Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

χωρις να εχω τετοια περιπτωση,πιστευω οτι προφανως επαναυπολογιζει το προστιμο, μονο οταν αυξανονται οι λοιπες παραβασεις κατα την μεταβαση απο τον 4014 στον 4178

εσυ εχεις 3 παραβασεις στον 4014 και 1 στον 4178 οταν με το καλο μεταφερθεις.ΑΡΑ,δεν θα κανει επαναυπολογισμο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη μεταφορά δηλώσεων από 4014 σε 4178 σε σχέση με τα αρχεία:

1) Έχει μεταφερθεί η δήλωση με τα αρχεία που έχουν ανέβει στο 4014 (εξουσιοδοτήσεις, ΥΔ, Ε9, Τεχνικές εκθέσεις κτλ), εκτός από μια καινούργια εξουσιοδότηση που μου έκανε ο ιδιοκτήτης για την μεταφορά χρειάζεται κάτι άλλο; δηλαδή πρέπει να ανέβουν νέες ΥΔ, Ε9, κτλ...).Βασικά μια καινούργια ΤΕ σκέφτομαι μόνο να ανεβάσω και τέλος, Συμφωνείτε;

2) Έχει μεταφερθεί η δήλωση χωρίς ανεβασμένα αρχεία. Έχω και εδώ μόνο την εξουσιοδότηση για την μεταφορά στο 4178. Πρέπει να στείλω τον ιδιοκτήτη για νέες ΥΔ, Ε9 κτλ. Τα αρχεία τα έχω σκανάρει άλλα δεν τα είχα ανεβάσει λόγω παράνομου κλεισίματος τον Σεπτ του2013.

Να τονίσω ότι οι αυθαιρεσίες δεν αλλάζουν. Αλλά ξανά όλοι την χαρτούρα δεν την αντέχω!!! 

Εσείς συνάδερφοι τι σκέφτεστε να κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Έργο με ολοκληρωμένη υποβολή και εξοφλημένο το πρόστιμο αλλά 

χωρίς να έχουν ανέβει τα σχέδια, χρειαζότανε υποχρεωτικά μεταφορά τον

Φεβρουάριο του '14 ή μπορεί να γίνει μέχρι την λήξη του νόμου (Φεβρ. '15);

θα βγει υπουργικη αποφαση που θα παρατεινει την καταληκτικη ημερομηνια της β φασης για ολους οσους ενταχθηκαν στον 4178 στο α εξαμηνο, επισης θα "σωθουν", και δεν θα χασουν το παραβολο οσοι ηταν υποχρεωμένοι να μπουν στο α εξαμηνο αλλα δεν το εκαναν...

Link to comment
Share on other sites

Στη μεταφορά δηλώσεων από 4014 σε 4178 σε σχέση με τα αρχεία:

1) Έχει μεταφερθεί η δήλωση με τα αρχεία που έχουν ανέβει στο 4014 (εξουσιοδοτήσεις, ΥΔ, Ε9, Τεχνικές εκθέσεις κτλ), εκτός από μια καινούργια εξουσιοδότηση που μου έκανε ο ιδιοκτήτης για την μεταφορά χρειάζεται κάτι άλλο; δηλαδή πρέπει να ανέβουν νέες ΥΔ, Ε9, κτλ...).Βασικά μια καινούργια ΤΕ σκέφτομαι μόνο να ανεβάσω και τέλος, Συμφωνείτε;

2) Έχει μεταφερθεί η δήλωση χωρίς ανεβασμένα αρχεία. Έχω και εδώ μόνο την εξουσιοδότηση για την μεταφορά στο 4178. Πρέπει να στείλω τον ιδιοκτήτη για νέες ΥΔ, Ε9 κτλ. Τα αρχεία τα έχω σκανάρει άλλα δεν τα είχα ανεβάσει λόγω παράνομου κλεισίματος τον Σεπτ του2013.

Να τονίσω ότι οι αυθαιρεσίες δεν αλλάζουν. Αλλά ξανά όλοι την χαρτούρα δεν την αντέχω!!! 

