Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

... και για να μην ξεχνάω αυτό που μου αρέσει ... 8-)

Εμένα γράφει αυτό :grin:

post-2272-0-59951000-1486629087_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άσπα μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα εισφορών υποθετικά για κάποιον που κόβει το μήνα 1000 Ευρώ τιμολόγιο.

 

Όχι, προφανώς και δεν μπορώ να δώσω ποσοτικό κανόνα, για τον απλούστατο λόγο ότι ο υπολογισμός γίνεται με βάση το εισόδημα σε "πραγματικό χρόνο" και όχι με βάση το τελευταίο εκκαθαρισμένο φορολογικό αποτέλεσμα: δεν μπορείς να θέτεις κοινές κλίμακες έκπτωσης όταν συγκρίνεις ΤΖΙΡΟ με ΚΦΑ... Κοινώς, προκειμένου να λύσουν το πρόβλημα των εργοδοτικών εισφορών έβαλαν στο παιχνίδι έναν νέο τρόπο υπολογισμού (που δεν έχει καμία σχέση με τον νόμο) με αποτέλεσμα "λύνοντας" ένα πρόβλημα να δημιουργούν δύο νέα (π.χ. ήδη εστίασαν φίλοι προηγουμένως στην φράση κλειδί "υπολογισμός με βάση το Άρθρο τάδε", ξεχνώντας όμως ουσιαστικά ότι κάποιος που θα αξιώσει εργοδοτικές εισφορές δεν θα έχει ως βάση υπολογισμού κανένα από τα δύο άρθρα)...

 

Πέρα από την πλάκα, αυτό που προσπαθώ να πω από χθες είναι ότι υπάρχει ένα τεράστιο μπάχαλο όπου αν ο καθένας μας αρχίσει και λέει το τι πιστεύει θα χαθεί η μπάλα. Το μόνο δεδομένο αυτήν την στιγμή είναι ο νόμος ο οποίος ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΜΟΡΦΗ (και για τους λόγους που έχω γράψει) δεν προβλέπει τον αποκλεισμό κάποιου που υπαγεται στο Άρθρο 39 από τις εκπτώσεις του Άρθρου 98.

 

ΥΓ: Δεν προβλέπω το τι θα γίνει, μάλιστα έχουν δει τόσα τα μάτια μας που προσωπικά εκτιμώ ότι θα βρεθεί τρόπος ώστε να πετάξουν τους μπλοκάκηδες ΕΚΤΟΣ του Άρθρου 98. Με τα τωρινά δεδομένα, όμως, κάτι τέτοιο είναι αβάσιμο.

Edited by ασπα τσινα
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ας περιμένουμε όπως λένε κι συνάδελφοι θα αναρτηθούν μάλλον σήμερα. Σε ευχαριστώ πολύ όπως κι όλους. Όλοι προσπαθούμε να βοηθήσουμε τους συναδέλφους ο καθένας με το τρόπο του κι αυτό μετρά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος λεει "ο ασφαλισμένος ΠΟΥ ΑΙΤΕΊΤΑΙ ..."

βρε παιδια απο ποτε μια ΑΙΤΗΣΗ εχει υποχρεωτικό χαρακτήρα.

Η λεξη "αίτημα" απο μονη της δεν φανερώνει υποχρεωση.

Αν διαβασετε και αμεσως μετα την εγκύκλιο θα δειτε οτι μετα την ΑΙΤΗΣΗ αρχίζουν οι υποχρεωσεις χρησιμοποιωντας τις λεξεις "οφειλει", ... "υποχρεουται".

Στο τελος δηλαδη θα ξεχάσουμε και την ετυμολογια των ελληνικων λεξεων.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

 

Από την εγκύκλιο:

ο ασφαλισμένος που αιτείται την υπαγωγή του στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39 οφείλει να αναγράφει στο ΔΠΥ που εκδίδει στον αντισυμβαλλόμενό του, ότι υπάγεται στην εν λόγω ρύθμιση   

 

Με άλλα λόγια, ο μόνος που δεν οφείλει να κάνει αυτή την κίνηση, είναι αυτός που δεν αιτείται/δε θέλει βρε παιδί μου!

χαχαχα!! Πάνε να κάνουν κάτι, αλλά δεν τους βγαίνει, δε μπορούν!! πως να το κάνουμε;!

Link to comment
Share on other sites

Κ από την πολύ οργάνωση, πρώτη μερα που θα ανοίξει, θα πέσει το συστημα

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Edited by coulis
Link to comment
Share on other sites

Όλοι στην αναμονή έτσι...

 

Βασίλη πιστεύω ότι απλά άλλαξαν το κείμενο:

1ον για να σπάσει η μονοτονία και

2ον κυρίως για να μην λένε κάποιοι κακοπροαίρετοι σαν τον georgegaleos ότι δεν αναρτουν τα ειδοποιητήρια και πάνε για παράταση (εμπρόθεσμης) πληρωμής και τους εκθέτουν 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

... το τραβάει βλεπω ο οργανισμος σου το κραξιματακι :smile: ... μη γραφεις πραγματα που σε καμία περίπτωση δεν εχουν βαση και ειναι σε καθε βαθμο ανυπόστατα...

 

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Η λέξη κλειδί είναι "δείξουν" ;) (δεν είπα "μας βεβαιώσουν")

 

Κράζε όσο θές, όταν σε πάρει το ποτάμι από τον ιδρώτα τους όμως, μη μου πεις ότι δε σε προειδοποίησα!!!

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.