Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Έκανα οριστική υποβολή τελικά και όλα πήγαν καλώς.

Ισχύει αυτό που είπε ο letom προηγουμένως, ότι εφόσον δεν αλλάζει το

ποσό του παραβόλου δεν πληρώνεις διαφορά.

Τουλάχιστον σε αυτήν  την περίπτωση ήταν έτσι...για τις επόμενες θα δείξει

τι μας επιφυλάσσει...

Πάω να πάρω ένα depon για τον πονοκέφαλο που προκάλεσε ο 4178!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν  κατα την μεταφορα  αυξάνεται το παράβολο από 1000 ευρώ σε 2000, αλλά το συνολικό πρόστιμο παραμένει το ίδιο 4600 ευρώ εξοφλημένο  στον 4014, υπάρχει υποχρέωση νέας καταβολής ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι.

Μόνο το ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ θα είναι ....μεγαλύτερο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν  κατα την μεταφορα  αυξάνεται το παράβολο από 1000 ευρώ σε 2000, αλλά το συνολικό πρόστιμο παραμένει το ίδιο 4600 ευρώ εξοφλημένο  στον 4014, υπάρχει υποχρέωση νέας καταβολής ?

Εφόσον το ήδη καταβληθέν ποσό είναι μεγαλύτερο της διαφορας που προκύπτει από τα παράβολα τότε είσαι εντάξει. Στη δική μου περίπτωση το πρόστιμο του 4014 ήταν μικρότερο του νέου παραβόλου του 4178 και γι' αυτό έπρεπε να πληρωθεί η διαφορά.

 

Η απόδειξη:

Αυτό που δείχνεις είναι στα βασικά στοιχεία τα οποία δεν ενημερώνονται αυτόματα. Πάτα υποβολή και στην προεπισκόπηση που θα σου βγάλει θα δεις τα νέα ενημερωμένα ποσά. Μη φοβάσαι να πατήσεις υποβολή, αν δεν συμφωνείς με τα ποσά που θα σου βγάλει μπορείς να πατήσεις ακύρωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κατάλαβα και εγώ letom. Οταν το πρόστιμο ειναι μεγαλύτερο και καλύπτει το παράβολο τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα προκύπτει όταν το παράβολο είναι μεγαλύτερο. Δεν το έχω αντιμετωπίσει τουλάχιστον ακόμη. Εκεί τι γίνεται ? Αφού η οδηγία λέει ότι δεν καταβάλλεται επι πλέον πρόστιμο αν δεν αλλάξεις τις επιφάνειες. Η μήπως αναφέρεται καθαρά σε "πρόστιμο" και όχι σε "παράβολο"?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, το πρόστιμο μπορεί να μην αλλάζει αλλά αν το παράβολο είναι μεγαλύτερο πρέπει να πληρωθεί η διαφορά. Αυτό ακριβώς μου έτυχε σε περίπτωση πελάτη μου. Δες το παρακάτω ποστ μου όπου εξηγώ αναλυτικά τι του έβγαλε να πληρώσει κατά τη μεταφορά στον 4178:

http://www.michanikos.gr/topic/36419-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-4014-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-4178-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%81/page-93?do=findComment&comment=627156

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.