Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας, ναι ή όχι;


kgian

Recommended Posts

Ενα χρόνο με την αντλια. Εντυπώσεις.

 

Δε γνωρίζω τεχνικά θέματα σχεδόν καθόλου και οτι γράφω ειναι με απλά λόγια οπως τουλάχιστον εγω τα καταλαβαίνω.

 

 

Λίγα λόγια για το χώρο:

 

Μένω σε μια μονοκατοικία 130 τμ του 1985

Η δίπλη τοιχοποιία ειναι το μονο μονωτικο του σπιτιού.

Προ 5ετιας άλλαξα τα ξύλινα κουφώματα με αλουμινίου και προ 2ετιας μόνωσα σωστά τη ταράτσα γιατι κυριολεκτικά "βράζαμε" το καλοκαίρι.

Υπήρχε λέβητας με 8 σώματα καλοριφέρ και διαπιστωμενα λειψές θερμίδες και μια αχαρακτηριστη εγκατάσταση σωληνωσεων, που ξεκίναγε απο το κυκλοφορητη (χωρίς κολεκτερ) μια αμονωτη σωλήνα η οποία έκανε το γύρω του σπιτιου απο το κατοικούμενο απο το πεθερο μου πια ημιυπόγειο και σε καθε δωμάτιο που συναντούσε, του επάνω σπιτιου, ανέβαινε σωλήνα για το σώμα.

Σε πραγματική χρήση το σαλόνι πρώτο δωμάτιο της εγκατάστασης "καιγόταν" και η κρεβατοκάμαρα μου που ήταν τελευταίο ... αστο καλύτερα.

 

Ζούσαμε με αυτό το τροπο θέρμανσης για χρονια, με αναμενο μονίμως στους 20+ τον θερμοστατη όλο το χειμώνα και καίγαμε 2 τόνους και κάτι 2,5 μερικές χρονιές, σιγά το πράμα!

Μεχρι που το 2011 έφτασε η τιμη 1€ και η γυναίκα μου ολημερίς στο θερμοστατη που ήταν πια στο 17- 18 να τον ανοιγοκλείνει και εγω ο κρυουλιαρης του σπιτιου να γυρίζω απο τη δουλειά και αντί να γδυνομαι να ντύνομαι "κρεμμύδι"!!!

Έτσι πήγαμε όλο το χειμώνα του 2011 - 2012 ξυλιασαμε γενικώς και κάψαμε και 1,7 τόνους ήτοι 1700 ευρώπουλα.

 

Μαιο του 12 ακούω για αντλίες και οτι το πετρέλαιο θα παει 1,4€,

Διάβασα πολλά στο Ίντερνετ δε κατάλαβα τίποτα παρά μονο οτι εχει μεγάλη απόδοση και οτι ειναι αρκετά ακριβό.

 

Δε πήγα σε μηχανολόγο καλώς η κακώς (απλά το αναφέρω).

Είχα και Εχω μεγάλη εμπιστοσύνη στον εγκατάστατη μου τον οποίο άκουσα οτι είχε να μου πει τον ρώτησα πολλα και τελικα αποφάσισα με το οκ και της συζύγου να προχωρήσουμε σε αυτα που μας πρότεινε.

 

 

Μπήκε λοιπόν μια αντλια 16 kw on off.

Ενα δοχειο αδράνειας 800lt

Και στη θέση των 7 ελλειπων απο θερμίδες σωμάτων καλοριφέρ 5 fun coils περισσότερων θερμιδων. Το σώμα του μπάνιου έμεινε ως εχει.

 

Ο τρόπος λειτουργίας εχει ως εξής:

Η αντλια ζεσταίνει το νερο του δοχειου εώς ότου φτάσει τους 50 βαθμούς. Κατόπιν σταματά μεχρι το νερο να πέσει στους 45 βαθμούς οπότε και παίρνει παλι μπρος.

Δηλαδή η αντλια δουλεύει μονο για το νερο του δοχειου.

Μέσα στο σπιτι εχω ενα θερμοστατη ρυθμισμένο στους 21,5 βαθμούς η όπου θελω.

Οταν λοιπόν πέσει η θερμοκρασία τότε ο θερμοστατης δίνει εντολή στο κυκλοφορητη (όχι στην αντλια) να πάρει ζεστό νερο απο το δοχειο και να το φέρει στα fun coils για να ζεστάνει το χώρο.

Ερχόμενο το ζεστό νερο στο σπιτι επιστρέφει στο δοχειο κρύο οπότε κάποια στιγμή θα πέσει κάτω απο τους 45 βαθμούς αρα η αντλια θα πάρει μπρος για να το ζεστάνει.

Έτσι απλά χωρίς τεχνικούς όρους.

