Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι σωστή αυτή η άποψη!

Κάθε δήλωση η οποία μεταφέρεται στον 4178 θα πρέπει να ακολουθήσει με απόλυτη σαφήνεια τους όρους και τις προδιαγραφές του 4178. Δηλαδή, θα προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του 4178 με ότι, αυτό συνεπάγεται. Διαφορετικά είναι απλώς μια ...."λάθος δήλωση" κι όποιος το κάνει αναλαμβάνει και τις όποιες συνέπειες της πράξης του αυτής, όποτε κι αν αυτές αποδοθούν!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνούσα απόλυτα Ιάσονα αν ο 4178 έλεγε κάπου  ότι μόνο 50 τετραγωνικά ισόγειας αποθήκης για κατοικία παίρνει μειωτικό συντελεστή και όχι τα υπόλοιπα .... Αυτό το λέει μια εκ των υστέρων εκδοθείσα ΥΑ όπως και τόσα άλλα που εφαρμόζουμε από εγκυκλίους σαν να είναι νόμος. Ένα από αυτά είναι και το εδάφιο της εγκ. 3 που λέει ότι  δεν θα καταβάλλεται το επιπλέον ποσό που προκύπτει από τη μεταφορά. Αυτό όμως δεν ισχύει στο σύστημα του ΤΕΕ......

 

Το θέμα είναι ηθικό και αφορά τους πολίτες που έσπευσαν να δηλώσουν τις αποθήκες τους  (π.χ. αγροτικών εργαλείων) εγκαίρως αφού έκριναν ότι μπορούν να πληρώσουν και τώρα αδυνατούν να πληρώσουν το διπλάσιο ποσό σαν να ήταν βίλες.

 

Κι εμείς καλούμαστε να γεφυρώσουμε τις ατέλειες της νομοθεσίας και του συστήματος του ΤΕΕ έχοντας ήδη ολοκληρώσει εγκαίρως δικαιολογητικά και έγγραφα. στο ν. 4014.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνούσα απόλυτα Ιάσονα αν ο 4178 έλεγε κάπου  ότι μόνο 50 τετραγωνικά ισόγειας αποθήκης για κατοικία παίρνει μειωτικό συντελεστή και όχι τα υπόλοιπα .... Αυτό το λέει μια εκ των υστέρων εκδοθείσα ΥΑ όπως και τόσα άλλα που εφαρμόζουμε από εγκυκλίους σαν να είναι νόμος.

Προσοχή da-mi, αυτό με το μειωτικό συντελεστή για τα 50τμ δεν είναι ούτε ΥΑ ούτε εγκύκλιος, είναι νόμος! Έχει βγει σε ΦΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστή αυτή η άποψη!

Κάθε δήλωση η οποία μεταφέρεται στον 4178 θα πρέπει να ακολουθήσει με απόλυτη σαφήνεια τους όρους και τις προδιαγραφές του 4178. Δηλαδή, θα προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του 4178 με ότι, αυτό συνεπάγεται. Διαφορετικά είναι απλώς μια ...."λάθος δήλωση" κι όποιος το κάνει αναλαμβάνει και τις όποιες συνέπειες της πράξης του αυτής, όποτε κι αν αυτές αποδοθούν!

Δε θα διαφωνησω μαζι σου!!!Ακριβως αυτο κανω, ακολουθω τις προδιαγραφες του 4178 που περιγραφονται στην εγκυκλιο 3 για τη μεταφορα των δηλωσεων!!Εκει αναφερεται οτι δεν αναπροσαρμοζεται το προστιμο αν κατα τη μεταφορα των δηλωσεων δεν αλλαζουν τα πολεοδομικα μεγεθη!!Γραφει πουθενα νομος ή εγκυκλιος οτι αναπροσαρμοζεται το προστιμο οταν αλλαξει ο συσχετισμος κυριων και βοηθητικων χωρων ?/ΠΟΥΘΕΝΑ!   Ειναι καθαρα αποψη του ΤΕΕ...Απο τη ΔΟΚΚ μου ειπαν οτι το εχουν επισημανει στο τεε, αλλα λογω τεχνικων προβληματων δεν μπορεσαν να το διορθωσουν ακομη...Οποτε παιρνω την πρωτοβουλια να μην χρεωνω επιπλεον τους πελατες μου και ν ακολουθω κατα γραμμα το νομο και οχι τις αποψεις καθε ανωνυμου υπαλληλου.....

 

Οταν στον 4014 ειχα 80μ2 αποθηκες και ειχα μειωτικο , τωρα που τα μεταφερω πρεπει αναγκαστικα να τα βαλω χωρις μειωτικο λογω της τροποποιησης του παραρτηματος.Αυτο δεν θα χε κανενα προβλημα αν οι φωστηρες του τεε δεν καταστρατηγουσαν την εγκυκλιο 3...Στα σχολια της δηλωσης περιγραφω το λογο που δεν μετεφερα τα 80μ2 με κυριο συντελεστη αναλυτικοτατα...

 

Edited by ioannat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή da-mi, αυτό με το μειωτικό συντελεστή για τα 50τμ δεν είναι ούτε ΥΑ ούτε εγκύκλιος, είναι νόμος! Έχει βγει σε ΦΕΚ!