Εσείς συνάδερφοι τι σκέφτεστε να κάνετε;

 

Να περιμένεις να μας πουν όταν δεήσουν.....

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο post διάβασα πως σε μεταφορά όταν αλλάξουν οι λοιπές επαναυπολογίζει. Ισχύει;;;;

Εχω περίπτωση με Υ.Δ. Κ.Χ. και τρεις λοιπές στο 4014 που άνετα βγαίνουν και οι τρεις με προϋπολογισμό < 15.000ευρω. Αν αλλάξω και βάλω 1 λοιπή θα μου επαναυπολογίσει  το πρόστιμο;;;;;

Το έχει κάνει κάποιος;;;;

 

Πρόσεξε όμως να μειώσεις τις πολεοδομικές παραβάσεις πριν την πληρωμή του ανταποδοτικού και σίγουρα πριν την κατάσταση υπαγωγής.

Γιατί μετά όσο και να τις μειώνεις αυτές μένουν σταθερές στο ποσό, για σένα πχ 3 επί 500 = 1500 στις λοιπές παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το σύστημα. Σε κάποιες δηλώσεις στο 4014 που το πρόστιμο έβγαινε μικρότερο από το παράβολο, ενώ έχω εξοφλημένο το παράβολο και με μηδέν υπόλοιπο  έχει την κατάσταση της δήλωσης ως «ληξιπρόθεσμη». Όταν πάω να κάνω αίτηση για  μεταφορά στο 4178 μου βγάζει το εξής μήνυμα:  " Δεν υπάρχουν διαθέσιμες αιτήσεις για τη δήλωση ή υπάρχουν αιτήσεις σε εκκρεμότητα και δεν επιτρέπεται η καταχώρηση νέων"

Ο πελάτης έχει δικαστήριο σε δυο μέρες και πρέπει να εκδώσω την πεντασέλιδη και βεβαίωση από το 4178…Τι να κάνω, να τηλεφωνήσω για χειροκίνητη μεταφορά το 2103291206;; Είναι δυνατόν η δήλωση να θεωρηθεί όντως ληξιπρόθεσμη ενώ δεν τους χρωστάμε τίποτα; 

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστείς είχα και γω την ίδια περίπτωση και τους είχα στείλει mail για το αν θα είχα πρόβλημα και θα έπρεπε να μεταφερθεί η δήλωση το 1ο εξάμηνο και μου είχαν απαντήσει "προφανώς και δεν υπάρχει τέτοια απαίτηση".. Κατά πως φαίνεται όμως, το σύστημα δεν είναι και τόσο "έξυπνο"... Πάρε τηλέφωνο άμεσα στο ΤΕΕ. Δε νομίζω να υπάρχει πιο γρήγορος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παρακαλώ για την άποψη σας:

 

Σε δήλωση του Ν. 4014 με ανεβασμένα αρχεία και αποπληρωμή του 30% του προστίμου πριν την κατάργησή του νόμου αλλά χωρίς ολοκληρωμένη υπαγωγή, πρέπει να κάνω μεταφορά για να την ολοκληρώσω.

Στην ανακοίνωση του ΤΕΕ γράφει : Όλα τα έγκυρα αρχεία από τις δηλώσεις του Ν. 4014/2011 εμφανίζονται στην αντίστοιχη μεταφερμένη δήλωση του Ν. 4178/2013 και ίσως απαιτηθούν  τυχόν προσαρμογές σύμφωνα με τις επιλεγμένες "Κατηγορίες"

Ερωτώ: 1) Δηλώνω μόνο κατηγορία και προχωρώ σε ολοκληρωμένη?

                  ή

               2) επανεξετάζω την υπόθεση από την αρχή και αλλάζω σχέδια , πίνακες υπολογισμών προστίμων και   πρόστιμα γιατί        έχουν αλλάξει     πολλά από τότε? (π.χ. αποθήκες κτλ)   .

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.    

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα φύλλα καταγραφής τα προσαρμόζεις στον 4178.Για τα σχέδια κλπ. δεν έχουν διευκρινήσει τίποτα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.