Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα και μου βγάζει το μήνυμα :

Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το A2014.

Μάλλον ή έχει πληρωθεί ή έχεις ρύθμιση....τι να πω.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Γνωρίζει κανείς τις αντίστοιχες εισφορές στον ΟΑΕΕ? Συμφέρει εάν δεν κάνεις χρήση υπογραφής (και απλά έχεις πτυχίο μηχανικού) ή καλύτερα ΤΣΜΕΔΕ;

 

Και επίσης, εάν σταματήσεις το ΤΣΜΕΔΕ στην 10ετία π.χ. χάνονται τα συντάξιμα χρόνια, ή μεταφέρονται;;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω συνάδελφε ότι πρέπει να συμπληρώσεις 15 ετία για να θεμελιώσεις.Αμα δείς το πίνακα του ΤΣΜΕΔΕ έχει ως ελαχιστο χρόνο τα 15έτη.Δεν ξέρω αν χάνεις τα χρήματα σου , πάντως το κράχ στο ταμείο είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ακόμα και ένα έτος πληρωμένο, σε οποιοδήποτε ταμείο, δεν χάνεται.

 

Αθροίζεται στα έτη του ταμείου που θα σε συνταξιοδοτήσει τελικά. (διαδοχική ασφάλιση)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ή έχει πληρωθεί ή έχεις ρύθμιση....τι να πω.....

KAI έχει πληρωθεί ΚΑΙ έχω ρύθμιση...

 

Απλά η ερώτηση ήταν για αυτούς που είχαν πληρώσει έως 30/04.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η 15ετία είναι, νομίζω, για κατοχύρωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος....... :(

Από τους πίνακες του ΤΣΜΕΔΕ  http://www.tsmede.gr/Portals/0/My%20Files/%CE%A0%CE%9F%CE%A3%CE%91%20%CE%9A%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%82%20%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7%CF%82.pdf

 

 αυτό μάλλον προκύπτει.

Για 15 χρόνια ασφάλιση δίνουν κύρια σύνταξη 509 ευρώ. Η ειδική προσαύξηση για 15 έτη από τον πίνακα προκύπτει 508.20. Δηλαδή Αν κάποιος θεμελιώνει δικαίωμα 15 ετών (άραγε μέχρι πότε έχει δικαίωμα να το θεμελιώσει?) θα λάβει στα 67 του 1016 ευρώ? Με βάση τα τελευταία περί βιωσιμότητας του ΤΣΜΕΔΕ ακόμη και αυτά τα νούμερα μοιάζουν  "φανταστικά". 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω βρε παιδιά...

 

εμεις σαν μηχανικοί...πλέον στο ιδιο ταμείο θεωρητικά δεν είμαστε με ιατρούς και δικηγόρους?

 

γιατί σε εμένα το ασφάλιστρα είναι 1925€ και στην γυναίκα μου είναι 1650 και είμαστε ιδια κατηγορία...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.