Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι που έχει χιλιοειπωθεί αλλά όσο πάω και μπερδεύομαι; Συγκρίνω με οικοδομική άδεια και συμπληρώνω συντελεστές με ισχύοντες κανονισμούς έτσι δεν είναι; Λοιπόν, σε εκτός σχεδίου δόμηση που έχουν αλλάξει οι πλάγιες αποστάσεις: Έχω 2 περιπτώσεις ΜΕ οικ. άδεια. Τα αυθαίρετά μου κατά την άδεια δεν έχουν παραβίαση πλαγίων, με τους ισχύοντες όμως κανονισμούς έχουν. Βάζω παραβίαση πλαγίων αποστάσεων ή όχι; Ιδού η απορία.

 

Όχι δεν βάζεις!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικα νομιζα οτι μιλας ειρωνικα.

ΟΧΙ ΜΙΛΑΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ!!!

ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΘΑ 'ΡΘΕΙ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ......

Μαλλον οχι.

Αλλα οπως και να το πιασω μου βρωμαει..!!!

Δηλαδη το καθε ΤΕΕ θα βγαζει και σειρα ε/α???

ΝΑΙ ΑΦΟΥ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ.....

Γιατι να μην βγαλλει λοιπον και το michanikos.gr μια?

Ή αν γουσταρετε να βγαλλω μια εγω, μια ο ΙΑΣΟΝΑΣ, μια ο ssouannis κτλ.

Στο τελος του Νομου να βγαλλουμε και ενα λευκωμα!!!!!!!!!!!!!

ΚΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ!!!!

ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ...ΚΡΑΖΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΟΥΝ....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Ιάσονα για την άμεση απάντηση. Σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω και γω. Θεωρείς όμως δε βάζω παραβίαση πλαγίων αποστάσεων ακόμα και αν το αυθαίρετο τμήμα δεν έγινε τη χρονολογία έκδοσης της άδειας, αλλά μετά την έκδοση του ΦΕΚ που καταργεί τους παλιούς όρους δόμησης; Γιατί ούτε και για την περίπτωση αυτή διευκρινίζει κάτι ο νόμος. 

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τις αυθαιρεσίες συγκρίνεις με τα της άδειας!!!! Stop εδώ δεν πας παρακάτω!!!!

 

Όταν τις βρεις, τότε πας παρακάτω κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

 

Θες να μου πεις οτι οι ε/α του κεντρικου ΤΕΕ (με τον αστερισκο) σε καλυψαν περισσοτερο απο την Εγκυκλιο 3???

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απλά αυτό που με μπερδεύει είναι ότι την αυθαιρεσία τη βρίσκω κατά παράβαση της οικ. άδειας οκ. Η παραβίαση πλαγίων αποστάσεων όμως έχει να κάνει με συντελεστές. Και αυτοί οι συντελεστές είναι που παραβιάζονται. Ειδικά στη ΖΟΕ Λαυρεωτικής έχει γίνει χαμός έχουν αλλάξει τα ΦΕΚ για τα εκτός σχεδίου και δεν ξέρω πώς να αντιμετωπίσω την κάθε περίπτωση. Τέλος πάντων σ' ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτές και την εγκύκλιο και τούτες απλώς την έστειλα, αφού τις διάβασα, για .....ανακύκλωση!!!!

Απλώς ακολουθώ όπου κι όταν μπορώ το νόμο και τίποτα άλλο!!!!

Όταν αποφασίσουν να νομοθετήσουν εκ νέου τότε μετά χαράς να το λάβω υπόψην μου!!!!

 

 

Το ωραιότερο όμως είναι αυτό:

 

"......35. Η google earth έχει αεροφωτογραφίες προ 2004 ( 15-6-2003 ) και στην οποία αποτυπώνεται η οικοδομή μπορεί αυτή να αποτελεί τεκμήριο παλαιότητας; Με τον Ν.4014 είχε ανακοινωθεί από τον τότε Υπουργό ότι οι Α/Φ από google earth θα γίνονται κανονικά αποδεκτές. Αναλογικά λοιπόν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως απόδειξη για την παλαιότητα και στον Ν.4178.....".

 

Γνωρίζει κανείς αυτή την ανακοίνωση του τότε Υπουργού:;;;;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ πήγα σήμερα να πάρω νέους όρους δόμησης στην πολεοδομία και ο υπάλληλος υποστήριζε ότι εφόσον το ΦΕΚ με τους καινούργιους όρους βγήκε το '98 (σε κτίριο με άδεια του '88), ό,τι αυθαιρεσία έχει γίνει πριν το '98 δεν παίρνεις παραβίαση πλαγίων αποστάσεων και ό,τι αυθαιρεσία έχει γίνει μετά το '98 παίρνεις. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί έτσι θέλω και αποδεικτικά παλαιότητας για την αλλαγή των όρων δόμησης κάτι που δεν αναφέρεται πουθενά στο νόμο.  

 

Σύμφωνα βέβαια με την ερωταπάντηση 7 από το σημερινό φρεσκότατο λινκ του ΤΕΕ Τρίπολης υπάρχει βούληση του ΥΠΕΚΑ να αλλάξουν αυτά περί ισχυόντων όρων δόμησης. Για να δούμε...

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Άσε που στην παράκληση να μου δώσει εγγράφως τους καινούργιους όρους δόμησης πήρα την απάντηση μου ρθες αδιάβαστη, τους γράφει καθαρότατα στο ΦΕΚ. Κάτσε διάβασε. Εν τω μεταξύ εγώ ένα απλό τσεκάρισμα πήγα να κάνω και να τα έχω εγγράφως για σιγουριά. Αφού υπάρχουν τόσες παρεκκλίσεις ποτέ δεν είσαι σίγουρος για τίποτα. Δεν ξέρω πότε θα αλλάξει αυτή η συμπεριφορά απέναντί μας, είναι η πολλοστή φορά που πάω στη συγκεκριμένη πολεοδομία χωρίς κανένα αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.