Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

σε ευχαριστω παρα πολυ ΙΑΣΟΝΑ.κι εγω αυτην την αποψη εχω.απλα δισταζω να κανω τη μεταφορα γιατι δεν ξερω τι νθα γινει με την προς τα πανω διαφορα του προστιμου.λογικα δεν πρεπει να πληρωθει.αλλα στην πραξη δεν ξερω τι γινεται.μηπως κανεις εχει κανει καμμια τετοια μεταφορα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα με βάση την εγκύκλιο 4;

 

".......Ο µειωτικός συντελεστής εφαρµόζεται οµοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίως κτίσµατος (π.χ. αποθήκες, χώροι στάθµευσης κ.λ.π.). Επισηµαίνεται ιδιαίτερα ότι η έννοια των χώρων βοηθητικής χρήσης της παρ. 3 του άρθρου 2 του Κτιριοδοµικού Κανονισµού χρησιµοποιείται αποκλειστικά για την εφαρµογή των διατάξεων του Κτιριοδοµικού Κανονισµού και δεν αφορά γενικά τους χώρους µε χρήση αποθήκης. Εποµένως, αυθαίρετα ισόγεια κτίρια µε χρήση επαγγελµατικές, βιοµηχανικές, γεωργικές αποθήκες κ.λ.π., που προσµετρώνται σε κάθε περίπτωση στο σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συµπεριλαµβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για το λόγο αυτό δεν εφαρµόζεται ο µειωτικός συντελεστής 50%. Κατά την ίδια έννοια δεν εφαρµόζεται ο µειωτικός συντελεστής και σε κτίρια χώρων στάθµευσης αυτοκινήτων....".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που λογικά έχει απαντηθεί αλλά δεν βρίσκω την απάντηση..

 

Έχω δήλωση που έχει γίνει με τον 4014 όπου η υπέρβαση δόμησης των αυθαίρετων κατασκευών (οριζόντιας ιδιοκτησίας) ήταν <50% (διότι η σύγκριση γινόταν με τα επιτρεπόμενα μεγέθη του οικοπέδου). Θέλω να την μεταφέρω στον 4178 χωρίς να αλλάξω τα μ2 των αυθαιρετων κατασκευων. Όμως αν συγκρίνω την υπέρβαση δόμησης με τα αναλογούντα στην οριζόντια ιδιοκτησία κατά 4178 έχω υπέρβαση δόμησης >100%. Πρέπει να διορθωθεί στα μεταφερόμενα φύλλα καταγραφής ή όχι και αν ναι το πρόστιμο θα αλλάξει;

Link to comment
Share on other sites

Άρα γιατί να μην πάρει μειωτικό;; Σε κατοικία δεν αναφέρεται;

ναι ειναι μια αποθηκη-γκαραζ σε αποσταση απο κατοικια.οχι κολλητα με την κατοικια.παιρνει μειωτικο?

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί πρέπει να είναι κολλητά με το κτίριο για να πάρει μειωτικό; Εγώ καταλαβαίνω με τη διατύπωση της εγκυκλίου, ότι όταν ΔΕΝ υπάρχει κυρίως κτίριο στο οικόπεδο και υπάρχει μόνο μια αποθήκη ας πούμε, τότε δεν μπορεί να πάρει μειωτικό. Τώρα αν η αποθήκη είναι κολλητά με το κτίριο ή σε απόσταση 1 μέτρου τί διαφορά έχει;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που λογικά έχει απαντηθεί αλλά δεν βρίσκω την απάντηση..

 

Έχω δήλωση που έχει γίνει με τον 4014 όπου η υπέρβαση δόμησης των αυθαίρετων κατασκευών (οριζόντιας ιδιοκτησίας) ήταν <50% (διότι η σύγκριση γινόταν με τα επιτρεπόμενα μεγέθη του οικοπέδου). Θέλω να την μεταφέρω στον 4178 χωρίς να αλλάξω τα μ2 των αυθαιρετων κατασκευων. Όμως αν συγκρίνω την υπέρβαση δόμησης με τα αναλογούντα στην οριζόντια ιδιοκτησία κατά 4178 έχω υπέρβαση δόμησης >100%. Πρέπει να διορθωθεί στα μεταφερόμενα φύλλα καταγραφής ή όχι και αν ναι το πρόστιμο θα αλλάξει;

 

Άποψη για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι μια αποθηκη-γκαραζ σε αποσταση απο κατοικια.οχι κολλητα με την κατοικια.παιρνει μειωτικο?

 

Παίρνει.

 

 

Ερώτηση που λογικά έχει απαντηθεί αλλά δεν βρίσκω την απάντηση..

Έχω δήλωση που έχει γίνει με τον 4014 όπου η υπέρβαση δόμησης των αυθαίρετων κατασκευών (οριζόντιας ιδιοκτησίας) ήταν <50% (διότι η σύγκριση γινόταν με τα επιτρεπόμενα μεγέθη του οικοπέδου). Θέλω να την μεταφέρω στον 4178 χωρίς να αλλάξω τα μ2 των αυθαιρετων κατασκευων. Όμως αν συγκρίνω την υπέρβαση δόμησης με τα αναλογούντα στην οριζόντια ιδιοκτησία κατά 4178 έχω υπέρβαση δόμησης >100%. Πρέπει να διορθωθεί στα μεταφερόμενα φύλλα καταγραφής ή όχι και αν ναι το πρόστιμο θα αλλάξει;

 

Ναι πρέπει να διορθωθεί. Ναι το πρόστιμο θ' αλλάξει. Όχι δεν χρειάζεται να πληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.