Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

"Θα δώσουμε άπλετο χρόνο στους μηχανικούς για να διορθωθουν τα οποια λάθη και να συγκεντρωσουν τα ποσα, θα λέγαμε με ασφαλεια αρκετα έτη φωτός"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βγες απο site ... Το υπερφορτωνεις και καθυστερει το ανέβασμα των ειδοποιητηριων.:smile:

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Προτεινω οχι να βγει, αλλα να μπουμε ολοι συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ήρθε η στιγμή να διεκδικήσουμε με προσφυγή όλοι μας μεγαλύτερες εισφορές... Η σωζόμαστε η παίζουμε

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

με την ευκαιρία (της μη ανάρτησης των νέων ειδοποιητηρίων) να ξαναθέσω μερικά ερωτήματα, μήπως και κανένας ξέρει καμία απάντηση:

Αν δεν πληρώσω το Β16, αυτό θα βεβαιωθεί στη ΔΟΥ ή θα διαβιβασθεί στον ΕΦΚΑ;

Και αφού η βάση υπολογισμού είναι το 2015, πως ο ΕΦΚΑ θα αλλάξει το δεύτερο ειδοποιητήριο που θα μου στείλει, έτσι ώστε να μου φορτώσει και το Β16;

Και γιατί να μου το βάλει σε ένα ειδοποιητήριο και να μην το μοιράσει σε περισσότερα;

Και αν βεβαιωθεί στη ΔΟΥ, οπότε ο ΕΦΚΑ δεν εμπλέκεται, θα παίρνω ενημερότητα από τον ΕΦΚΑ; Όπως τώρα που δείχνει 10Ε ληξιπρόθεσμες, αλλά με λέει και εντάξει / πράσινο (!)

Κι αν πρόκειται να κάνω είσπραξη από το δημόσιο, σε ποιον πρέπει να εκχωρήσω την αμοιβή για να κλείσει το χρέος;

Ε ρε γλέντια 

Link to comment
Share on other sites

με την ευκαιρία (της μη ανάρτησης των νέων ειδοποιητηρίων) να ξαναθέσω μερικά ερωτήματα, μήπως και κανένας ξέρει καμία απάντηση:

Αν δεν πληρώσω το Β16, αυτό θα βεβαιωθεί στη ΔΟΥ ή θα διαβιβασθεί στον ΕΦΚΑ; (1)

Και αφού η βάση υπολογισμού είναι το 2015, πως ο ΕΦΚΑ θα αλλάξει το δεύτερο ειδοποιητήριο που θα μου στείλει, έτσι ώστε να μου φορτώσει και το Β16; (1)

Και γιατί να μου το βάλει σε ένα ειδοποιητήριο και να μην το μοιράσει σε περισσότερα; (1)

Και αν βεβαιωθεί στη ΔΟΥ, (2) οπότε ο ΕΦΚΑ δεν εμπλέκεται, θα παίρνω ενημερότητα από τον ΕΦΚΑ; Όπως τώρα που δείχνει 10Ε ληξιπρόθεσμες, αλλά με λέει και εντάξει / πράσινο (!)

Κι αν πρόκειται να κάνω είσπραξη από το δημόσιο, σε ποιον πρέπει να εκχωρήσω την αμοιβή για να κλείσει το χρέος;

Ε ρε γλέντια

(1) Πιθανόν ως ληξιπρόθεσμο να διαβιβαστεί ως οφειλή στο ΚΕΑΟ (Κέντρο Είσπραξης Ασγαλιστικών Οφειλών). Επίσης σύμφωαν με την Εγκ.1/20/1/2017 (ΔΙΕΙΣΦΜΜ/26/87160)

"[...]

Εισφορές που έχουν δημιουργηθεί έως 31/12/16 θα εξακολουθήσουν να εισπράττονται μέσω των υφιστάμενων συμβάσεων-συστημάτων που τηρούν μέχρι σήμερα οι ΦΚΑ, μέχρι νεωτέρας.

[...]"

