Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μένα όχι. Μέχρι τη Δευτέρα για αποφυγή παρεξηγήσεων με τους πελάτες

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι συνάδελφοι υποστηρίζουν (όχι άδικα) ότι η προθεσμία είναι μέχρι της 22/2

αυτό προκύπτει από την ανακοίνωση του ΤΕΕ 

Κι εγώ αυτό πιστεύω. Μέχι τις 20/2 (όχι 22/2). Επίσης αν έχει γίνει η μεταφορά στον 4178 δεν βλέπω να προκύπτει από πουθενά η υποχρέωση να πληρωθεί το ανταποδοτικό τέλος μέχρι σήμερα. Θα μπορούσε π.χ. να πληρωθεί δύο μέρες πριν τις 20/2. Φυσικά όλα αυτά είναι υποθέσεις και δεν μπορεί να είναι κανείς 100% σίγουρος γιατί η ανακοίνωση του ΤΕΕ είναι κακογραμμένη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να κάνω μεταφορά δηλώσεων από τον 4014 στον 4178, που είναι δηλώσεις ολοκληρωμένης υπαγωγής, με εξοφλημένα πρόστιμα, μου πετάει το εξής μήνυμα : " Δεν υπάρχουν διαθέσιμες αιτήσεις για τη δήλωση ή υπάρχουν αιτήσεις σε εκκρεμότητα και δεν επιτρέπεται η καταχώρηση νέων". Καμία ιδέα στο τι μπορεί να φταίει?

Μού έτυχε και εμένα αυτό που περιγράφει ο/η συνάδελφος. Θέλω να μεταφέρω από τον ν.4014 μια δήλωση ολοκληρωμένης υπαγωγής (με εξοφλημένο πρόστιμο) και εμφανίζεται το μήνυμα:

 

"Δεν υπάρχουν διαθέσιμες αιτήσεις για τη δήλωση ή υπάρχουν αιτήσεις σε εκκρεμότητα και δεν επιτρέπεται η καταχώρηση νέων."

 

Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν μπορώ να μεταφέρω μια δήλωση του ν.4014 στον ν.4178;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Για να το αναθέσει σε άλλο μηχανικό θα έπρεπε να κάνει τη διαδικασία παραίτησης ο gp1 για να μεταφερθεί πρώτα η δήλωση στο σύστημα δηλώσεων του άλλου μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.