Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Τίποτα!

Ενημέρωσέ τον όμως ότι, απλώς ....."έπαιξε κι έχασε"!!!

Οφείλει κι αυτός, όπως και κάθε άλλος, ιδιοκτήτης ή μηχανικός να γνωρίζει τους νόμους που τον αφορούν!!!

 

Εγώ όμως είχα αναλάβει την υποχρέωση για την υπαγωγή στον 4014, την οποία βέβαια δεν είναι δυνατόν να ολοκληρώσω (σήμερα) χωρίς την μετάβαση στον 4178.

Αν είχα υποβάλλει τα δικαιολογητικά και είχα βάλει τη δήλωση σε οριστική υποβολή θα μπορούσε (και από άλλον μηχανικό) ο ιδιοκτήτης να μεταφερθεί στον 4178. Θα είχα με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώσει την εργασία μου. Θα ήταν δηλαδή στην περίπτωση αυτή καθαρά θέμα του ιδιοκτήτη ενώ τώρα φαίνομαι εγώ να μην μπορώ να εκπληρώσω την υποχρέωση που ανέλαβα…

 

Πώς θα μπορέσω να καλυφθώ από μελλοντικές αντιδικίες με τον εν λόγω ιδιοκτήτη είναι το ερώτημα.

Να πληρώσω εγώ τα 15,00 € και να κάνω την μεταφορά χωρίς εξουσιοδότηση και αίτηση του ιδιοκτήτη;

Αν δεν κάνω τίποτα είμαι καλυμμένος;

Edited by micha.ni
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλα εξαρτώνται από τη "σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης έργου" που έχετε με τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη υπογράψει!!!

Εκεί υποθέτω ότι, π.χ. θ' αναφέρονται και λόγοι "ανωτέρας βίας" που δεν σου επιτρέπουν να ολοκληρώσεις την εργασία κ.ο.κ.

Σε καμία απολύτως περίπτωση να μην μεταφέρεις τη δήλωση "χωρίς εξουσιοδότηση" και το σημαντικότερο "χωρίς ικανοποιητική extra αμοιβή"!

Συμβουλέψου το ...δικηγόρο σου!

Στείλε κι ένα ενημερωτικό "συστημένο" στον πελάτη σου σχετικά με τις επιπτώσεις που έχει αυτή του η απόφαση!

Link to comment
Share on other sites

Ένας καλός λόγος ανωτέρας βίας είναι και το κλείδωμα από το ΤΕΕ του συστήματος του 4014 νωρίτερα από την προβλεπόμενη ημερομηνία που δεν επέτρεψε σε πολλούς συναδέλφους να ολοκληρώσουν τις εργασίες που ανέλαβαν.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί η σύμβαση που έχει υπογράψει ν' αναφέρει για ".....λόγους ανωτέρας βίας κ.λπ".

Link to comment
Share on other sites

@ micha.ni

 

Συνάδελφε δεν είναι προτιμότερο να κλείσεις την υπόθεση πληρώνοντας τα 15 €, αφού πρώτα δώσεις εξηγήσεις στον πελάτη σου?

Μήπως με την υπογραφή νέας σύμβασης ανάθεσης όπου θα εξηγείς τους λόγους  της μηδενικής σου αμοιβής λύσεις το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να μου πέφτει λόγος......

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν....

Και ζητώντας προκαταβολικά συγγνώμη αν θα το κάνω.....

 

Θεωρώ ότι, η θέση αυτή είναι και ΜΗ ΝΟΜΙΜΗ και ΛΑΘΟΣ και ΑΝΤΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ!!!!

Και φυσικά δεν αναφέρομαι στα 15 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλει ο πελάτης να ενταχθεί στον νόμο και να πληρώσει τα 15 Ευρώ, μη σώσει και τα πληρώσει, προβλημά του.

 

Αν κινηθεί δικαστικά, επειδή δεν έκλεισε η περιπτωσή του, ας το κάνει να φάει ένα άκυρο - ίσως και κάτι παραπάνω- και από εκεί μεριά.

 

Δεν θα καθόμουνα να βασανιστώ καθόλου για μια τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε και μάλλον έχετε δίκαιο Ιάσονα και jja.

Μόνο που ο συνάδελφos micha.ni φαίνεται να βασανίζεται.... εφόσον ανέφερε το θέμα.

Αν το οικονομικό θέμα γι αυτόν ανέρχεται στα 15 € μόνο γιατί να μην το κλείσει άμεσα? 

