Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο απάντηση του Τ.Ε.Ε. σε email :

 

"Πάντως για να θεωρηθεί μια δήλωση ότι έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές πρέπει να μην έχουν πληρωθεί 3 συνεχόμενες δόσεις (βλ. παρ. Α4

της Εγκυκλίου 4 ΥΠΕΚΑ-ΔΟΚΚ 4/3.12.2013

 

Εγώ γιατί ΔΕΝ διαβάζω αυτό στο Α4 της Εγκυκλίου;;;

 

4. - Επισηµαίνεται ιδιαίτερα ότι κατά τα οριζόµενα στην παρ. 10 του άρθρου 4 της υπ’

αριθ.  2254/5-9-2013  Υ.Α.  (ΦΕΚ  2184  Α’)  η  προθεσµία  µεταφοράς  στις  διατάξεις  του  ν.

4178/13 των δηλώσεων του ν. 4014/11 µε ληξιπρόθεσµες οφειλές ή αρχική υποβολή, δηλ.

αυτών για τις οποίες είχαν εφαρµογή τα εδάφια (γ) και (δ) της παρ. 8 του άρθρου 24 του ν.

4014/11, λήγει 6-2-2014, ισχύουσας κατά τα λοιπά της προθεσµίας της παρ. 1 του άρθρου

2 της ως άνω απόφασης για την υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών.

 

γ. Σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των παραπάνω δόσεων επιβάλλεται προσαύξηση 1%

για κάθε µήνα καθυστέρησης. Η ίδια προσαύξηση επιβάλλεται σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής

των  δόσεων  των  προστίµων,  που  επιβάλλονται  δυνάµει  των  διατάξεων  του  ν.  3843/2010,  µόνο  για  τις

καθυστερούµενες µετά την έναρξη ισχύος του παρόντος δόσεις.

Σε  περίπτωση  µη  εµπρόθεσµης  καταβολής  της  πρώτης  δόσης  ή  µη  καταβολής  τριών

συνεχόµενων δόσεων ο υπόχρεος εκπίπτει του δικαιώµατος της υπαγωγής στη ρύθµιση.

δ.  Για  αυθαίρετες  κατασκευές  ή  χρήσεις  της  περίπτωσης  β΄  της  παραγράφου  6  το  πρόστιµο

καταβάλλεται εφάπαξ, χωρίς έκπτωση και µέχρι 31.12.2011.  Σε περίπτωση παρέλευσης της παραπάνω

προθεσµίας  το  ποσό  του  ενιαίου  ειδικού  προστίµου  προσαυξάνεται  σε  ποσοστό  3%  για  κάθε  µήνα

καθυστέρησης.  Η  οριστική  εξόφληση  δεν  µπορεί  να  καθυστερήσει  πέραν  των  τριών  µηνών  από  τον

προβλεπόµενο χρόνο.

 

Το εδάφιο λοιπόν (γ) λέει ότι άμα δεν πληρώσεις 3 συνεχόμενες τότε σε πετάμε έξω,

λέει όμως ότι με το που δεν πληρώσεις μία έχεις προσαύξηση 1% ανά μήνα.

Γιατί λοιπόν να πάρουμε ως "οδηγό" το 3μηνο και όχι τον μήνα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Aπλά μετέφερα ακριβώς την απάντησή τους σε σχετικό ερώτημα που τους έκανα. Τώρα τι εννοεί ο ποιητής...είναι άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και λένε βλακείες!!!

Πάντως θέλει πάρα πολύ προσοχή το όλο θέμα!

Είμασταν τυχεροί "μέχρι σήμερα" κι εμείς και οι πελάτες μας, διότι δεν ασχολήθηκαν με το να φτιάξουν το σύστημα να "χρεώνει" τους τόκους και να "πετάει έξω" τις δηλώσεις που καθυστερούν την πληρωμή δόσεων για πάνω από τρεις μήνες (εκπίπτουν του νόμου)!!!

 

Ιδιαίτερη προσοχή γιατί από πληροφορίες που έχω ΤΩΡΑ το φτιάχνουν!!!!

