Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Οι ολοκληρωμένες δηλώσεις του 4014  με σχέδια και πρόστιμα που δεν κάνουν καμιά διοικητική ή συμβολαιογραφική πράξη ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό να μεταφερθούν στο ν. 4178

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και αν και όταν βγει οδηγία ότι πρέπει κι αυτές να μεταφερθούν, καλό είναι να το κάνουν όσο το δυνατόν αργότερα μπορούν...

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

εχουμε καποιον που κανοντας τη μεταβαση του νομου να εξακολουθησε να εχει τα προστιμα του 4014 οταν :

 

1.μειωσε τ.μ. ?

2.εσβησε ενα ολοκληρο φ.κ.?

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχουμε καποιον που κανοντας τη μεταβαση του νομου να εξακολουθησε να εχει τα προστιμα του 4014 οταν :

 

1.μειωσε τ.μ. ?

2.εσβησε ενα ολοκληρο φ.κ.?

Σε περίπτωση που αλλάξεις τ.μ. ή λοιπές παραβάσεις το πρόστιμο επαναϋπολογίζετε από το σύστημα .

Προσωπικά σε εμένα δεν έμεινε το πρόστιμο ποτέ το ίδιο μετά από τέτοια αλλαγή . Αυξάνεται ή μειώνεται ανάλογα με τους συντελεστές

Link to comment
Share on other sites

Και αν και όταν βγει οδηγία ότι πρέπει κι αυτές να μεταφερθούν, καλό είναι να το κάνουν όσο το δυνατόν αργότερα μπορούν...

 

Δεν θα χρειαστεί. Δεν θα βγει τέτοια οδηγία ποτέ. Με βάση τον νόμο πάνε κατευθείαν για ...ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου και ...τελείωσαν!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω την πρωτη μου μεταφορα Δηλωσης Αυθαιρετου απο το 4014 στο νεο 4178.

Ειχε γινει οριστικη υπαγωγη με σχεδια κλπ και πληρωμενα ολα

Βηματα: 1)Στο συστημα του ΤΕΕ και στις δηλωσεις του 4014 βρισκω κατω δεξια τις "Αιτησεις"

2) Ανοιγει παραθυρο εισαγωγη αιτησης που περιλαμβανει την επιλογη τυπου αιτησης και βαζω το μοναδικο που εχει για μεταβαση στο 4178....σωστα? ... και το δευτερο με 4 επιλογες...τι επιλεγουμε? (εγω δεν θελω κατι συγκεκριμενο)

3) Μετα παταω κατω το πλαισιο" εισαγωγη αιτησης" και γινεται αυτοματα η μεταφορα.

4) απ οτι καταλαβαινω μετα την μεταφορα, βρισκεται στο 4178 σε μια κατασταση αρχικη υπαγωγης και εμεις πρεπει να συμπληρωσουμε κατι ? αν ας πουμε οτι δεν εχω κατι, τοτε τι κανω? πληρωνω το τελος ανταποδοσης στην τραπεζα και σε 24 ωρες μπορω να κανω οριστικη υπαγωγη?

γιατι λεει οτι θα πρεπει να συμπληρωσουμε τις κατηγοριες, τα φυλλα καταγραφης κλπ....?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρειαστεί. Δεν θα βγει τέτοια οδηγία ποτέ. Με βάση τον νόμο πάνε κατευθείαν για ...ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου και ...τελείωσαν!

..Μην το λες...Ο νομος δεν ειναι και τοσο ξεκαθαρος γιατι στις 8-8 δεν ειχε κριθει αντισυνταγματικος ο 4014.....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

..Μην το λες...Ο νομος δεν ειναι και τοσο ξεκαθαρος γιατι στις 8-8 δεν ειχε κριθει αντισυνταγματικος ο 4014.....

Πρωτομαγιά ήταν όταν κρίθηκε αντισυνταγματικός. Αξέχαστη θα μου μείνει!

Link to comment
Share on other sites

εχουμε καποιον που κανοντας τη μεταβαση του νομου να εξακολουθησε να εχει τα προστιμα του 4014 οταν :

 

1.μειωσε τ.μ. ?

 

Αν διαβασεις και τις οδηγιες του τεε εκτιμουν οτι αν μειωνονται τα μετρα δεν αναπροσαρμοζεται το προστιμο.Αυτο εχουν εφαρμοσει και στο συστημα.Αν ειναι σωστο ή λαθος δεν το ψαχνω, το σιγουρο ειναι οτι μας συμφερει....

 

letom, on 21 May 2014 - 19:29, said:snapback.png

Πρωτομαγιά ήταν όταν κρίθηκε αντισυνταγματικός. Αξέχαστη θα μου μείνει!

Επίσημα η απόφαση δημοσιεύθηκε σε δημόσια συνεδρίαση της 27ης Σεπτεμβρίου 2013

 

http://www.dsanet.gr...ol3341_2013.htm

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.