Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Σε κάποιον που πλήρωσε πριν τις 30/4 και πλήρωσε το μειωμένο, το ειδοποιητήριο που τυπώνετε μέσα από το ΤΣΜΕΔΕ έχει το ίδιο ποσό ή το προσαυξημένο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως δεν ξέρεις...Το σχέδιο είναι να σταματήσουν να υπάρχουν ελεύθεροι επαγγελματίες μηχανικοί, ή επίσης να κλείσουν τα τεχνικά γραφεία της γειτονιάς..

Θέλουν να εφαρμόσουν τις εταιρείες μηχανικών, πχ μία τεχνική εταιρεία σε κάθε 2 προάστια (για Αθήνα πχ) που θα έχει υπαλλήλους τους πρώην ελεύθερους επαγγελματίες μηχανικούς..κτλ κτλ... Φυσικά με χαμηλό μισθό μιας και οι ίδιοι δύσκολα θα είναι μηχανικοί με υπογραφή, αφού θα έχουν αναγκαστικά διαγραφεί...Οι δουλειές θα μοιράζονται όλα θα κυλούν ρολόι...Η εταιρεία θα πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΣΜΕΔΕ θέλει λίγους και καλούς πελάτες και όχι πολλούς και κακοπληρωτές..Τα έχουν υπολογίσει φαίνεται και τους βγαίνουν τα νούμερα έτσι...

 

ΥΓ. Προσωπικά μου ήρθε 1924 από 1516.....Καταλαβαίνεις κανόνι......

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Στο σάιτ του ΤΣΜΕΔΕ αφού μπει κανείςμε τους κωδικούς του κλπ σε ποιο σημείο μπορεί να δει το ποσό των εισφορών?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε 2538€ , δεν νομίζω να μπορεί να αντέξει κάποιος μηχανικός.Ισως είμαστε ο μόνος κλαδος που η ηγεσία του είναι εναντίον των μελών της.Βλέπεις στην τηλεοραση τους εκπροσώπους των φαρμακοποιών των δικηγόρων πως υπερασπίζονται τους συναδέλφους τους σε αντίθεση με το ΤΕΕ και τον πρόεδρο του πού ασχολείται με τις εξετάσεις  (για γέλια)των ενεργειακών επιθεωρητών και τις αόρατες υπηρεσίες του ΤΕΕ.Μετά από 12 χρόνια σε αυτό το επάγγελμα μάλλον βλέπω να κλείνω τα βιβλία μου σαν ελεύθερος επαγγελματίας και να βρώ  κατι άλλο για να ζήσω την οικογένεια μου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμ\ενα σου.

 

Αλλα το έχουμε πεί πολλάκις....σκοπός τους είναι να να μείνουν λιγότεροι απο τους μισούς σήμερα στη πιάτσα

 

Για το ποσό ....μια απο τα ίδια 2.538 !!!

 

Για μένα ισχύει οτι ''ουκ αν λάβεις παρα του μη έχοντος''

 

Άλλοι (πιθανόν οι περισσότεροι), να μπορουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε 2538€ , δεν νομίζω να μπορεί να αντέξει κάποιος μηχανικός.Ισως είμαστε ο μόνος κλαδος που η ηγεσία του είναι εναντίον των μελών της.Βλέπεις στην τηλεοραση τους εκπροσώπους των...

Το είδα και εγώ 2310,60,  έχω 27 χρόνια προυπηρεσία εσύ γιατί 2530 ότι θέλουν βάζουνε

Link to comment
Share on other sites

Οι διακυμάνσεις στους άνω της πενταετίας, έχει να κάνει με το πόσα χρόνια πληρώνει κάποιος την ειδική προσαύξηση.

Άλλος το ξεκίνησε αναδρομικά από την αρχή, άλλος από την στιγμή που μας έβαλαν να δηλώσουμε (καπου το 2011 άμα θυμάμαι καλά),

άλλος μπήκε υποχρεωτικά όταν πληρούσε αθροιστικά τα 2 κριτήρια (ηλικία > 35, ασφάλιση > 10).

Η ειδική προσαύξηση, ωριμάζει ανά τριετία από τη στιγμή που την πληρώνεις.

Συνεπώς κάποιος με 9 χρόνια ασφάλισης μπορεί να είναι στην 1η, 2η ή να μην έχει καμία τριετία της ειδικής προσαύξησης.

Από αυτό προκύπτει και η διαφορά.

 

Εσείς που έχετε 2538€, ετοιμαστείτε το ειδοποιητήριο του Β2014 να είναι 2998 μιας και από 01.07.2014 αλλάξαμε όλοι (οι άνω 5ετίας) τριετία.

Link to comment
Share on other sites

    - Στην περίπτωση που ο μηχανικός αποβιώσει νωρίτερα από την ορισθείσα ημερομηνία συνταξιοδοτήσεως

                       του δε θα πραγματοποιείται καμμία επιστροφή ποσοστού των καταβληθείσων εισφορών στους νομίμους

                       κληρονόμους αυτού. Σε αυτήν την περίπτωση επί του μαρμάρινου σταυρού του μνήματος αυτού θα

                       αναρτάται κορδέλα με την επιγραφή M**3, δηλαδή Μ εις τον κύβον, που επέχει την έννοια του

                       Μεγαλόψυχος Μ@λ@κ@ς Μηχανικός και αποτελεί ύψιστο τίτλο τιμής. Επιπροσθέτως, θα εκτελείται τρισάγιο

                       στη μνήμη αυτού από τον εκάστοτε Πρόεδρο του Τ.Ε.Ε. παρουσία του εκάστοτε Προέδρου του Δ.Σ. του

                       Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. δύο φορές ανά έτος και στις καθορισμένες ημερομηνίες καταβολής των εισφορών. Η δαπάνη

                       των τρισαγίων θα κατανέμεται στους εν ισχύ ασφαλιζομένους του ταμείου και αναμένεται ότι θα ανέρχεται

                       στα 0,005 Ευρώ ανά εξάμηνο ανά θανόντα Μ**3. Περιλαμβάνονται καρβουνάκια, λιβάνι, ανθοδέσμη,  

                       φυτιλάκια, λάδι για το καντήλι, κρασί νάμα για τους λοιπούς παρισταμένους και φιάλη Johnny Walker Blue

                       Label (500 ml) για τον Πρόεδρο του Τ.Ε.Ε. και τον Πρόεδρο του Δ.Σ. του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. 

επικό post  :grin:  :grin:  :grin:

:grin:  :grin:  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.