Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Παίδες,αν έχουμε κόψει ΑΠΥ προς ιδιώτες,πχ για ΠΕΑ, αυθαίρετα κλπ, αυτοι θεωρούνται ως εργοδότες όσον αφορά το ασφαλιστικό που συζητάμε;

 

οχι δεν θεωρούνται εργοδότες αυτοι, δεν είχες κάνει συμφωνητικό μαζί τους και δεν προκείπτει αποκάπου οτι είχες μια συνεργασία μόνιμη. ολα αυτά που σου λέω είναι η δικιά μου εκτήμηση. διότι δούλευα με συνεργασίες με 1-2 εργοδότες όλο το χρόνο. έκανα συμφωνητικό μαζί τους και κάποιες συγκεκριμένες απολαβές/ ετος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε, εχω επισκεφτει το υπουργειο και εχω μιλησει με τουσ ανθρωπουσ που εγραψαν την εγκυκλιο(τα τηλ υπαρχουν στην εγκυκλιο κ εχω τηλ αλλεσ 2 φορεσ σχχετικα ευκολα) και μου ειπαν οτι οι εκπτωσεισ υπαρχουν μονο για το αρθρο 39 κ τα μπλοκακια δεν θα την λαβουν....

 

Συνάδελφοι γεια σας επειδή έχω και εγώ μπερδευτεί, για μπλοκάκι που δεν έχει συνεργασία με συγκεκριμένο εργοδότη, καθαρός Ε.Ε δηλαδή. θα υπάρχει κάποια έκτπωση στις τιμές του εφκα??

 

Δεύτερον η έκπτωση αυτή θα είναι πραγματική η είναι απλά ταμειακή διευκόλυνση και θα τα δίνω στο μέλλον.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θεωρούνται εργοδότες αυτοι, δεν είχες κάνει συμφωνητικό μαζί τους και δεν προκείπτει αποκάπου οτι είχες μια συνεργασία μόνιμη. ολα αυτά που σου λέω είναι η δικιά μου εκτήμηση. διότι δούλευα με συνεργασίες με 1-2 εργοδότες όλο το χρόνο. έκανα συμφωνητικό μαζί τους και κάποιες συγκεκριμένες απολαβές/ ετος.

κάθε αποδέκτης τιμολογίου / απόδειξης λογίζεται εργοδότης νομίζω.

Το 1 - 2 εργοδότες αφορά ανθρώπους που κόβουν μόνο σε 1 - 2 ονόματα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχετε διαβάσει πουθενά στο νόμο εργοδότης; Εγώ πάντως πουθενά! Αντισυμβαλλόμενος γράφει ο νόμος!! Και μη μου γράψετε ότι αυτό εννοεί! Στους νόμους δε πρέπει να θεωρούμε ότι εννοείται κάτι!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα τί καραγκιόζηδες, και εμένα μου ήρθε να πληρώσω εισφορά ΟΑΕΕ (είμαι διαχειριστής σε εταιρεία), την στιγμή που κάθε χρόνο κάνω αίτηση για εξαίρεση λόγω ΤΣΜΕΔΕ.

Μάλιστα έχω στα χέρια μου και το χαρτί που εγκρίνεται (αυτό έλειπε!) η εξαίρεση που αιτήθηκα.

Στο ΕΦΚΑ φαίνεται όμως ως ληξιπρόθεσμη οφειλή!

 

ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΠΙΑ, ΠΟΣΟ ?????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θεωρούνται εργοδότες αυτοι, δεν είχες κάνει συμφωνητικό μαζί τους και δεν προκείπτει αποκάπου οτι είχες μια συνεργασία μόνιμη. ολα αυτά που σου λέω είναι η δικιά μου εκτήμηση. διότι δούλευα με συνεργασίες με 1-2 εργοδότες όλο το χρόνο. έκανα συμφωνητικό μαζί τους και κάποιες συγκεκριμένες απολαβές/ ετος.

 

Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου στα παρακάτω:

 

1) Που στηρίζεις την εκτίμησή σου με βάση τη συγκεκριμένη νομοθεσία και τις εγκυκλίους, ότι εφόσον δεν έχεις συμφωνητικό δεν θεωρούνται εργοδότες-αντισυμβαλλόμενοι?

 

2) Επίσης από που προκύπτει τι ορίζεται ως "συνεργασία μονιμή".

Σκέψου τι εννοώ με βάση τα παρακάτω δύο παραδείγματα:

Εστώ ότι έχω συμφωνητικό με κάποιον για χρονικό διάστημα δύο μηνών αλλά ... απασχολούμαι κάθε μέρα τεράωρο σε αυτόν. (δηλ. περιπου 240ώρες)

Επίσης εστω ότι έχω και συμφωνητικό με κάποιον για χρονικό διάστημα ενός έτους αλλά ... απασχολούμε σε αυτόν πέντε μέρες με τετράωρο εκάστη μέρα κάθε μήνα. (δηλ. περιπου 240ώρες)

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι η έκφραση "μόνιμη συνεργασία" είναι πολύ αόριστη και δέχεται ερμηνειών αν δεν καθορισθεί με νούμερα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θεωρούνται εργοδότες αυτοι, δεν είχες κάνει συμφωνητικό μαζί τους και δεν προκείπτει αποκάπου οτι είχες μια συνεργασία μόνιμη. ολα αυτά που σου λέω είναι η δικιά μου εκτήμηση. διότι δούλευα με συνεργασίες με 1-2 εργοδότες όλο το χρόνο. έκανα συμφωνητικό μαζί τους και κάποιες συγκεκριμένες απολαβές/ ετος.

 

Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου στα παρακάτω:

 

1) Που στηρίζεις την εκτίμησή σου με βάση τη συγκεκριμένη νομοθεσία και τις εγκυκλίους, ότι εφόσον δεν έχεις συμφωνητικό δεν θεωρούνται εργοδότες-αντισυμβαλλόμενοι?

 

2) Επίσης από που προκύπτει τι ορίζεται ως "συνεργασία μονιμή".

Σκέψου τι εννοώ με βάση τα παρακάτω δύο παραδείγματα:

Εστώ ότι έχω συμφωνητικό με κάποιον για χρονικό διάστημα δύο μηνών αλλά ... απασχολούμαι κάθε μέρα τεράωρο σε αυτόν. (δηλ. περιπου 240ώρες)

Επίσης εστω ότι έχω και συμφωνητικό με κάποιον για χρονικό διάστημα ενός έτους αλλά ... απασχολούμε σε αυτόν πέντε μέρες με τετράωρο εκάστη μέρα κάθε μήνα. (δηλ. περιπου 240ώρες)

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι η έκφραση "μόνιμη συνεργασία" είναι πολύ αόριστη και δέχεται ερμηνειών αν δεν καθορισθεί με νούμερα.

 

@georgegaleos είναι εκτίμηση μου αυτή, με βάση την εμπειρία μου και σύμφωνα με τον κώδικα φορολογίας. τίποτα πεισσότερο.

 

Όντως είναι πολύ μπερδεμένο το πράγμα, δεν μπορουμε να γίνουν νομικοί όλοι και δυστυχώς ή πρέπει να αφήσουμε μερικά πράγματα στην τύχη τους ή να τρέχουμε σε δικηγόρους όλη μέρα να μας τα εξηγούν.

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτοι το ιδιο χαμενοι στη μετάφραση ειναι.

Το γνωριζω απο φιλους νομικούς, δικηγόρους, λογιστες.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα διατρητα δελτια (*) να ειχαν για προγραμμα θα ανεβαιναν πιο συντομα.

(*) οσοι τα γνωρίζουν.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.