Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Είναι σε κατάσταση αρχική υποβολή και κάνοντας δοκιμή για υποβολή μου βγάζει ίδια ποσά στα τρέχοντα πρόστιμα και τα πρόστιμα μετά την υποβολή.

Σημειώνεται ότι αν βάλω άλλες παραβάσεις (αλλαγή στα τ.μ. των χώρων ή λοιπές πολ/κες παραβάσεις κλπ) τα τρέχοντα πρόστιμα αλλάζουν, ενώ με προσθήκη φύλλου καταγραφής κατηγορίας 3 το πρόστιμο παραμένει ίδιο.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω μια απορία σχετικά με το τι εννοούν ληξιπρόθεσμη οφειλή...

 

Έχω έναν πελάτη του οποίου το αυθαίρετο δήλωσα με τον 4014 

και πληρώνει το πρόστιμό του σε δόσεις.

Έχει πληρώσει όλες του τις δόσεις μέχρι τώρα εντός των χρονικών

ορίων που όριζε το σύστημα και απλά σε μία που ήταν να πληρωθεί

μέχρι 10.5.2013 την κατέθεσε 15.5.2013.

Θεωρείται ληξιπρόθεμος και πρέπει να ματαφερθεί στον 4178 μέχρι

6.2.2014 ή δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορεί η δήλωσή του να 

μεταφερθεί και αργότερα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια παιδιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν στις 6.2.2014 δεν χρωστάει με βάση το σύστημα (ημερομηνίες που φαίνονται εκεί) καμία δόση που έπρεπε να πληρωθεί πριν από την ημερομηνία αυτή, τότε δεν έχει ληξιπρόθεσμες δόσεις και μπορεί η δήλωσή του να μεταφερθεί όποτε θέλει έως 6.2.2015.

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορά τις ημερομηνίες του συστήματος αυτές είναι ....

Εχω κάνει, π.χ. δήλωση στον 4014 με ημερ/νια 21/02/2012 και μου έβγαζε πρωτη πληρωμη 30/11/2011

Αυτο είχε σαν αποτέλεσμα όλες οι δόσεις να έχουν μια τρίμηνη καθυστέρηση (βάσει των ημερ/νιων του συστήματος) αν και οι πελατες πληρωναν κανονικά κάθε μήνα

Αυτές θεωρούνται ληξιπρόθεσμες;;;;;

Πρέπει να πανε να πληρώσουν μέχρι 6/2/2014 τρεις μαζεμένες ή να τους μεταφέρω άμεσα σε 4178;;;;;

Αν κάνω τη μεταφορά πριν 6/2/2014 θα μου ζητησει το συστημα 6 μαζεμένες δόσεις (2254, αρθρο 3, παρ. Αiii);;;;;;

 

Παιδιά θα μας πάρουν με τις πετρες

Πειτε μου οτι κάπου κανω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα

δηλωση του Ν.4014, ολοκληρωμενη με ολο το προστιμο εφαπαξ και ολα τα αρχεια ανεβασμενα

Μετα την μεταφορα, πληρωθηκε το....ανταποδοσης και

διαπιστωσα οτι μια αποληξη κλιμ/σιου (μια εννιαια κατοικια με υπογειους βοηθητικους κατοικιας και δωμα), επειδη (συμφωνα με την αδεια) διπλα της υπηρχε ενας ογκος που ειχαν μετρησει οι περιμετρικοι τοιχοι του και δεν υπολογιζοταν στον Σ.Δ μια μεγαλη τρυπα,(τωρα τακτοποιειται σαν χωρος Κ.Χ), παρασυρθηκα και δεν υπολογισα και την αποληξη σαν ΥΔ.

Αν τα προσθεσω τωρα θα αυξηθει το προστιμο; το παραβολο παραμενει ιδιο.

ευχαριστω περιμενω νεα σας.

Link to comment
Share on other sites

@d.styl

Αν κάνεις τη μεταφορά πριν τις 6/2 θα πρέπει να πληρωθούν μαζεμένες 6 δόσεις ως τις 10/2. Άρα ξέχνα το!

