share on other sites

Λογικά η δήλωσή σου είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με πληρωμένα τα πρόστιμα χωρίς σχέδια. Με τα ως τώρα δεδομένα μπορεί να μεταφερθεί έως τις 06-02-2015 δες εγκύκλιο 3. Εξουσιοδοτήσεις, υπεύθυνες δηλώσεις, νέες πληρωμές θα γίνουν από τον καινούργιο ιδιοκτήτη. 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Αυτό το σχόλιο προς τους διαχειριστές που ζητάει υποχρεωτικά το "σύστημα" για να μεταφέρει τις δηλώσεις από τον 4014 στον 4178, τί είναι?

Τους γράφω, κόσμια, ουδέν σχόλιο και μπλοκάρουν την μεταφορά.

Εσείς τί τους γράψατε?

Link to comment
Share on other sites

εγώ ήμουν από τους πρώτους που τους έγραψα μαλ@@@ και το πέρασαν...

 

Αλλά τι στο μπλοκάρουν...

αφού αυτοματοποιημένη διαδικασία είναι...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Λογικά η δήλωσή σου είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με πληρωμένα τα πρόστιμα χωρίς σχέδια. Με τα ως τώρα δεδομένα μπορεί να μεταφερθεί έως τις 06-02-2015 δες εγκύκλιο 3. Εξουσιοδοτήσεις, υπεύθυνες δηλώσεις, νέες πληρωμές θα γίνουν από τον καινούργιο ιδιοκτήτη. 

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τον κόπο σου.

 

Η δήλωση ναι είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με πληρωμένα πρόστιμα χωρίς σχέδια. 

 

Όταν λες εξουσιοδότηση εννοείς για μεταφορά στον 4178; Και υπεύθυνες δηλώσεις σαν αυτές του 4014;

 

Συγνώμη αν ακούγονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ με το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

.....Τους γράφω, κόσμια, ουδέν σχόλιο και μπλοκάρουν την μεταφορά.....

 

 

Καλό ε!

 

 

giorgos4a

 

Νομίζω πως πρέπει να κινηθείς σαν να μην υπάρχει ο 4014. Καινούργιος νόμος, καινούργιες διατάξεις, καινούργιος έλεγχος όλα από την αρχή. Το μόνο που αλλάζει είναι πως το πρόστιμο με τον 4014 συμψηφίζεται και κάποιες ευνοϊκές ρυθμίσεις ως προς τον υπολογισμό του προστίμου - διάβασε εγκύκλιο 3-. Κατά τα άλλα ότι έκανες με τον 4014, συμβόλαια, σχέδια, πρόστιμα με νέες διατάξεις κτλ, να μην κουράζω νομίζω έγινα κατανοητός.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.