Προσοχή, διότι πάρα πολλοί ιδιοκτήτες θα βρεθούν ....εκπρόθεσμοι με ό,τι αυτό συνεπάγεται!

Link to comment
Share on other sites

Είμασταν τυχεροί "μέχρι σήμερα" κι εμείς και οι πελάτες μας, διότι δεν ασχολήθηκαν με το να φτιάξουν το σύστημα να "χρεώνει" τους τόκους και να "πετάει έξω" τις δηλώσεις που καθυστερούν την πληρωμή δόσεων για πάνω από τρεις μήνες (εκπίπτουν του νόμου)!!!

 

Τα εδάφιο (γ) και (δ) ήταν συνεχώς σε αναστολή κατά τη διάρκεια εφαρμογής του 4014.

Κάτι, που από 30.09.2013 έπαψε να ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους! Προσπαθω να βγαλω ακρη με τις προθεσμιες και δεν μπορω 

1) Σε μεταφορα απο 4014 σε 4178 τι προθεσμια εχω για να ολοκληρωσω την υποβολη σχεδια? 

2) Υποβολη στον 4178 τον Οκτ. 2013  τι προθεσμια εχω για υποβολη σχεδιων?

Και το βασικο ερωτημα ποτε θα ανοιξει η υποδοχη σχεδιων απο το συστημα? η μηπως ανοιξε και δεν πηρα χαμπαρι!!

Link to comment
Share on other sites

καμμια αποψη ρε παιδια?

Το ΤΕΕ λέει ότι για να μην έχεις ποσό επιπλέον για πληρωμή, θα πρέπει:

1) τα δηλωμένα m2 να είναι τα ίδια,

2) το πλήθος των λοιπών παραβάσεων να είναι το ίδιο και

3) να μην αλλάζει ο όγκος της πισίνας.

 

Εγώ συμπληρώνω, από ίδια πείρα μιας μεταφοράς που έκανα πριν μερικές μέρες:

 

Αν το πρόστιμο που προκύπτει με τον 4178 είναι μικρότερο, και το παράβολο που υπολογίζεται με τον 4178 είναι ίδιο με αυτό που είχε πληρωθεί, τότε δεν βγαίνει "υπόλοιπο προς πληρωμή". Ακόμα και αν δεν είχες λοιπές και τις προσθέσεις τώρα. 

Αν το πρόστιμο που υπολογίζεται με τον 4178 είναι μεγαλύτερο, θέλει προσοχή. Να ελέγξεις πρώτα αν και το παράβολο είναι ίδιο και μετά να κάνεις τις αφαιρέσεις για να δεις τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η πλατφόρμα υπολογίζει υπόλοιπο, θα πρέπει να πληρωθεί (πλην περιπτώσεων που έχει bag γιατί υπάρχουν και τέτοια όπως π.χ. η μεταφορά δήλωσης που είχε εξοφληθεί εφάπαξ και σου έβγαζε υπόλοιπο προς πληρωμή το 20%).

Link to comment
Share on other sites

καμμια αποψη ρε παιδια?

εγω κατα τη μεταφορα πρεπει να διορθωσω το μειωτικο 0.5?δηλ. να το αφαιρεσω?τπ προστιμο εχει ηδη εξοφληθει εφαπαξ με εκπτωση 20%.θα προκυψει μεγαλυτερο προστιμο λογικα.πρεπει να πληρωθει η διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και δεν μπορω να το βρω κάπου τι γίνεται με τα συμφωνητικά και το νόμο 4014. Έχω 3 συμφωνητικά που έγιναν με το νομο 4014. Δυο απο τις περιπτωσεις μεταφέρθηκαν στο νομο 4178. Το τρίτο συμφωνητικό δεν έχει μεταφερθεί ακόμη, αλλά θα γίνει γιατί δεν έγινε ολοκληρωμένη υπαγωγή. Ερώτηση: Πρέπει να κόψω τις ΑΠΥ μέσα στο 2013(το συμφωνητικό ειναι αυτό του Ιάσονα);Δεν έχω όμως πληρωθεί ακόμα;Τι πρεπει να κάνω;Φοβάμαι μην φάω κανένα πρόστιμο απο την εφορία; ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.