Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μεταφέρω μια δήλωση στον 4178 και βγαινει το ανταποδοτικο.

1.το ανταποδοτικο μεχρι ποτε το πληρωνω?
2.μεχρι την πληρωμη του ανταποδοτικου αναστελλονται οι δοσεις που ισχυαν στον 4014?
3.αν πληρωθει το ανταποδοτικο καθε ποτε ειναι οι δοσεις?
πρεπει να πληρωθειαμεσως η πρωτη δοση?
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας, αν γνωρίζετε:

Πελάτης που πληρώνει δόσεις κανονικά, θέλει μετά τη μεταφορά να εξοφλήσει μετρητοίς.
Είναι κάτι τέτοιο δυνατό? 

Και αν ναι, πώς?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται. Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση είχα λάβει απάντηση ότι το σχήμα αποπληρωμής που δηλώθηκε στον 4014, εξακολουθεί να ισχύει και στον 4178 χωρίς δυνατότητα αλλαγής.

 

@mixyak790

1. Δε νομίζω ότι υπάρχει συγκεκριμένη προθεσμία (άρα έως τέλος του 4178) αλλά για να προχωρήσει η μετάβαση πρέπει να πληρωθεί.

2. Θα γίνει επαναυπολογισμός προστίμου, εφαρμογή έκπτωσης 10% εάν την δικαιούσαι  και γενικά το σύστημα θα επιστρέψει νέες εντολές πληρωμής για το υπολοιπόμενο ποσό που θα προκύψει.

3. Με βήμα 1 μήνα όπως και στον 4014 εάν έχει ήδη επιλεγεί αποπληρωμή με μηνιαίες δόσεις.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.
Η δυνατότητα να πάει στην τράπεζα και να καταθέσει όλες τις δόσεις μαζί γίνεται άραγε?
Λογικά, τεχνικά, μπορεί να γίνει. Δεν ξέρω αν του κάνουνε νερά στην τράπεζα...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, μια και είναι η πρώτη (και τελευταία μου) μεταφορά:

Τη λοιπή παράβαση που είχε η δήλωση 4014, τώρα την έχει σε νέο Φύλλο Καταγραφής.

Το αφήνω αυτό ως έχει ή το περνάω σε κάποιο άλλο ΦΚ?
Αν το αφήνουμε, τί κατηγορία αυθαιρεσίας δηλώνουμε στις λοιπές παραβάσεις? Επίσης να βάλω "χωρίς υπέρβαση δόμησης"?

Και τέλος, τα άλλα δύο ΦΚ που είχε η δήλωση και αφορούν αυθαίρετο υπόγειο, το ένα είναι κατηγορία 4 και το άλλο κατηγορία 5 (εντός προκηπίου). Είναι εντάξει αυτό? Δύο διαφορετικές κατηγορίες δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Τη λοιπή παράβαση που είχε η δήλωση 4014, τώρα την έχει σε νέο Φύλλο Καταγραφής.

Το αφήνω αυτό ως έχει ή το περνάω σε κάποιο άλλο ΦΚ? Ως έχει

Αν το αφήνουμε, τί κατηγορία αυθαιρεσίας δηλώνουμε στις λοιπές παραβάσεις? Ανάλογα την παλαιότητα, την ύπαρξη ή μη ο.α. και αν επιτρέπεται να συνδυαστεί με τις κατηγορίες των υπόλοιπων Φ.Κ. Επίσης να βάλω "χωρίς υπέρβαση δόμησης"? Μπορείς, αν και δεν παίζει ρόλο.

 

Και τέλος, τα άλλα δύο ΦΚ που είχε η δήλωση και αφορούν αυθαίρετο υπόγειο, το ένα είναι κατηγορία 4 και το άλλο κατηγορία 5 (εντός προκηπίου). Είναι εντάξει αυτό? Δύο διαφορετικές κατηγορίες δηλαδή? Σε κάποια από τις εγκυκλίους (3 ή 4) έλεγε ότι κατηγορίες 4 και 5 δεν επιτρέπεται να συνδυαστούν (αν και παράλογο).

Edited by pipakos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορούμε να ξεκαθαρίσουμε ένα βασικό θέμα???

Οι ολοκληρωμένες δηλώσεις του 4014  με σχέδια και πρόστιμα που δεν κάνουν καμιά διοικητική ή συμβολαιογραφική πράξη είναι υποχρεωτικό να μεταφερθούν στο ν. 4178?

Αν ναι από πού προκύπτει αυτό???

 

Η απορία μου προέκυψε πρόσφατα από συζήτηση με το helpdesk και δεν ξεκαθαρίστηκε ακόμη.... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.