Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Όταν η δήλωση εμφανιστεί στη λίστα του 4178, είναι με ανοιχτά και επεξεργάσιμα τα στοιχεία της στα φύλλα καταγραφής.

Εννοείς κάτι άλλο?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι 

και βάζοντας στις λοιπές πολ/δομικές παραβιάσεις: 1

βλέπω πάνω, στα στοιχεία υπολογισμού,

το σύνολο λοιπών παραβάσεων να γίνεται 3.

Δηλαδή στις δύο παραβιάσεις που είχα στον 4014

μου προσθέτει μία ακόμα

αντί να θεωρεί πως έχω μία.

Edit: Το βρήκα! Μου εμφάνισε μία ακόμα καρτέλα 

όπου είναι αποκλειστικά για τις λοιπές παραβάσεις.

 

Ακόμα πως μπορώ να αλλάξω τον τρόπο πληρωμής που είχα στον 4014

από εφάπαξ σε δόσεις?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

'Ελεγξε προσεκτικά τα φύλλα καταγραφής της δήλωσης, αν θυμάμαι καλά κατά τη μεταφορά προσθέτει αυτόματα το σύστημα ένα επιπλέον ΦΚ.

Συνεπώς κάπου θα έχουν προστεθεί λοιπές παραβάσεις ίσως δίχως δική σου επέμβαση..

 

Ώς προς το αίτημα για μεταβολή από εφάπαξ σε δόσεις, χρησιμοποίησε το έγγραφο αιτημάτων που βρίσκεται εδώ , το στέλνεις μόνο μέσω email  και σου απαντούν σχετικά σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

................. κατά τη μεταφορά προσθέτει αυτόματα το σύστημα ένα επιπλέον ΦΚ.............

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, επειδή πιστεύω πως αυτή η διαφορά δεν πρέπει να πληρωθεί, και επειδή έχω αντίστοιχο θέμα, θα ήθελα να μου πεις, αν μπορείς να προχωρήσεις κανονικά την δήλωσή σου, παρ' όλο το υπόλοιπο προστίμου που σε βγάζει, ή αν σε κολλάει πουθενά και πρέπει να το πληρώσεις... 

 

επίσης αν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο, θα ήθελα να γνωρίζω πως πρέπει να το αντιμετωπίσω...

 

Ευχαριστώ.

Δεν έχω ακόμη κάνει την μεταφορα και εγώ, λόγω αυτής της αμφιβολίας,αν κάποιος έχει προχωρήσει ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμη κάνει την μεταφορα και εγώ, λόγω αυτής της αμφιβολίας,αν κάποιος έχει προχωρήσει ας μας ενημερώσει.

 

κύριοι, αναζητείται γενναίος...

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι 2 απορίες

 

1. Οι δηλώσεις 4014 που έχουν πληρωθεί τα πάντα θέλουν μετάβαση στον 4178; Ναι ή όχι;

Βλέπω ότι κάποιος λέει ναι και θέλει και τροποποίηση στα υπάρχοντα σχέδια και άλλος όχι. Απλώς κάνεις νέα αίτηση στον 4178 ότι όλα είναι τακτοποιημένα και προσκομίζεις το pdf του 4014. Τελικά τι ισχύει;

Υποτίθεται ότι στο φόρουμ αλληλοβοηθιόμαστε αλλά εδώ επικρατεί τρελή σύγχυση και στο τέλος αμφιβάλουμε γι' αυτά που ξέρουμε.

Παρακαλώ για το καλό όλων μας παραθέστε αποσπάσματα εγκυκλίων, νόμων κλπ. Να διευκρινίζετε το πότε είναι δική σας ερμηνεία κάτι από το πότε είναι επίσημη.

 

2. Τελικά αν μεταφέρω δηλώσεις 4014 οι αποθήκες μπαίνουν κύριοι χώροι και αλλάζει το πρόστιμο το οποίο το πληρώνουμε ναι ή όχι; Πληρώνουμε και νέο παράβολο; Εκδίδεται κανονικά η βεβαίωση στο τέλος;

Κι εδώ άλλος λέει ότι περιμένουμε κάποιον να το δοκιμάσει και άλλος ότι κάποιος το έκανε ήδη και ότι βγαίνει νέο πρόστιμο το οποίο πρέπει να το πληρώσουμε. Άλλος λέει ότι το ΤΕΕ λέει να μην το πληρώσουμε κλπ...

