Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προσωρινη υπαγωγη σε προγραμμα δοσεων με τον 4014,(οπου δεν εχω ανεβασει κανενα σχεδιο)και με αλλαγη πολεοδομικων μεγεθων ποτε συμφερει να ενταχτει στον 4178?

α.για τον μηχανικο

β.για τον πελατη

Link to comment
Share on other sites

λεει ο 4178 οτι η νομιμοποιηση εκδιδεται με τα σημερινα ισχυοντα?σωωωωωωπα !!δεν τοχα προσεξει...ε ειναι ανωμαλοι!!!εγω εχω τιτλο  αδεια νομιμοποιησης με το αρθ.26 του 4014".τι να την κανωωωωωωωωωωωωωωωωωω?οεοεοεοεοε?

ο ν4178 λέει "με την κείμενη νομοθεσία". Και η κείμενη νομοθεσία είναι ο ΝΟΚ, ο οποίος στο άρθρο 4§6 λέει:

6. Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση της άδειας δόμησης.

Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω άδειας δόμησης, η κατασκευή παύει να είναι αυθαίρετη και κατεδαφιστέα. 

Πρόστιμο αυθαίτερης κατασκευής δεν επιβάλλεται σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας δόμησης, που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου.

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο ν4178 λέει "με την κείμενη νομοθεσία". Και η κείμενη νομοθεσία είναι ο ΝΟΚ, ο οποίος στο άρθρο 4§6 λέει:

ευχαριστω faethon για το ξεκαθαρισμα!

Link to comment
Share on other sites

κι αν κανει τη μεταφορα στον 4178 το μαρτιο ας πουμε πως πληρωνει?

 

Πάλι 6 δόσεις έως 10.8.2014!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σάς και χρόνια πολλά 

Αυθαίρετες προσθήκες σε κτίσμα με οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση  Ν.720/77

Στον Ν.4014 /11 δήλωνα με Ο.Α. , στην μεταφορά στον  4178/13 δεν ξέρω .... έχω Ο.Α. ????

Η την χάνω κατά την μεταφορά ?????

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση σε Προσωρινή Υπαγωγή με δόσεις που πληρώνονται κανονικά κάθε μήνα πρέπει να μεταφερθεί μέχρι Φεβρουάριο 2014 ή 2015;

Link to comment
Share on other sites

1) Ο Φεβρουάριος του 2014 ισχύει για όσους έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές.

 

2) Κατά την μεταφορά απο τον 4014 στον 4178 εμφανίζεται επι πλέον ενα Φ.Κ. το οποίο περιλαμβανει όσες λοιπές παραβάσεις υπήρχαν στον 4014. Τα φύλλα καταγραφής που υπήρχαν μεταφέρονται χωρίς καμμία λοιπή παράβαση. Οι λοιπές  παραβάσεις πρέπει πλέον να αναφέρονται σε ένα φύλλο καταγραφής? Προσωπικά σκέπτομαι να διατηρώ τα υπάρχοντα φύλλα καταγραφής προσθέτοντας τον αριθμό των παραβάσεων, και να διαγράφω το προσθετο φύλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.