Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Σε περιπτωση αυθαιρετου ειχε δηλωθει στον Ν4014/11 με επιλογη εξοφλησης εφαπαξ καταβολης,
αλλα δεν πληρωθηκε μεχρι σημερα.
Μετά την μεταφορά στον Ν4178/2013 δεν μου εμφανιζει νεα εντολη πληρωμης για το ποσο αυτο, αλλα ουτε το δειχνει σαν ανεξοφλητο.
Μπορει να πληρωθει τωρα μετα την μεταφορα με την παλια εντολη πληρωμης του Ν4014?

Θα ενημερωθει το συστημα?

Εχει τυχει σε κανεναν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Σε περιπτωση αυθαιρετου ειχε δηλωθει στον Ν4014/11 με επιλογη εξοφλησης εφαπαξ καταβολης,
αλλα δεν πληρωθηκε μεχρι σημερα.
Μετά την μεταφορά στον Ν4178/2013 δεν μου εμφανιζει νεα εντολη πληρωμης για το ποσο αυτο, αλλα ουτε το δειχνει σαν ανεξοφλητο.
Μπορει να πληρωθει τωρα μετα την μεταφορα με την παλια εντολη πληρωμης του Ν4014?

Θα ενημερωθει το συστημα?

Εχει τυχει σε κανεναν?

 

 

Έχεις κάνει μεταφορά αλλά δεν έχεις πατήσει την υποβολή ακόμη.

Δεν διευκρινίζεις επίσης αν έχει πληρώσει το τέλος ΤΕΕ.

Μην χρησιμοποιήσεις επ ουδενί την παλιά εντολή πληρωμής του 4014! Θα γίνει μπλέξιμο!

Link to comment
Share on other sites

Η ληξιπρόθεσμη εφάπαξ υποθέτω πως δύναται να μεταφερθεί άμεσα σε εφάπαξ δόση με έκπτωση 20%;

Link to comment
Share on other sites

Η ληξιπρόθεσμη εφάπαξ υποθέτω πως δύναται να μεταφερθεί άμεσα σε εφάπαξ δόση με έκπτωση 20%;

 

Αν στον 4014 δικαιούταν έκπτωση 20%, θα την πάρει και τώρα. Αν στον 4014 πλήρωνε απλά παράβολο, δεν θα πάρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως αυτο συμβαινει. Εχω βγαλει το τελος ανταποδοσης αλλα δεν εχω κανει υπαγωγη ακομα.

Συγνωμη για το μπλεξιμο. Οποτε λογικα μετα την υπαγωγη θα μου βγαλει κανονικα τις εντολες πληρωμης.

Ευχαριστω γιατι κολλησα τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως αυτο συμβαινει. Εχω βγαλει το τελος ανταποδοσης αλλα δεν εχω κανει υπαγωγη ακομα.

Συγνωμη για το μπλεξιμο. Οποτε λογικα μετα την υπαγωγη θα μου βγαλει κανονικα τις εντολες πληρωμης.

Ευχαριστω γιατι κολλησα τελειως.

αν δεν πληρωθει το τελος υπερ τεε,δε μπορει το συστημα να προχωρησει σε υπαγωγη.

μολις αναγνωριστει η πληρωμη του ανταποδοτικου απο το συστημα,τοτε αυτοματως προχωραει σε κατασταση υπαγωγης

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Αν στον 4014 δικαιούταν έκπτωση 20%, θα την πάρει και τώρα. Αν στον 4014 πλήρωνε απλά παράβολο, δεν θα πάρει τίποτα.

εχω περιπτωση μεταφορας κατα την οποια ειχε πληρωθει το παραβολο του 4014 χωρις να εχει επιλεγει καθολου το σχημα των δοσεων.

τωρα αφου μεταφερθηκε η δηλωση στον 4178,μου δινει το δικαιωμα επιλογης του εφ απαξ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση δεν πληρώνεις ξάνα παράβολο. (δηλαδή γίνετε μεταπήδηση της δήλωσης από 4114 σε 4178)

ενώ στην άλλη κάνεις νέα δήλωση 4178 πληρώνοντας αναγκαστικά νέο παράβολο.

φανταζομαι εννοεις τις δηλωσεις που εχουν δοσεις

αυτες με εξοφλημενο προστιμο (κ καμια αλλη αλλαγη) δεν τις αφορα

Link to comment
Share on other sites

εχω περιπτωση μεταφορας κατα την οποια ειχε πληρωθει το παραβολο του 4014 χωρις να εχει επιλεγει καθολου το σχημα των δοσεων.

τωρα αφου μεταφερθηκε η δηλωση στον 4178,μου δινει το δικαιωμα επιλογης του εφ απαξ 

 

Αν στον 4014 δικαιούταν έκπτωση 20%, θα την πάρει και τώρα. Αν στον 4014 πλήρωνε απλά παράβολο, δεν θα πάρει τίποτα.

 

 

 

Τελικά τι απ΄τα δύο ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.