Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Να κόψεις τις ΑΠΥ όταν με το καλό πληρωθείς (...το 2014, το 2015 κ.λπ.)!

Τη σύμβαση δεν έχεις κανένα πρόβλημα να υπάρχει "ανεβασμένη" στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (μας ενδιαφέρει η ημερομηνία που έγινε αυτή).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι σε μεγαλο δίλημμα. Τα συμφωνητικά έγιναν Μάιο και Ιούνιο το 2013.Βέβαια λέει με ολοκλήρωση της διαδικασίας με το νομο 4014 θα γίνει η πληρωμή, και ο νόμος αυτός έχει λήξει. Αυτό με προβληματίζει!!! Και αν το σκεφτείς σε 2 συμφωνητικά πήγαν ηδη στο 4178. Τα έχω καταθέσει και με λίστα στην εφορία!!! Στο ΤΕΕ δεν τα έχω ανεβάσει αλλά θα τα ανεβασω,το μονο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Σε  μεταφορά δήλωσης Ν4014  σε ολοκληρωμένη επαγωγή ,με ανεβασμένα τα στοιχεια της δήλωσης , στον Ν4178 μειώνεται ο αριθμός των λοιπών παραβάσεων (λόγω συνυπολογισμού παραβάσεων στον αναλυτικό ) , ή μειώνονται τα μ2 των κχ, (άρα αλλάζουν τα πολεοδομικά μεγέθη,προς τα κάτω βέβαια ) , και ταυτόχρονα αλλάζει ένας συντελεστής πχ  παλαιότητα.

Αν το  νέο πρόστιμο  είναι μεγαλύτερο από αυτό της ολοκληρωμένης πράξης υπαγωγής ,καταβάλλεται το επι πλέον ποσό?

Link to comment
Share on other sites

Να κόψεις τις ΑΠΥ όταν με το καλό πληρωθείς (...το 2014, το 2015 κ.λπ.)!

Τη σύμβαση δεν έχεις κανένα πρόβλημα να υπάρχει "ανεβασμένη" στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (μας ενδιαφέρει η ημερομηνία που έγινε αυτή).

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους! Προσπαθω να βγαλω ακρη με τις προθεσμιες και δεν μπορω 

1) Σε μεταφορα απο 4014 σε 4178 τι προθεσμια εχω για να ολοκληρωσω την υποβολη σχεδια? 

2) Υποβολη στον 4178 τον Οκτ. 2013  τι προθεσμια εχω για υποβολη σχεδιων?

Και το βασικο ερωτημα ποτε θα ανοιξει η υποδοχη σχεδιων απο το συστημα? η μηπως ανοιξε και δεν πηρα χαμπαρι!!

Link to comment
Share on other sites

1. Έχεις 6 μήνες από την ημερομηνία υπαγωγής στον 4178.

2. Ομοίως.

 

Δεν έχει ανοιξει ακόμα. Λένε μετά τις 15.1.2014...... Μάλλον όμως θα γίνει εκεί γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου.....

Link to comment
Share on other sites

kαλημερα και καλη χρονια σε ολους τους συναδερφους.

θελω να μεταφερω δηλωση απο 4014 σε 4178.στη δηλωση του 4014 εχω

1/ισογεια αποθηκη -γκαραζ(μιση-μιση) 50 μ2  και ειχα βαλει μειωτικο 0.5.η αποθηκη βρισκεται σε ανεξαρτητο σημειο στο οικοπεδο

2/αντλιοστασιο 16μ2 και ειχα βαλει επισης μειωτικο 0.5

το προστιμο ειχε πληρωθει εφαπαξ και η δηλωση ειναι σε προσωρινη υπαγωγη

στον 4178

1/ θα τα βαλω ως κυρια χρηση?

2/το επιπλεον προστιμο θα πληρωθει???

μηπως σας εχει τυχει κατι παρομοιο?εσεις πως το αντιμετωπιζετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Συγγνώμη αν έχει ξαναερωτηθεί αλλά ήθελα να ρωτήσω ισχύει τελικά ότι αν κάνω τώρα μεταφορά δήλωσης του 4014 με 3 απλήρωτες δόσεις πρέπει να πληρώσει 6 δόσεις μέχρι 10/2/2014??? Και αν ισχύει αυτό θα μπορούσα να του πω να πληρώσει έστω μία δόση (δλδ να έχει το πολύ 2 απλήρωτες δόσεις) και τότε δεν θεωρείται ότι έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές και μπορεί να γίνει η μεταφορά και μετά τις 6/2/2014???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει στις 6.2.2014 να μην χρωστάει καμία απολύτως δόση για να μην χρειάζεται να μπει τώρα στον 4178.....

Link to comment
Share on other sites

kαλημερα και καλη χρονια σε ολους τους συναδερφους.

θελω να μεταφερω δηλωση απο 4014 σε 4178.στη δηλωση του 4014 εχω

1/ισογεια αποθηκη -γκαραζ(μιση-μιση) 50 μ2  και ειχα βαλει μειωτικο 0.5.η αποθηκη βρισκεται σε ανεξαρτητο σημειο στο οικοπεδο

2/αντλιοστασιο 16μ2 και ειχα βαλει επισης μειωτικο 0.5

το προστιμο ειχε πληρωθει εφαπαξ και η δηλωση ειναι σε προσωρινη υπαγωγη

στον 4178

1/ θα τα βαλω ως κυρια χρηση?

2/το επιπλεον προστιμο θα πληρωθει???

μηπως σας εχει τυχει κατι παρομοιο?εσεις πως το αντιμετωπιζετε?

 

Το βέβαιο (για μένα) είναι ότι, θα τα βάλεις πλέον ως ΚΧ.

Επίσης βέβαιο είναι ότι, το πρόστιμο θ' αναπροσαρμοστεί (προς τα πάνω).

 

Αυτό που δεν είναι βέβαιο είναι ότι, δεν ξέρω αν έχουν φτιάξει την εφαρμογή στο ΤΕΕ να μην θεωρεί ως "αλλαγή των τ.μ. των επιφανειών" όταν από βοηθητικούς χώρους τα ίδια τ.μ. τα βάζουμε σε κύριους χώρους. Μέχρι πριν ένα μήνα δεν το είχαν φτιάξει κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ζητάει το παραπάνω πρόστιμο να πληρωθεί.........

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.