Έχεις δίκαιο letom!!! Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα δήλωση στον 4178

η οποία στον 4014 βρισκόταν σε κατάσταση "ολοκληρωμένη υπαγωγή"

 

Καταρχήν έχω και εγώ πρόβλημα με χώρο μειωτικού συντελεστή (αποθήκη σε δώμα)

όπου τώρα θα πρέπει να χαρακτηριστεί ως κύριος χώρος 

 

Μετά

άλλο σοβαρό πρόβλημα που μου πρωτοεμφανίζεται σε μεταφορά

είναι η μη ύπαρξη δυνατότητας επιλογής του ποσοστού υπέρβασης δόμησης.

(Εμφανίζεται κλειδωμένο στην επιλογή του 4014 - <50% της επιτρεπόμενης δόμησης -  και δεν μπορώ να επιλέξω το ορθό σύμφωνα με τον 4178)

Επιπλέον και άλλες παράμετροι είναι μη τροποποιήσιμοι (παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο)

ενώ άλλες μπορώ να τις τροποποιήσω (κατηγορία αυθαιρεσίας ή παλαιότητα)

 

Έχει τύχει κάτι τέτοιο και σε άλλον?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα   σε  ολους

Μια   πληροφορία  θα  ήθελα   σε  δήλωση   του  ν.4014  που  είναι  ληξιπρόθεσμη  πως   μπορεί  να  γίνει  μεταφορά  στον  4178 /13 , ( όταν  πηγαίνω  να  κάνω  αίτηση στον  4014  μου  βγάζει  ότι   εκκρεμούν  άλλες  αιτήσεις ) . 

Ευχαριστώ  

Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνησω μαζι σου!!!Ακριβως αυτο κανω, ακολουθω τις προδιαγραφες του 4178 που περιγραφονται στην εγκυκλιο 3 για τη μεταφορα των δηλωσεων!!Εκει αναφερεται οτι δεν αναπροσαρμοζεται το προστιμο αν κατα τη μεταφορα των δηλωσεων δεν αλλαζουν τα πολεοδομικα μεγεθη!!Γραφει πουθενα νομος ή εγκυκλιος οτι αναπροσαρμοζεται το προστιμο οταν αλλαξει ο συσχετισμος κυριων και βοηθητικων χωρων ?/ΠΟΥΘΕΝΑ!   Ειναι καθαρα αποψη του ΤΕΕ...Απο τη ΔΟΚΚ μου ειπαν οτι το εχουν επισημανει στο τεε, αλλα λογω τεχνικων προβληματων δεν μπορεσαν να το διορθωσουν ακομη...Οποτε παιρνω την πρωτοβουλια να μην χρεωνω επιπλεον τους πελατες μου και ν ακολουθω κατα γραμμα το νομο και οχι τις αποψεις καθε ανωνυμου υπαλληλου.....

 

Οταν στον 4014 ειχα 80μ2 αποθηκες και ειχα μειωτικο , τωρα που τα μεταφερω πρεπει αναγκαστικα να τα βαλω χωρις μειωτικο λογω της τροποποιησης του παραρτηματος.Αυτο δεν θα χε κανενα προβλημα αν οι φωστηρες του τεε δεν καταστρατηγουσαν την εγκυκλιο 3...Στα σχολια της δηλωσης περιγραφω το λογο που δεν μετεφερα τα 80μ2 με κυριο συντελεστη αναλυτικοτατα...

 

 

Δεν έχεις άδικο... 

 

Και διαβάζοντας το θέμα, να προσθέσω με την σειρά μου, τη δική μου περίπτωση και τί έκανα:  σε δήλωση του 4014, για μια ιδιοκτησία, μεταξύ των άλλων υπήρχαν αποθηκευτικοι χώροι 67 τμ., τους οποίους ως βοηθητικούς, τους είχα βάλει με 0,5 συντελεστή.

 

Μάλιστα, η μεταφορά της δήλωσης που πήγα να τον κάνω, συνέπεσε με την ανάγκη του ιδιοκτήτη και για χορήγηση βεβαίωσης, επειδή ήθελε να κάνει συμβολαιογραφική πράξη. Στο φ/κ της αποθήκης, τα 67τμ τα υπολογίζω με συντελεστή 1, αναφέρω οτι λόγω από μεταφοράς 4014 υπολογίστηκαν με μειωτικό συντελεστή, όπως και επεξήγησα αντίστοιχα το θέμα στην τεχνική έκθεση. Μου αύξησε το πρόστιμο κατά 400 ευρώ περίπου (αν θυμάμαι καλά), δεν πτοήθηκα, προχώρησα, την έκλεισα την δήλωση (ολοκληρωμένη υπαγωγή), το δέχτηκε το σύστημα και την έδωσα στην συμβολαιογράφο μαζί με την βεβαίωση του μηχανικού και τα σχέδια...

 

Πολεοδομικά μεγέθη (για να μην ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε) είναι το εμβαδόν, το ύψος, και ο όγκος - και όχι, ο όποιος συντελεστής προσδιορίζεται από τον κάθε νόμο, και την κάθε οδηγία, για το επί ποιού συνόλου, θα υπολογίζεται αυτός ο συντελεστής. (πχ. για το ποσοστό υπέρβασης δόμησης στις Ο.Ι.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.