 

Διαβάζω το thread (είμαι στα μισά περίπου) και άκρη δεν βγάζω. Ο καθένας λέει τα δικά του και άκρη δεν βγαίνει... Είμαστε σαν σκυλιά που κυνηγάνε την ουρά τους. Οι υποθέσεις δεν βοηθάνε αλλά δημιουργούν ένα κλίμα αμφιβολίας και στο τέλος τίποτα δεν γίνεται... Τουλάχιστον πείτε "Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά μάλλον είναι έτσι...".

 

Ισχύει αυτό... Παράγραφος τάδε του νόμου τάδε ή της εγκυκλίου τάδε... Όλα τα άλλα είναι υποθέσεις...

Με αυτό τον τρόπο έχουμε την δύναμη να πιάσουμε από τον γιακά τον οποιονδήποτε μας κατηγορήσει και να του πούμε "Έλα εδώ ρε!!! Τι λέει ο νόμος;;; Αυτό... Ε λοιπόν αυτό και έκανα...!!!"

 

Είμαστε επιστήμονες που μιλούν με επιχειρήματα και βρίσκουν λύσεις αλλά πάνω από όλα είμαστε μια ομάδα που πρέπει τα μέλη της να αλληλοβοηθούνται για το καλό του κλάδου αλλά και όλων μας!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Μόνο αν χρειαστεί βεβαίωση μεταβίβασης. Νέα σχέδια πιστεύω δεν χρειάζονται αλλά δεν είμαι σίγουρος τι θα χρειαστεί από τους συμβολαιογράφους. Καλό είναι αν κάνετε μεταφορά να ζητήσετε μία μικρή αμοιβή για παν ενδεχόμενο. Όλα είναι ρευστά στο θέμα αυτό και για αυτό ο καθένας λέει ότι νομίζει. 

 

2) Αν δεν πειράξετε την δήλωση, δηλαδή δεν μεταφέρετε τα Μ2 από τους β.χ. στους κ.χ. δεν αλλάζει το πρόστιμο. Αν αλλάξετε τα Μ2 ναι θα βγει νέο πρόστιμο που πρέπει να πληρωθεί. Επίσης αν έχετε ισόγεια αποθήκη Κατ. 3 και την προσθέσετε με νέο φ.κ. θα βγει νέο πρόστιμο. Έχει βγει όμως μία διευκρίνηση για τις αποθήκες στην Εγκύκλιο 4. Αν είναι βοηθητικοί ισόγειοι χώροι κατοικίας (και δεν πληρούν τις προυποθέσεις της Κατηγορίας 3) μπαίνουν στους β.χ. άρα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

 

1. Οι δηλώσεις 4014 που έχουν πληρωθεί τα πάντα θέλουν μετάβαση στον 4178; Ναι ή όχι;

-Αν έχουν ανέβει και όλα τα δικαιολογητικά τότε δεν χρειάζεται μετάβαση εκτός κι αν χρειαστεί κάποια στιγμή να βγει βεβαίωση. Τότε θα πρέπει να μεταφερθεί πρώτα στον 4178 (με ό,τι συνεπάγεται αυτό) και να βγει η βεβαίωση από εκεί.

-Αν δεν έχουν ανέβει όλα τα δικαιολογητικά τότε πρέπει σε κάθε περίπτωση να μεταφερθεί υποχρεωτικά στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παρακαλώ τα φώτα σας. Πιθανόν να έχει ήδη απαντηθεί το ερώτημα και αν είναι έτσι συγχωρέστε με.

Θέλω να μεταφέρω στον 4178 μια δήλωση του 4014 που περαίωσε άλλος συνάδελφος ο οποίος εντωμεταξύ βγήκε στη σύνταξη, ώστε να δώσω βεβαίωση.

Τι διαδικασία ακολουθώ ?

Μήπως κακώς θεωρώ ότι πρέπει να γίνει μεταφορά της ολοκληρωμένης  (πληρωμένης και με κατατεθημένα όλα τα σχέδια) δήλωσης του 4014 στον 4178 και πρέπει απλώς να φτιάξω μια βεβαίωση του 4178 αναφέροντας την παλιά ρύθμιση ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.