Έχω ίδια περίπτωση ακριβώς με υπαγωγή 21/2/12 και προθεσμία πρώτης πληρωμής 30/11/2011 χαχα. Ο πελάτης μου πληρώνει κανονικά τη δόση του κάθε μήνα αλλά φαίνεται 3 μήνες εκπρόθεσμος. Επειδή με βάση τις ημερομηνίες του συστήματος φαίνεται ληξιπρόθεσμος ενώ με βάση τις δόσεις που πληρώθηκαν από την ημέρα υπαγωγής ΔΕΝ είναι ληξιπρόθεσμος, θα περιμένω να δω πως θα αντιμετωπιστούν αυτές οι δηλώσεις και τι θα γίνει μετά τις 6/2. Αν δεν χαρακτηριστεί ληξιπρόθεσμος (που δεν είναι ούτως ή άλλος) δεν θα κάνω τίποτα, αν χαρακτηριστεί ληξιπρόθεσμος (θα πληρώσει προσαύξηση στη δόση της τάξης του 1-2% σιγά τα λάχανα) θα τον μεταφέρω στον 4178 για να έχει 6 μήνες μπροστά του να πληρώσει τις επόμενες 6 δόσεις.

 

@MARYKAL

Αν αλλάξουν τα τμ της δήλωσης, αλλάζει και το πρόστιμο!

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

@letom

Θα ενημερώσεις τους ενδιαφερόμενους πελάτες σου;;;

Εγω έχω καμιά δεκαριά φακέλους στο ίδιο μοτίβο και μόνο που σκέφτομαι την επικοινωνία μαζί τους με πιάνει τρέλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τέτοια περίπτωση έχω μόνο μία ευτυχώς. Δεν του έχω πει τίποτα γιατί ξέρω ότι και αυτή τη μία δόση το μήνα την πληρώνει με τα χίλια ζόρια και δεν έχει νόημα να του πω να πληρώσει 6 μαζεμένες για να τον μεταφέρω, ούτε να πληρώσει 4 μαζεμένες (του ιανουαρίου συν τις 3 "εκπρόθεσμες") για να μη φάει προσαυξήσεις από τη στιγμή που τίποτα δεν είναι σίγουρο. Δεν αποκλείεται να αναγνωρίσουν το πρόβλημα του συστήματος και να μην θεωρήσουν ληξιπρόθεσμες αυτές τις περιπτώσεις. Εδώ που φτάσαμε δεν έχει νόημα να γίνουν κινήσεις πανικού, αλλά ούτε έχει νόημα να ενημερώσω τον πελάτη για κάτι που κανείς δεν ξέρει αν θα εφαρμοστεί και πως. Άλλωστε το κόστος είναι μηδαμινό, ο δικός μου έχει δόσεις των 60 ευρώ άρα η προσαύξηση θα είναι μισό με ένα ευρώ, ούτε ο ίδιος δεν θα το καταλάβει). Γι' αυτό θα περιμένω να περάσει η 6/2 και θα πράξω αναλόγως του τι θα γίνει με αυτές τις περιπτώσεις.

 

Έτσι κι αλλιώς και να θες να επικοινωνήσεις μαζί τους τι θα τους εξηγήσεις? Ότι έκαναν υπαγωγή 21/2/12 αλλά το σύστημα τους μετράει τις δόσεις από 30/11/11? Το πιθανότερο είναι να σκεφθούν ότι εσύ έκανες κάποια μαλακία και πας να δικαιολογηθείς παρά να πιστέψουν ότι όντως το σύστημα έβγαζε άσχετες ημερομηνίες. Όποτε άστο να πάει άστο που λέει και ο Πάριος.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

 

-όταν λέμε ότι πρέπει να έχει γίνει μεταφορά δηλώσεων στον Ν4178 μέχρι 6/2/2014, σαν μεταφορά τι νοείται, ουσιαστικά μόνο η πληρωμή του αντιτίμου στο ΤΕΕ, όχι και το παράβολο?

-αν έχω κάνει λάθος στον υπολογισμό του αυθαιρέτου, το αλλάζω ή προσθέτω κάτι και μετά την πληρωμή?

-αν ο πελάτης εκνευριστεί και μου πει 'όχι εγώ δεν πληρώνω άλλα, πλήρωσέ τα εσύ!' και μου μεταφέρει την ευθύνη ώστε να πληρώσω, σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται, ποιος φταίει αν δεν γίνει μεταφορά της δήλωσης?να την κάνω και να τον αφήσω να μην πληρώσει αν θέλει το αντίτιμο, αλλά χωρίς δική του αίτηση έχω το δικαίωμα...

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις μεταφορά δήλωσης στον 4178 "απαιτείται" η εξουσιοδότηση του πελάτη σου.

Μόνη σου δεν πρέπει και δεν μπορείς να το κάνεις.

Η ευθύνη βεβαίως βαρύνει τον πελάτη σου διότι ΟΦΕΙΛΕΙ να γνωρίζει τους νόμους που τον αφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.