Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

αν αναφερεσαι σε μενα largy ειμαι σιγουρος οτι ισχυει,ομως δε θυμαμαι που το εχω δει ακριβως τη στιγμη αυτη

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω μια περίπτωση ημιυπαιθρίου Ν3840 όπου ο πελάτης σταμάτησε να πληρώνει δόσεις και του έχουν απομείνει 3. Κάνω μεταφορά στον Ν4178 και επανεξετάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά δεν μπορείς να κάνεις.

Νέα δήλωση 4178 μπορείς.

Αφού πληρωθεί το παράβολο και το ανταποδοτικό τέλος αυτής, τότε μπορείς να συμψηφίσεις τα ήδη καταβληθέντα με τον 3843.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν το ποσο που πληρωθηκε με τον 3843, ειναι μεγαλυτερο του ποσου του 4178 προφανως δεν γινεται επιστροφη ετσι?αρα μινιμουμ θα πληρωθουν σιγουρα παραβολο και ανταποδοτικο τελος.ετσι δεν ειναι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

 

Μετέφερα μία δήλωση από το 4014 στο 4178. Όλα καλά μέχρι  εδώ.

Κάποια στιγμή είδα πως τα στοιχεία στην αρχική σελίδα της δήλωσης είχαν αλλάξει και είχαν μπει στοιχεία άλλης δήλωσης του 4178. Λες και είχε κάνει copy paste τα αρχικά στοιχεία το σύστημα από μόνο του. Τα στοιχεία π.χ. στα φύλλα καταγραφής και στα στοιχεία ιδιοκτήτη έμεινα τα ίδια. 

 

έχει τύχει και σε άλλους αυτό ? πως το αντιμετωπίζω? να τους στείλω mail?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ,ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Ν 4014/2011 ( ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ΣΧΕΔΙΩΝ ) ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 4014 ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ Ν 4178/2013 ΕΠΕΙΔΗ Ο 4014 ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΣ...ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΝΤΩς ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ?ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Ο 4014???

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο πελάτης δεν έχει πληρώσει το πρόστιμο (δηλωμένη εφάπαξ πληρωμή) στον 4014 και δεν μεταφερθεί ως τις 6-2-14 στον 4178, τι γίνεται;

εκπίπτει της ρύθμισης; και εάν ναι, μπορεί να κάνει νέα δήλωση αργότερα στον 4178;

 

Πιστεύετε πως υπάρχει περίπτωση να πάρει παράταση η υποχρεωτική ένταξη στον 4178 για το πρώτο εξάμηνο;

(Θεωρώ ότι θα υπάρχουν αρκετοί που λόγω οικονομικής κατάστασης αδυνατούν να εξοφλήσουν έως τις 6-2-14.)

 

Έχω στείλει email στο ΤΕΕ αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση!  

 

Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι σχετικό ας μου απαντήσει. 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

Μου έτυχε η εξής περίπτωση, ο πελάτης έχει κάνει ήδη κάνει υπαγωγή στον 4014 με άλλο μηχανικό και τώρα θέλει να υπαχθει στο 4178. Εγώ μπορώ να το κάνω αυτό; Ποια ειναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

mkt, αν δεν έχει εξοφληθεί το πρόστιμο (άρα δεν έχει μεταβεί η δήλωση σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής), ακόμη κι αν βρει λεφτά ο πελάτης σου και το πληρώσει τώρα, δε θα μπορείς να κάνεις οριστική υπαγωγή στο σύστημα του 4014 ώστε να βγει το έντυπο περαίωσης της διαδικασίας. Οπότε, η μεταφορά στον 4178 είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.