 

Με αυτό λοιπόν ζω απο τις 21/11/12.

Βέβαια υπάρχουν θεματακια με τη σύζυγο οπως:

Γιατι ενώ ειναι κλειστός ο "λέβητας" (δηλαδη ο θερμοστατης) π.χ. το πρωί που αερίζω το σπιτι η αντλια -που το καεί το ρευματακι της- δουλεύει;

Γιατι η αντλια μωρό μου δε ζεσταίνει το σπιτι αλλα το νερο του δοχειου που εκείνη τη στιγμή είχε πέσει στους 45 αρα δε ξέρει οτι εσύ αερίζεις η οτι εχει μια ηλιόλουστη μέρα η οτι τέλος πάντων έχεις φουντομαρες.

Η αντλια σε αυτη την εγκατάσταση κανει οτι τις έχεις πει. Να εχει πάντα έτοιμο νερο για να σε ζεστάνει. Οκ?

Κάποια στιγμή το ψιλόκατάλαβε.

 

Έτσι πέρασε όλος ο χειμώνας με ζέστη στο σπιτι, λίγο μάθημα στη σύζυγο εγω, πολλες ερωτήσεις στον εγκατάστατη και ψιλό ρυθμίσεις στα φαν κοιλς.

 

Στο διαταυτα έχουμε και λέμε:

21/11/12 άνοιξε και 12/4/13 έκλεισε περίπου 5 μήνες.

 

Τη προηγούμενη χρονια 1700€ πετρέλαιο και κρύο σπιτι

Την επόμενη χρονια λοιπόν ο μετρητης ρεύματος της αντλιας στο πίνακα της εγκατάστασης έγραψε

1311 kwh που εαν τις υπολογισω με 0,20 λεπτα τη kwh ειναι 265€ σε ρεύμα.

Και εν τελει πλήρωσα λιγότερα γιατι 15:00 - 17:00 που το ανοίγουμε ειναι το νυχτερινο οπως και στις 02:00 - 08:00

Φουλάρω στις 3 το μεσημέρι με το οικονομικό ρεύμα και ζεσταίνομαι σούπερ.

Το πρωί δε ξυπνάω σαν άνθρωπος και όχι σα 22αρι γερμανοπολυγωνο.

 

Η διάφορα ειναι μεγάλη.

Μπορει ο πετρελαιας να με έκλεβε οταν έβαζε καύσιμο.

Να δεχτώ οτι και με ενα τόνο θα τον έβγαζα το χειμώνα δηλαδη 1,3 χ 1000 = 1300 ευρώπουλα.

Να δεχτώ οτι θα έπαιρνα και επίδομα θέρμανσης παρόλο που δε το δικαιούμε 300€? άντε πέσαμε παλι στα 1000 ευρώπουλα.

Με όλες αυτές τις βλακείες που γράφω και παλι υπαρχει σημαντική διάφορα.

Το μονο που ανησυχεί ειναι τα λόγια του εγκατάστατη που μου ειπε οτι οταν θα κανει "καλό" κρύο τοτε η καταναλωση θα αυξηθη κατα πολυ, γιατι κατα γενική ομολογία ο χειμώνας πέρυσι ήταν ηπιος στην Αττική.

Κρατάω μια πισινή λοιπόν όσον αφορά την ετήσια καταναλωση.

 

Το μονο που μετα απο παρακολούθηση άλλαξα φέτος το καλοκαίρι ήταν το να μονώσω καλύτερα το δοχειο για να διατηρεί περισσότερη ωρα το νερο ζεστο μεχρι να το ζητήσω και

ενα διακόπτη στον πίνακα του σπιτιου που να κλείνω την αντλια (το λέβητα που λέγαμε;) ώστε να αποφύγω άσκοπα πρωινά ανάματα που όλοι λείπουμε απο το σπιτι και τα παράθυρα ειναι μισανοικτα.

 

Τώρα εδώ και μια βδομάδα που το εχω ανοίξει παλι και συμπτωματικά δε δούλευα παρατήρησα οτι έφτανε 3 το μεσημέρι και η θερμοκρασία του δοχειου είχε πέσει στους 42 βαθμούς.

Εαν δεν ήταν κλειστό θα δούλευε το πρωί με κανονική χρέωση στο ρεύμα.

Εγω το άνοιξα στις 3 με το νυχτερινό και παρόλο που δούλεψε 40 λεπτα περίπου παραπάνω για να καλύψει τη διάφορα απο τους 42 μεχρι τους 45 το έκανε με λιγότερη χρέωση αλλα και με υπομονή απο τη μεριά μου για να ζεσταθει το νερο και αρα το σπιτι.

