Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Σωστή παρατήρηση.

Θα στείλω email στο ΤΕΕ να μου δώσουν ελπίζω μια επίσημη απάντηση, ώστε να μην κάνουμε εικασίες και θα σας ενημερώσω για την απάντησή τους.

Edited by giannis76
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεται να στείλεις τίποτα.

Πρέπει να μεταφερθούν στον 4178 όσο αυτός ισχύει και από εκεί θα γίνει η οριστικοποίηση.

Αυτό εννοούν με απλά ελληνικά σε αυτό που γράφουν:

 

............................Γι’ αυτές, μετά από αίτημα του ενδιαφερομένου ή και αυτομάτως (εφόσον γίνει σχετική προσαρμογή στο πληροφοριακό σύστημα) εκδίδεται πράξη υπαγωγής κατά τις ειδικότερες διατάξεις του Ν 4178/13......

 

Δηλαδή, ελάτε με το καλό στον 4178, πληρώστε το ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ, ακολουθείστε τις προδιαγραφές αυτού, περιμένετε να δείτε τις όποιες αλλαγές απαιτηθούν στα σχέδια - αρχεία - έγγραφα που πρέπει να ξανανεβάσετε κ.λπ. και μετά με το καλό μπορείτε να κάνετε οριστική υπαγωγή.

 

Μέχρι να 'ρθει ξανά το ΣΤΕ να κηρύξει αντισυνταγματικό και τον 4178 και ....φτου κι απ' την αρχή για τον επόμενο!!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε υπαγωγή αυθαιρέτου προ '83 στις ρυθμίσεις του Ν.4014. Περαιώθηκε η δήλωση και κατόπιν έγινε σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Τώρα η μητέρα θέλει να κάνει γονική παροχή στην κόρη. Μπορώ να εκδώσω βεβαίωση μέσω του 4178  βάσει του άρθρ.1 παρ.ζ ? Ή είναι υποχρεωτικό να γίνει μεταφορά της δήλωσης? Μήπως από τη στιγμή που μετά τη ρύθμιση, έχει ήδη γίνει σύσταση και μεταβίβαση ποσοστών, μπορούμε να το αποφύγουμε? Αν είναι άκυρη η δήλωση του 4014 τότε είναι άκυρη και σύσταση κλπ?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, περασα μια δηλωση του 4014 μονο με πληρωμενο παραβολο στον 4178 και επιλεγοντας μηνιαιες δοσεις μου εχει τις 6 πρωτες δοσεις να πληρωθουν μεχρι 10/2/14 και οχι μια ανα μηνα που ηξερα. Ειναι λαθος του συστηματος ή εχω χασει επεισοδια;;

Edited by xaralas
Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα σας

πότε μπορούμε να ανεβάσουμε τα υπόλοιπα σχέδια για το 4014/2011 που έχουμε μεταφέρει στο 4378 ? πριν το 6.2.2014?

Έχω και μια δήλωσή  του 4014/2011 για άδεια ,δεν την παίρνω πριν το 06.02.2014,τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση?

ξερει κάνεις?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, περασα μια δηλωση του 4014 μονο με πληρωμενο παραβολο στον 4178 και επιλεγοντας μηνιαιες δοσεις μου εχει τις 6 πρωτες δοσεις να πληρωθουν μεχρι 10/2/14 και οχι μια ανα μηνα που ηξερα. Ειναι λαθος του συστηματος ή εχω χασει επεισοδια;;

αν πληρωθούν οι 6 δόσεις  μέχρι τότε, μπαίνει στο πακέτο των 102 δόσεων. Τώρα αν δεν τις πληρώσει ή μεταφέρεται αυτόματα στις 84 ή πολύ πιθανόν να παραμείνει στις 102 με τις προσαυξήσεις για κάθε μήνα καθυστέρησης.   

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχω μια περίπτωση που ενώ αρχικά στον 4014 είχε δηλωθει ΥΔΚΧ 45 τ.μ. (και μόνο), μετά τη μεταφορά στο νέο νόμο ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να δηλώσει και κάποιες μικρές παραβάσεις κατηγορίας 3 (μπαρμπεκιου, διαμορφωσεις Π/Χ κάτω του 1 μ. κλπ).

Προσθέτω ΦΚ, βάζω κατηγορία 3 και δεν μου προσθέτει κανένα ποσο στο αρχικώς υπολογισμένο με τον 4014 πρόστιμο..

 

Τι δεν καταλαβάινω??? Του τα κάνει δώρο???

Link to comment
Share on other sites

Το προβλέπει ο νόμος... έτσι είναι... δυστυχώς...

 

 

αν πληρωθούν οι 6 δόσεις  μέχρι τότε, μπαίνει στο πακέτο των 102 δόσεων. Τώρα αν δεν τις πληρώσει ή μεταφέρεται αυτόματα στις 84 ή πολύ πιθανόν να παραμείνει στις 102 με τις προσαυξήσεις για κάθε μήνα καθυστέρησης.   

 

Ευχαριστω!

Δηλαδη η προθεσμια ειναι μονο για να μπορει να μπει στο πακετο των 102 δοσεων;; Στην περιπτωση μου που εχει συνολο 11 δοσεις απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει προβλημα ε; Ή θα πεσει προστιμο αν δεν πληρωσει τις πρωτες 6 μεχρι της 10/2;

 

 

 

 

Καλή μέρα σας

πότε μπορούμε να ανεβάσουμε τα υπόλοιπα σχέδια για το 4014/2011 που έχουμε μεταφέρει στο 4378 ? πριν το 6.2.2014?

Έχω και μια δήλωσή  του 4014/2011 για άδεια ,δεν την παίρνω πριν το 06.02.2014,τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση?

ξερει κάνεις?

 

 

Νομιζω η προθεσμια για τα σχεδια/δικαιολογητικα ειναι 6 μηνες απο την μεταφορα των δηλωσεων του Ν.4014 στον Ν.4178.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.