 

(2) Ως ληξιπρόθεσμη υπαρχει μςγαλη πιθανοτητα να παει στο ΚΕΑΟ το οποίο ιδρύθηκε με τον.4172/13.

Σύμφωνα με το άρθρο 101 του άνω νομοθετήματος και την ΥΑ Φ.80000/οικ.25379/312 (ΦΕΚ Β 2699/13) ο ασφαλιστικός οργανισμός που είναι το ΤΣΜΕΔΕ (δες το (1) συντάσσει πράξη βεβαίωσης οφειλής τον επόμενο μήνα λήξης της εμπροθέσμου καταβολής των ασφαλιστικών οφειλών και σε κάθε περίπτωση μέχρι 6 μήνες από την ημέρα που οι ασφαλιστικές οφειλές κατέστησαν ληξιπρόθεσμες.

Η πράξη βεβαίωσης πάει εντός μηνός στο ΚΕΑΟ, παίρνει μοναδικό αριθμό, και αποτελεί πλέον εκτελεστό και νόμιμο τίτλο. Βάση του τίτλου αυτού μπορεί να γίνει αναγκαστική είσπραξη των οφειλών (Ν.Δ. 356/1974 ΚΕΔΕ (Κώδικας Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων)).

Η διαδικασία που ακολουθείται μετά είναι η παρακάτω:

(1ον) ενημερώνεται ο οφειλέτης με κάθε πρόσφορο μέσο για την οφειλή του και την έναρξη διαδικασιών αναγκαστικής εκτέλεσης (πρόσκληση για τακτοποίηση οφειλών) και καλείται να εξοφλήσει ή να ρυθμίσει το σύνολο της οφειλής του άμεσα.

(2ον) εντός μηνός από την έκδοση του εκτελεστού τίτλου και την εγγραφή της Πράξης Βεβαίωσης Οφειλής στο Ειδικό Ηλεκτρονικό Μητρώο Εσόδων του ΚΕΑΟ, αποστέλλεται ατομική ειδοποίηση και τάσσεται προθεσμία είκοσι (20) ημερών εντός της οποίας καλείται ο οφειλέτης να εξοφλήσει ή να ρυθμίσει το χρέος.

(3ον) μετά την εκπνοή της ως άνω προθεσμίας ο εκτελεστός τίτλος διαβιβάζεται στα κατά τόπο αρμόδια όργανα για εκτέλεση σύμφωνα με τον ΚΕΔΕ, ως ισχυει.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τελικά μέχρι πότε θα περιμένουμε να εμφανισθεί το ειδοποιητήριο στο ΕΦΚΑ;;

εσείς το έχετε λάβει;;

αν δεν μας το φορτώσουν τι θα κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

...εξελισσεται, εξελίσσεται... ή ελίσσεται ... η αναρτηση

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει είμαι από χθες με άγχος (όπως ειπα πιο πανω για να δω ότι δεν έχει γίνει καμια περιεργη καραμπολα και τρεχουμε) αλλα ενταξει καπου βαρεθηκα. Δεν θα πεθάνω για τους (βάλτε ότι λέξη θελετε).

Edited by Baudolino
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

 

Αν πάω και κλείσω τα βιβλία αύριο, συνεχίζει να με θεωρεί ο Εφκα όπως και το τσμέδε Ε.Ε, άρα θα πληρώσω εισφορές σαν Ε.Ε (37% *εισόδημα 2016). Σωστά??

 

Σαν άλλο ενδεχόμενο μπορώ, μέσω κάποιου συνεργάτη μου να ασφαλιστώ στο γραφείου του σαν part time μισθωτός τεχνικός??

 

Υπάρχει κάποιο ελάχιστο ποσό μικτού μισθού που πρέπει να δηλώσουμε, ή υπάρχει κάποιο ελάχιστο ποσό εισφορών που θα απαιτήσει ο ΕΦΚΑ απο μένα και θα πρέπει να τα καταβάλω εγώ??

 

Ποιος κατά την γνώμη σαν μπορεί να δώσει πληροφόρηση έγκυρη?

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.