Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Χρειάζομαι τα φώτα σας  για μία μεταφορά δήλωσης από τον 4014 στον 4178 που με έχει αγχώσει....

 

Έκανα μεταφορά της δήλωσης για την οποία έχουν πληρωθεί όλα τα πρόστιμα στο παρελθόν αλλά ο πελάτης θέλει βεβαίωση,

είμαι σε αρχική υποβολή και γράφει ότι το υπόλοιπο προς πληρωμή είναι 0,00€, δεν άλλαξα πολεοδομικά στοιχεία, έβαλα σε 2ο ΦΚ τις λοιπές παραβάσεις αλλά αυτήν την φορά τις έβαλα με κοινό προϋπολογισμό οπότε μειώθηκε ο αριθμός τους και από 4 φαίνεται 1 πλέον και κάνοντας

υποβολή της δήλωσης προκύπτει παράθυρο που εκτός των προστίμων που είναι τα ίδια με του 4014 και του τέλους ανταπόδοσης των 15€,

γράφει και ένα παράβολο 500€.

Η ερωτησή μου είναι τι είναι αυτό το παράβολο?

Να συνεχίσω την υποβολή ή θα μου βγεί ότι πρέπει να πληρώσει τίποτα επιπλέον ο πελάτης και θα τρέχω και δεν θα φτάνω?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη δήλωση στον 4014 μετά την πληρωμή του παραβόλου από τον πελάτη σου, μήπως διόρθωσες (προς τα πάνω) τα αρχικά τετραγωνικά της δήλωσης?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν διόρθωσα τετραγωνικά.Δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Η μόνη διόρθωση που έκανα ήταν στις λοιπές παραβάσεις.

Φοβάμαι να το προχωρήσω...

 

Συμπληρώνω ότι την διόρθωση στον αριθμό των λοιπών παραβάσεων την έκανα στον 4178.

Άλλωστε στον 4014 είχα κάνει ολοκληρωμένη υποβολή.

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Πες μας πιο αναλυτικά την περίπτωση σου. Τι Κατηγορία είναι οι αυθαιρεσίες σου ? Πόσα Φ.Κ. είναι ? Πόσες λοιπές παραβάσεις έχεις τικάρει ? Υπάρχει Κατηγορία 3 ? 

 

Ενημερωτικά αν έχεις φύλλα καταγραφής Κατηγορίας 1 ή 3 είναι κατ' ελάχιστο 500 ευρώ παράβολο χωρίς πρόστιμο. Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση μεταφοράς και αν θα πρέπει να το πληρώσεις. Νομίζω δεν το πληρώνεις. Είχα κάνει μία μεταφορά και πρόσθεσα Κατηγορία 3 αλλά ήταν μεγάλα ποσά και πάνω στην σούμα δεν θυμάμαι αν χρεώθηκα το 500κο...

Link to comment
Share on other sites

Είχα δηλώσει με τον 4014 προσθήκη ισόγειας κατοικίας Χ.Κ.Χ. 11τ.μ. και 7τ.μ. Β.Χ. στο ίδιο ΦΚ.

Επιπλέον περόεκυπταν 4 λοιπές παραβάσεις στον 4014 για πέργκολες, μια εξωτερική κλίμακα και

περιμετρική περιτοίχιση.

Τις δήλωνα ξεχωριστά στον 4014 τις λοιπές παραβάσεις για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ο πελάτης είχε πληρώσει όλα τα πρόστιμα και είχα κάνει ολοκληρωμένη υποβολή.

 

Τώρα θέλει βεβαίωση για μεταβίβαση οπότε έκανα μεταφορά της δήλωσης στον 4178.

Οι αυθαιρεσίες είναι κατ5

Δεν πείραξα τίποτα από τα 11 και τα 7 τ.μ. απλά πρόσθεσα στο 2ο ΦΚ τις λοιπές παραβάσεις μόνο που

αυτήν την φορά τις έκανα όλες μαζί με έναν αναλυτικό με αποτέλεσμα να προκύπτει 1 παράβαση οπότε

και έγραψα στο 2ο ΦΚ 1 λοιπή παράβση.

 

Το πρόστιμο προκύπτει στο σύνολο μειωμένο και σημειώνεται στην αρχική σελίδα στα πρόστιμα ότι το

υπόλοιπο πληρωμής είναι μηδενικό αλλά όταν πάω να κάνω την οριστική υποβολή στο παράθυρο που

ανοίγει αναφέρει εκτός από το τέλος ανταπόδοσης των 15€ που έχει πληρωθεί, και ένα παράβολο των 500€.

Αυτό δεν καταλαβαίνω τι είναι και αγχώνομαι να πατήσω υποβολή μην και δω τίποτα περίεργο και μου έρθει

εγκεφαλικό....

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια!!!!

Δεν νοιώθω μόνη μου σε αυτό το χάος των αυθαιρέτων...

Edited by Fring
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να τις κάνεις όλες μαζί ομαδοποιημένες σαν μία παράβαση αλλά αυτό είναι άσχετο.

 

Δεν μας είπες τι Κατηγορίες είναι τα ΦΚ σου στον 4178 ? Μήπως υπάρχει Κατηγορία 1 ή 3 στην δήλωση σου ?

Link to comment
Share on other sites

Τις έβαλα με έναν αναλυτικό γιατί στον 4178 λέει ότι αναξάρτητα του αριθμού τους καταβάλλεται το ποσό των 500€

και εξαιρούντα της κατεδάφισης. Όπως και να έχει τις ξανακάνω όπως στον 4014 και δεν επηρεάζεται το πρόστιμο,

θα είναι το ίδιο με του 4014 το οποίο και έχει αποπληρωθεί όλο.

Από κατηγορία έχω μόνο κατ 5 στα ΦΚ -είναι εκτός σχεδίου το αυθαίρετο-  και τα 15€ έχουν ήδη πληρωθεί 

Θα κάνω μάλλον οριστική υποβολή και θα σας πω τι έγινε....

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μεταφορά στον 4178 δήλωσης με εκκρεμής πληρωμές, 

μείωσα το σύνολο λοιπών παραβάσεων από

3 σε 1

και πληρώθηκε και ανταποδοτικό ποσοστό.

 

Πατάω το κουμπί υποβολή δήλωσης

και μου βγάζει - ακόμα - 

ως πρόστιμο λοιπών παραβιάσεων το ποσό των 1.500 ευρώ!!!

 

Πως γίνεται αυτό???

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.