Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι έχει αναφερθεί πολλές φορές και έχει γίνει κατανοητό ότι αν σε μεταφορά δήλωση από το 4014 στο 4178 δεν αλλάζει το πρόστιμο παρά μόνο αν αλλάξει το σύνολο των τ.μ. που δηλώνεις. Αυτό σημαίνει:

 

α)Αν αλλάξουνε τ.μ. από βοηθητικούς χώρους όπως είχανε δηλωθεί στο 4014 και πάνε σε κύριους χώρους στο 4178 αλλά χωρίς όμως να αλλάξει το σύνολο των τ.μ. που δηλώνονται το πρόστιμο επαναυπολογίζεται? 

β)Χώροι π.χ. κλειστά πατάρια που στον 4014 είχαν δηλωθεί ως βοηθητικοί χώροι τώρα στη μεταφορά τους στο 4178 πως τους αντιμετωπίζετε. Τους αφήνεται ως έχει και αιτιολογείτε την επιλογή σας? Ή κάνετε κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

α) Ναι

β) Τα πατάρια μπορούν να δηλωθούν ως χώροι με μειωτικό συντελεστή και στον 4178. Το πρόβλημα είναι με τους βοηθητικούς χώρους στα δώματα που δεν τηρούν τις προυποθέσεις της κατηγορίας 3 και πρέπει πλέον να πάνε ως ΥΔ ΚΧ. Σε τέτοιου είδους περιπτώσεις καλό είναι να περιμένουμε, αν αυτό είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Και τα πατάρια που είναι τελείως κλεισμένα πάνε με μειωτικό συντελεστή στο 4178? Γιατί εγώ θυμάμε ότι πρέπει να έχουνε την μορφή εσωτερικού εξώστη και όχι να καταλαμβάνουν όλη την κάτοψη του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς τον ορισμό του παταριού βάσει ΝΟΚ. Στην περίπτωσή σου πρέπει να καταλαμβάνει μέχρι το 70% της κάτοψης του ισογείου. Διαφορετικά χάνει την ιδιότητα του παταριού. Βέβαια θα μου πεις στον 4014 ΝΟΚ δεν υπήρχε και με τα "πατάρια" υπήρχε μια χαλαρότητα. Αν είσαι σίγουρος ότι με τις διατάξεις που ίσχυαν μέχρι τον 4014 είσαι ΟΚ τότε έχεις την επιλογή να το αφήσεις ως έχει με την κατάλληλη αιτιολόγηση. Χωρίς όμως να σε διασφαλίζει κανείς ότι αυτή είναι η σωστή επιλογή. Για αυτό ξαναλέω το καλύτερο είναι να περιμένεις τις επόμενες διευκρινήσεις που λογικά θα είναι πιο ευνϊοκές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι, μας ενδιαφέρει για τη δήλωση με τον 4178 ο ορισμός του παταριού κατά ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στις δικές μου δηλώσεις το έχω αντιμετωπίσει ως εξής: Αν έχω χώρο σε οικοδομική άδεια με ΓΟΚ73 που χαρακτηρίζεται ως πατάρι (βοηθητική χρήση) κι αυτό έχει επεκτάσεις τότε αυτές παίρνουν μειωτικό (με μια επιφύλαξη στην περίπτωση που καλύπτουν όλη την κάτοψη του υποκείμενου ορόφου). Αν έχω χώρο σε οικοδομική άδεια με ΓΟΚ85 που χαρακτηρίζεται ως πατάρι ή ανώγειο (κύρια χρήση) κι αυτό έχει επεκτάσεις τότε αυτές δεν παίρνουν μειωτικό no matter what. Αν όμως υπάρχει εξ ολοκλήρου αυθαίρετος χώρος με χαρακτηριστικά "παταριού" πρέπει να αποφασίσει ο μηχανικός αν αυτός ο χώρος είναι πατάρι ή όχι. Και ίσως εκεί να μπορεί να μπει στο παιχνίδι και ο ΝΟΚ. Κι επειδή έχω την συνήθεια να μην οριστικοποιώ ποτέ τις δηλώσεις αν δεν απαιτείται, κάθε διαφορετική γνώμη θα ληφθεί υπόψη μιας και οι αμφιβολίες δεν λείπουν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι χαρακτηρίζεται ως πατάρι για να ρυθμιστεί μέσω του 4178 μπορεί να δηλωθεί ως χώρος με μειωτικό συντελεστή (ας καλύπτει και το 100% της υποκείμενης επιφάνειας).

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση μεταφοράς δήλωσης όπου έχει γίνει μεταβίβαση, στην νέα δήλωση βάζω τους νέους ιδιοκτήτες?

Απαιτούνται νέες υπεύθυνες δηλώσεις?

 

Προφανώς θα έχει απαντηθεί, αλλά δεν μπόρεσα να ψάξω εξονυχιστικά σε 282 σελίδες

Link to comment
Share on other sites

Από το Τ.Ε.Ε.:

Αλλαγή ιδιοκτήτη λόγω μεταβίβασης και μεταφορά δήλωσης:
Σε περίπτωση αλλαγής στο ιδιοκτησιακό καθεστώς λόγω μεταβίβασης, μπορεί ο μηχανικός να διορθώσει τα στοιχεία των ιδιοκτητών. Στα σχόλια της δήλωσης θα πρέπει να αναγραφεί ο αριθμός και η ημερομηνία του συμβολαίου καθώς και τα ονόματα των αρχικών ιδιοκτητών.
Διόρθωση τυχόν συντελεστών που διαφοροποιούνται λόγω νέου ιδιοκτήτη οι οποίοι επηρεάζουν τον υπολογισμό του προστίμου (πχ. ειδικές συνθήκες, κύρια και μοναδική κατοικία) δεν μπορεί να εφαρμοστεί, εκτός εάν εκδοθεί σχετική νομοθετική ρύθμιση.
 
Δες σελ.8

faq_nov_2013.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.