 

Ενα άλλο που θα μπορούσα να κανω με κόστος κοντά στα 2500€ να βάλω ηλιακά πάνελ και τις καλές μερες που ειναι αρκετές να ζεσταίνει ο ήλιος το νερο του δοχειου και όχι η αντλια αλλα πρεπει να εχω συλλέξει στοιχεία για να δω εαν συμφέρει για να γινει και σε τι βάθος χρόνου γινεται απόσβεση.

 

 

 

Ο σκοπός μου με αυτα που έγραψα ειναι στο να βοηθήσω οσο μπορω απο τη μεριά μου

Βέβαια η δικιά μου περιπτωση εγκατάστασης, μπορει να ειναι λιγότερη υλοποίησημη σε σχέση με μια άλλη.

Μπορει η inverter να ειναι καλύτερες μπορει, μπορει, χίλια δυο διαφορετικά μπορει.

Τεχνικά θέματα του τύπου γιατι 16αρα και οχι14αρα μέτρηση απωλειών γιατι τόσο μεγαλο δοχειο γιατι το ενα γιατι το άλλο με κούρασαν οταν τα διάβαζα και οταν τα άκουγα.

Χωρίς τεχνικούς όρους λοιπον και πολλα μαθηματικα προσπάθησα να σας δώσω να καταλάβετε την εμπειρία μου μετα απο ενα χρόνο

Συμβίωσης με την αντλια.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

να μπω και εγω λιγο στο θεμα..οικια 90τμ με πυλωτη και ενα 60τμ απο πανω ,στην φαση τις αδειας..θα κατασκευαστει με ολους τους τυπους που οριζει η πολεοδομια περι ενεργειακης μελετης(θερμοπροσωψη-καλα κουφωματα..ενεργειακα τζαμια..κλπ)

αποφασισα να βαλω αντλια θερμοτητας για τα 90τμ..εκανα καλη επιλογη?

(καθε πηγη θερμανσης πιστευω εχει θετικα και αρνητικα..απλα τοσο καιρο εχω ακουσει περισσοτερο θετικα για την αντλια)

παρακαλω τις εκτιμισεις σας...

Link to comment
Share on other sites

για νεόδμητο δε το συζητώ καν, η καλύτερη επιλογή ;)

σκέψου ότι κόσμος κάνει αντικατάσταση και βλέπει κέρδος, σκέψου για εγκατάσταση από το 0 

Link to comment
Share on other sites

 ενδοδαπεδιας...............Σε βάθος χρόνου θα βρεθείς πολυ ωφελημένος.

 

μονο αρνητικο στην ενδοδαπεδια ειναι το κοστος εγκαταστασης

και ενα ακομα αρνητικο ειναι οι πονηροι μηνες ανοιξης φθινοπωρου

 

κατι μερες δλδ με βραδυα 12 C και μεσημερια 28C

 

εκει τι κανεις? ανοιγεις παραθυρα? ή πας την αντλια ανοιξε κλεισε?

 

εκει εχει μεγαλη δρανια πια... ενω με σωματα εχεις λιγοτερο ογκο νερου γενικως

αν πει οτι αποφευγεις και τα θερμοδοχεια καποιες φορες

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

για νεόδμητο δε το συζητώ καν, η καλύτερη επιλογή ;)

σκέψου ότι κόσμος κάνει αντικατάσταση και βλέπει κέρδος, σκέψου για εγκατάσταση από το 0 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στον andkokin.Τα fancoil που έχεις κάνουν θόρυβο ή όχι? είναι ενοχλητικά δηλαδη σε σχεση με τα απλά σώματα που δεν κάνουν θόρυβο? .Πάντως αν πέρυσι έκαψες 265 ευρώ με ήπιο χειμώνα,φέτος και τα διπλάσια να κάψεις δηλ 500 ευρώ μια χαρά θα είσαι!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ @andkokin

 

Λες ότι το σπίτι σου είναι 130 τμ/1985. Πρακτικά, έχει (περίπου) 20 kW απώλειες, αν ειδικά είναι και αμόνωτο. Αυτά βέβαια τα 20 kW είναι στο χειρότερο σενάριο, με ας πούμε 0oC εξωτερική θερμοκρασία. Αν υποθέσουμε ότι δεν ισχύει το χειρότερο σενάριο, και έχεις μόνο 3 kW απώλειες καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας. Έχουμε λοιπόν:

 

3 kW * 24 h * 4 μήνες * 30 (μέρες/μήνα) = 8640 kWh / 1311 kWh που μας είπες ότι έγραψε ο μετρητής σου => COP συστήματος: 6,59

 

Εντυπωσιακό πράγματι....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανέφερε όμως οτι υπήρχε και μια σωλήνα μεγάλου μήκους που ήταν αμόνωτη εξωτερικά, δε ξέρω μήπως παίζει και αυτό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.