Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος νέας πολυκατοικίας


GiwrgosV

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους.

Επαναφέρω το θέμα μετα απο καιρό καθώς προσφατα προεκυψε μια ειδική περίπτωση και θέλω να την εξετάσω.

Σε εντός σχεδίου οικοπεδο στην Ανω Γλύφαδα σκέφτομαι να ανοικοδομήσω μια πολυκατοικία τόσο για προσωπική χρήση - κατοικία όσο και για ενοικίαση διαμερισμάτων.

Το οικόπεδο ειναι 650 τμ και με σ.δ. 0,6 υπολογιζω καπου 400 τμ χτισμα

Σκεφτομαι για ανοικοδόμηση Υπόγειο 100 + Ισόγειο 100 + 3 ορόφους απο 100 τμ (ολα στο περίπου)

Το υπογειο θα ειναι αποκλειστικά για γκαράζ και αποθήκες

Απο το Ισόγειο και πάνω σκέφτομαι για διαμερίσματα με το Ισόγειο και 1ο οροφο σε 2 μικρά 40-45 τμ ανα όροφο και στους πάνω ορόφους απο 2 μεγάλα των 90-100 τμ.

Συνολικά αρχικά υπολογιζω 4 μικρά και 2 μεγάλα διαμερίσματα.

Σαν ποιοτητα υλικων θέλω να χρησιμοποιηθουν μέτρια προς καλά, λογο και περιοχής αλλα και να αντέξουν στο χρονο, δεν θελω σε 5 χρονια να ξυλωνω χαλασμενους σωλήνες, πλακακια, κουφωματα κλπ που να εχουν χαλασει απο την πρωτη χρηση ενος κακου ενοικιαστη.

Δεν παω σε λύσεις πολυτέλειας, αλλα σε λειτουργικό συγχρονο σπιτι και απο αποψη θερμομόνωσης κλπ

Το πιο συμαντικό που θελω να προσέξω ειναι η πολυ καλη ηχομόνωση ειδικα αναμεσα στους οροφους επειδη την έχω πατήσει στο παρελθόν και σε αυτο το θεμα θα ειμαι σχολαστικός

Μπορει βα δωθεί μια γενική εκτίμηση κοστους συνυπολογίζοντας ολες τις παραμέτρους και τα κόστη?

Δηλαδή Οικοδομική Αδεια και διαφοροι φοροι κλπ προς το κρατος, εργατικά και ασφαλιστικες εισφορές, κοστος μηχανικων κλπ, υλικα, χωματουργικά, μπετα, εγκαταστασεις τα πάντα, ακομα και κοστος διαμορφωσης κηπου-μαντρας.

θα ηθελα δηλαδη μια πιθανή εκτίμηση κόστους απο το χερσο χωράφι να βρεθω με το κλειδί στο χέρι.

Ξερω πολυ καλα οτι μιλαμε εντελώς στο περιπου και αναλογα με τα υλικα μπορει να παμε και σε +- 20-30%

Ενδεικτικα μονο θα ηθελα την βοηθεια σας καθώς οι τιμές εχουν πέσει σε σχεση με το παρελθον και θελω να εξετασω την περιπτωση που προέκυψε.

Επισης θα ηθελα καποια καλη ιδεα για απολυτη ηχομόνωση.

Ευχαριστω πολύ και ειμασι στη διαθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

να κάνουμε δημοπρασία ή να κάνουμε μια εκτίμηση συνολικού κόστους σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα κατά TEGOVA?

 

εγώ νομίζω οτι αν δώσω καλύτερη τιμή θα είμαι ο WoW τύπος....

 

469.000€ περίπου! :mrgreen: :shock: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

500 ακατέβατα. :mrgreen:

Διότι κατ αρχην δεν κτίζει μόνο 400τμ αλλά 480τμ τουλάχιστον αφού δεν γνώριζε ο λογιστής μας να συνεκτιμήσει καν τα κλιμακοστάσια από τους ΣΔ και μερικά μέτρα ακόμα από ΝΟΚ που τα αποκτά άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Η προκοστολόγηση κτιρίων είναι μια πολύ σοβαρή δουλειά και γίνεται από αρμόδιο μηχανικό αφού έχει όλα τα δεδομένα στα χέρια του και πληρωθεί γι΄ αυτό.

Μια εκτίμηση της τάξης του 1200-1700€/τ.μ. περίπου (πολύ περίπου) μπορεί να πέσει εύκολα έξω με μερικές λάθος παραδοχές

- το κόστος οικοπέδου?

- το κόστος των μελετών μηχανικών?

- οι κρατήσεις και τα τέλη της άδειας?

- το ΙΚΑ?

- τι είδους έδαφος έχει?

- Τι είδους κατασκευή (μπετό, χάλυβας, προκατ)?

- πληρώσεις?

- μονώσεις?

- θέρμανση-ψύξη?

- περιβάλλων χώρος?

- πλακάκια? (υπάρχουν από 5€ στο πράκτικερ μέχρι και 100€ διαλέγουμε και παίρνουμε)

χίλια δυο άλλα τα οποία είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να υπολογιστούν χωρίς να υπάρχουν τουλάχιστον οι τελικές μελέτες στα χέρια σας.

Link to comment
Share on other sites

Και όπως είπαμε με 0,6 Σ.Δ. σε οικόπεδο 650τμ εντός σχεδίου βγάζει σημαντικά μεγαλύτερο μέγεθος κτίσμα από το 400τ.μ. + το υπόγειο αν γνώριζε καλούτσικα τον ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

ρε Γιάννη μας ξενέρωσες τώρα! και γω ψηφίζω καμιά 500 αρου χιλιάδες για τον φίλο μας.

Link to comment
Share on other sites

Ερε εχουμε γεμισει πονηρους που ψαχνουν τζαμπα δουλεια.

 

Ελα συναδελφοι δεν καθομαστε, μια κοστολογηση στον κυριο, με ακριβεια και γρηγορα.....

Link to comment
Share on other sites

Με τιμες Κρητης τα βγαζω 513.450Ε με ΦΠΑ, ΙΚΑ, 8 μετρητες ΔΕΗ, συνδεση με αποχετευση, 6 γραμμες τηλεφωνου με ote-tv και 3 κλιματιστικα σε καθε διαμερισμα.

 

 

Για Αθηνα, ας μας πει καποιος αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.