Είναι ζήτημα τρόπου αντιμετώπισης ή ακόμη και σχέσεων που αναπτύσσονται ανάμεσα σε μηχανικό και πελάτη.

Ο καθένας πράττει ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του.

Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία για την υποβολή στο σύστημα του Τ.Ε.Ε. των δικαιολογητικών του Ν.4014 δεν έχει παρέλθει.

 

@ micha.ni

 

Συνάδελφε δεν είναι προτιμότερο να κλείσεις την υπόθεση πληρώνοντας τα 15 €, αφού πρώτα δώσεις εξηγήσεις στον πελάτη σου?

Θα ήταν προτιμότερο αλλά:

Εκτιμώ ότι η πληρωμή από μέρους μου των 15,00 € και το κλείσιμο της υπόθεσης χωρίς αίτηση/εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη καθότι πράξη (πολύ σωστά ΙΑΣΟΝΑΣ) ΜΗ ΝΟΜΙΜΗ θα μπορούσε να δημιουργήσει στο μέλλον πολύ περισσότερα προβλήματα από ότι σήμερα φαινομενικά λύνει…

 

Αυτό ακριβώς συνέβη και στο παρελθόν καθώς:

Αρκεί η σύμβαση που έχει υπογράψει ν' αναφέρει για ".....λόγους ανωτέρας βίας κ.λπ".

Στα πλαίσια της άμεσης εξυπηρέτησης του πελάτη και της πολύχρονης ικανοποιητικής συνεργασίας δεν είχε υπογραφεί σύμβαση. (οποιοδήποτε σχόλιο είναι αποδεκτό…)

 

 

Είχε συμφωνηθεί συνάντηση για ενημέρωση (Ν.4178) και τακτοποίηση των “εκκρεμότήτων μας”. Η αμοιβή έχει πληρωθεί και δεν ζήτησα επιπλέον για την μεταφορά από 4014 σε 4178.

 

Καλά τα λέτε και μάλλον έχετε δίκαιο Ιάσονα και jja.

Μόνο που ο συνάδελφos micha.ni φαίνεται να βασανίζεται.... εφόσον ανέφερε το θέμα.

Βασανίζομαι γιατί κάθε φορά που αποκλίνω από τα πλαίσια της τυπικότητας βρίσκομαι μετέπειτα στη δυσάρεστη θέση να πρέπει να απολογούμαι για την υποχωρητικότητά μου, που εντωμεταξύ έχει εξυπηρετήσει (αποκλειστικά και μόνο) τον πελάτη…(οποιοδήποτε σχόλιο είναι αποδεκτό…)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επιβραβεύω με +1 το ήθος και την αξιοπρέπεια που επιδεικνύεις!!!!!

Σε συμβουλεύω να μην κάνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!

Όπως μια σύμβαση θα κατοχύρωνε εσένα, έτσι ακριβώς θα κατοχύρωνε και τον άλλο αντισυμβαλλόμενο!

Στείλτου απλώς ένα συστημένο έγγραφο που θα του λες ότι, "....με βάσει αυτά που λέει ο νόμος κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ. σας ενημερώνω ότι, πρέπει μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα και εντός της προθεσμίας που ορίζεται από αυτόν να προβείτε στην εξουσιοδότηση μηχανικού για τη μεταπήδηση της τάδε κ.λπ. δήλωσής σας στο Ν.4178/2013, διαφορετικώς αναλαμβάνεται τις όποιες συνέπειες προκύψουν από την μη συμμόρφωσή σας με τον εν λόγω νόμο κ.λπ. κ.λπ." και ....τελείωσες μαζί του!!!!

Αν το έκανα εγώ, στο έγγραφο αυτό θα έβαζα και ως προαπαιτούμενο την αμοιβή μου για τη μεταπήδηση αυτή, η οποία θα ήταν το 60% της συμφωνηθείσας αμοιβής (υπήρχε τέτοια χωρίς σύμβαση;;;; έχεις κόψει ΑΠΥ;;; έχεις δηλώσει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ;;; ) για τον 4014!!!!

Κι ας τον να βράζει στο ...ζουμί του!!!!

Δεν μπορεί να σου κάνει απολύτως τίποτα!!!!

Το μόνο να σε τρέξει σε 2-3 δικαστήρια κ.λπ. και να χρειαστεί να πληρώνεις δικηγόρο.

Φρόντισε λοιπόν να βγάλεις (διεκδικήσεις) από τώρα αυτά τα χρήματα που θα σου χρειαστούν!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.