Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Ό,τι χαρακτηρίζεται ως πατάρι για να ρυθμιστεί μέσω του 4178 μπορεί να δηλωθεί ως χώρος με μειωτικό συντελεστή (ας καλύπτει και το 100% της υποκείμενης επιφάνειας).

Σε μεταφερόμενη από 4014 δήλωση έχω δηλώσει επέκταση παταριού ως ΥΔ ΚΧ καθώς το νόμιμο τμήμα του έχει μετρήσει στη δόμηση και θεώρησα ότι έτσι αποκτάει χαρακτηριστικά ορόφου κι ας περιγράφεται στην άδεια ως πατάρι. Από ό,τι καταλαβαίνω μου λες ότι μπορεί να δηλωθεί και αυτό με μειωτικό συντελεστή στον 4178. Δεν με χαλάει φυσικά να το διορθώσω απλά με προβληματίζει η κύρια χρήση του νόμιμου κομματιού του παταριού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσπαθοντας να κανω την μεταφορα (..και επειδη εχω ξεχασει πως ειναι οταν κανεις την υπαγωγη)...

στο τελος μου βγαινει αυτο...

 

στην προηγουμενη υπαγωγη 4014 ειχαν πληρωθει τα παντα. τωρα εδω τι μου βγαζει?..να ξαναπληρωσει?

Δεν εκανα καμμια αλλαγη στα τετραγωνικα

τα μονα που αλλαξα ειναι :

1. η κατηγοριες (αληθεια οταν εχω ενα σπιτι ολο αυθαιρετο χωρις αδεια βαζω κατηγ. 5 ...αν εχω και 2 παραβασεις των τοτε 5000 (4014) παραμενουν ιδιες και τι κατηγοριες τις βαζω?

2. μου ζητησε 2 επιπλεον σχεδια να ανεβασω

 

Τελικα δεν ξερω να την προχωρησω ή θα πληρωνει ξανα ο ιδιοκτητης?

(πληρωθηκαν και τα 25 που ζητανε τωρα)

 

post-39-0-18753300-1404036840_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλα σου λεει οτι το προστιμο ειναι ιδιο με το προηγουμενο, αν κανεις υποβολη και πας στα οικονομικα στοιχεια θα δεις οτι δεν εχεις να πληρωσεις τιποτα!!!Αν σου ζητησει να πληρωσεις την εκπτωση 20% που ειχες γλυτωσει στον 4014 μην αγωχθεις!Εινα σφαλμα του συστηματος.Παρτους τηλεφωνο και  θα το φτιαξουν...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με τον χρονο που εγιναν βαζεις 1 ή 2, αλλιως βαζεις κατηγορια 4.Σε περίπτωση ομως που η υπαγωγη σου ειναι κατηγορια 5 τοτε και στις μικροπαραβασεις βαζεις κατηγορια 5 αναγκαστικα

Edited by ioannat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρωμένη υπαγωγή με το Ν4014/11 που  είχα υποβάλλει όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και σχέδια. 

Σήμερα, θέλει ο ιδιοκτήτης να μεταβιβάσει το ποσοστό του ,δηλ. να γίνει νέα συμβολαιογραφική πράξη.

 

α/Επιβάλλεται να γίνει μετάβαση της δήλωσης στο Ν4178/13;

 

β/Το πρόστιμο θα πρέπει να επανυπολογιστεί, δηλαδή να προσαρμόσω τα ΦΚ καθώς και τα σχέδια  σύμφωνα με τον Ν4178/13,  και να ξαναυποβληθούν; Δηλαδή η αντίστοιχη δουλειά με αυτή των "μη ολοκληρωμένων υπαγωγών" του Ν4014/11;

 

(Διαφορά ενοείται δεν υπάρχει στις αυθαίρετες επιφάνειες)

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να μεταφερθεί στον 4178.

Ναι πρέπει να προσαρμοστεί απολύτως στις απαιτήσεις του 4178.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με τον χρονο που εγιναν βαζεις 1 ή 2, αλλιως βαζεις κατηγορια 4.Σε περίπτωση ομως που η υπαγωγη σου ειναι κατηγορια 5 τοτε και στις μικροπαραβασεις βαζεις κατηγορια 5 αναγκαστικα

OK το εβαλα κατ.5.

 

Εκανα και την οριστικη όμως μου βγαζει στο πρωτο φυλλο "Κατασταση Δηλωσης: Υπαγωγη"...!!! γιατι δεν λεει οριστικη?

επισης πισω στην τελευταια σελιδα δεν αναφερει παλι οριστικη ...δειτε φωτο

post-39-0-91061500-1404128324_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να μεταφέρω δήλωση στην οποία θα αλλάξουν τα τμ και επομένως θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο. Αν μεταφερθεί τώρα ο ιδιοκτήτης θα είναι αναγκασμένος να πληρώσει μαζεμένες τις 6 νέες δόσεις του εξαμήνου μέχρι αρχές Αυγούστου που λήγει το 2ο εξάμηνο του νόμου; 

Συμφέρει να το εντάξω στο τρίτο εξάμηνο του νόμου για να έχει περιθώριο να πληρώνει τις δόσεις του κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.