Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Καλησπέρα. Μία ερώτηση σχετικά με επανυπολογισμό προστιμού κατά την μεταφορά.

 

Δήλωση του Ν.4014 που το πρόστιμο ήταν μικρότερο από 500 ευρώ, πλήρωσε το παράβολο δηλ. 500 ευρώ.

 

Μεταφέρω την δήλωση στο Ν.4178 και θέλω να αλλάξω το είδος της κατοικίας από κύρια και μοναδική σε άλλη κατοικία.

 

Το πρόστιμο προφανώς και αυξάνεται αλλα εξακολουθεί να είναι μικρότερο από 500 ευρώ. Θα πληρώσω την έξτρα διαφορά ή το σύστημα "θυμάται" από το Ν.4014 ότι εχω ήδη πληρώσει 500 ευρώ και άρα καλύπτομαι ακόμα και δεν θα πληρώσω κάτι;

 

Ευχαριστώ, καλορίζικος και ο νέος σέρβερ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναλόγως τα τετραγωνικά...

Αν με το άλλη κατοικία το παράβολο γίνει 1000€ τότε θα πληρώσεις τη διαφορά.

Αν το παράβολο είναι 500€ τότε δεν πληρώνεις τίποτα.

Λογικά είσαι στη 2η περίτπωση αφού πρόστιμο <500€ σημαίνει λογικά <50μ2

επομένως παράβολο 500€ τόσο για ΚκΜ όσο και για άλλη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο ευχαριστώ. Αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 6,50 τμ ΥΔ πριν το '83 οπότε το παράβολο είναι < 50 μ2.

 

Το σύστημα με ενημερώνει για μεγαλύτερο πρόστιμο αλλά αν θυμάμαι και πάλι καλά είναι το ποσό μικρότερο των 500.

 

Άρα αν πατήσω το κουμπί να προχωρήσει δεν θα μου βγάλει να πληρώσω λογικά...

 

Πήρα και το helpdesk το πρωί αλλά μου είπαν ότι επειδή δεν αλλάζω τα τμ δεν θα αλλάξει το πρόστιμο; Δεν το πολυκατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά επειδή είναι πληρωμένο το 30% του προστίμου σε αφήνει να το περιαώσεις, αλλά δε σημαίνει ότι δε πρέπει να πληρωθεί το υπόλοιπό για να θεωρηθεί έγκυρό σε ενδεχόμενο έλεγχο;

Κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει.

 

Αν με το άλλη κατοικία το παράβολο γίνει 1000€ τότε θα πληρώσεις τη διαφορά.

Η διαφορά των δύο παραβόλων (1000-500=500) ή η διαφορά του παραβόλου από το πρόστιμο? Π.χ. αν το πρόστιμο με ΚκΜ κατοικία ήταν 700€ και τώρα γίνεται 1000€ λόγω του νέου παραβόλου για άλλη κατοικία >50τμ και <100τμ θα πρέπει να πληρωθεί λογικά η διαφορά 1000-700=300€, έτσι δεν είναι? Ή το σύστημα δεν θα ζητήσει να πληρωθεί τίποτα επειδή δεν αλλάζουν τα τμ? Είναι διαφορετικό αυτό από τις περιπτώσεις που δηλώναμε στον 4014 λιγότερα τμ στην αρχή για να βγει μικρότερο παράβολο και μετά τα προσθέταμε εκ των υστέρων? Σε αυτές τις περιπτώσεις από ό,τι ξέρω το σύστημα του 4178 ζητάει τη διαφορά: νέο παράβολο μείον παλιό πρόστιμο. Στις περιπτώσεις μεταφοράς δήλωσης όπου η αλλαγή από ΚκΜ κατοικία σε άλλη κατοικία επηρεάζει το ύψος του παραβόλου δεν ισχύει το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση του 4014 που μεταφέρεται στον 4178 με πληρωμένο το 30% του προστίμου και δικαιούται 10% έκπτωση:

Αν αλλάξουν τα τετραγωνικά και το πρόστιμο επανυπολογιστεί, η έκπτωση υπολογίζεται στο καινούριο πρόστιμο ή χάνεται αυτή; 

Link to comment
Share on other sites

Η προγραμματιστική λογική λέει πως αν εξαιτίας του επανυπολογισμού το 30% του νέου συνολικού προστίμου υπερβαίνει το ήδη πληρωμένο μέρος του προστίμου κατά τη μεταφορά της δήλωσης, τότε η 10% έκπτωση χάνεται. Μένει να μας το επιβεβαιώσει ή διαψεύσει κάποιος που το έχει εφαρμόσει και στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Θέλω να μεταφέρω δυο δηλώσεις 4014 οι οποίες είναι σε δόσεις, με περιπου το 85%του προστίμου εξοφλημένο.

Στην πρώτη, πρέπει τα 28 τμ KX που έχω δηλώσει, να τα σπασω σε 24 τμ ΚΧ και 4 τμ BX. Αυτή η αλλαγη μου ξαναυπολογίζει πρόστιμο; Ή επειδή το σύνολο των τμ είναι το ίδιο, δεν το αλλαζει;

Στην δευτερη, επειδή το σύστημα του ΤΕΕ όπως πολύ καλά ξέρετε έκλεισε απροειδοποίητα, δεν πρόλαβα να δηλώσω 1τμ. Εδώ τι πρεπει να κανω;

Δεν έχω κάνει άλλη μεταφορά, απ΄οσα έχω διαβάσει έχω καταλάβει τα εξής:

Κάνω αιτηση μεταφοράς, μεταφέρεται η δήλωση σε αρχική υποβολή, διορθώνω τμ, κατηγορίες, κλπ και μετά κάνω υποβολή. Μετά την υποβολή, στα οικονομικά στοιχεια  έχει το τέλος υπαγωγής του τεε ανεξοφλητο και το υπολοιπο ποσο προστίμου αν υπάρχει.

Η έκπτωση 10% πότε υπολογίζεται;Αν υπάρχει υπόλοιπο μέχρι πότε πληρώνεται; Και για οριστική υποβολή έχω μέχρι τέλος του νόμου;

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη, πρέπει τα 28 τμ KX που έχω δηλώσει, να τα σπασω σε 24 τμ ΚΧ και 4 τμ BX. Αυτή η αλλαγη μου ξαναυπολογίζει πρόστιμο; Ναι, γιατί αυξάνονουν τα τμ των ΒΧ.

Στην δευτερη, επειδή το σύστημα του ΤΕΕ όπως πολύ καλά ξέρετε έκλεισε απροειδοποίητα, δεν πρόλαβα να δηλώσω 1τμ. Εδώ τι πρεπει να κανω;

Το δηλώνεις τώρα και γίνεται επανυπολογισμός του προστίμου

Η έκπτωση 10% πότε υπολογίζεται; Την υπολογίζει το σύστημα αυτόματα. Θα συμψηφιστεί με το καινούριο πρόστιμο όταν κάνεις υπαγωγή. Αν υπάρχει υπόλοιπο μέχρι πότε πληρώνεται; Βγαίνει νέο δοσολόγιο με νέες ημερομηνίες λήξης των δόσεων ανά εξάμηνο. Και για οριστική υποβολή έχω μέχρι τέλος του νόμου; Ναι.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.