Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή έχω μια σύγχηση. Δεν έχω μπλοκάκι πλέον αλλά είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ. Το ΕΦΚΑ με στέλνει στο site του ΤΣΜΕΔΕ όπου δεν έχει ειδοποιητήριο. Γνωρίζει κάποιος αν πρέπει να ψάξω και αλλού;.

Ισως ακούγονται περίεργα αλλά είμαι αξωτερικό και δεν μπορώ να διαγραφώ από ΤΣΜΕΔΕ οπότε είμαι λίγο χαμένος

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η αποψη μου απο την αρχη.

Απο τοτε που βγηκε η αρχικη εγκύκλιος. Προσωπικα αυτό το θεμα (αν ειναι υποχρεωτικη ή δυνητική η ένταξη στη ρυθμιση) το θεωρω ισως απο τα πιο ξεκαθαρα σημεια.

Επίσης περαν απο της λέξης "αιτημα" προς επίρρωση της δυνητικότητας ειναι και η λεξη "που", δηλαδη "ο οποίος" αιτείται.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

 

Νομίζω ότι έχουμε ένα ξεκάθαρο παράδειγμα 'νομοθέτησης δια εγκυκλίων'.

 

1. Ενώ στο νόμο η ένταξη στην παρ. 9 άρ 39 είναι υποχρεωτική (λέει "εφαρμόζονται"), στην εγκύκλιο Φ 80000/οικ. 5547/248/2017 η δυνατότητα αυτή γίνεται προαιρετική ("αιτείται την υπαγωγή του").

2. Στην ίδια εγκύκλιο εισάγεται η πρόσθετη προϋπόθεση "εφόσον το εισόδημα προέρχεται από την άσκηση διαρκούς -και όχι ευκαιριακής- επαγγελματικής δραστηριότητας" που δεν υπάρχει στο νόμο.
 
Αυτά αν κάποιος τα κυνηγήσει (προσφύγει), μπορεί να πέσουν στο δικαστήριο. Μέχρι τότε ισχύει η εγκύκλιος.

 

 

 

Για τους μπλοκάκηδες που αξιώνουν εργοδοτικές εισφορές ο υπολογισμός ΔΕΝ γίνεται ούτε με το Άρθρο 38, ούτε με το Άρθρο 39.

 

Στο νόμο λέει ρητά ότι για αυτούς "εφαρμόζονται αναλογικά ως προς το ύψος, τον τρόπο υπολογισμού και τον υπόχρεο καταβολής της εισφοράς, οι διατάξεις του άρθρου 38".

 

 

Άρα με βάση τα όσα λες συνάδελφε Stat μας συμφέρει τουλάχιστον μέχρι το 2020 να ασφαλιστούμε σαν ΕΕ για να επωφεληθούμε από την έκπτωση αφού νομίζω ότι δεν θα υπάρξει εργοδότης ο οποίος να καταβάλει τις εισφορές που του αναλογούν χωρίς παράλληλα να μας μειωθεί η αμοιβή.

 

Καλημέρα σε όλους,

 

Καταλήγουμε στο συμπέρασμα δηλαδή ότι καλύτερα να μην αναφέρουμε ότι είμαστε μέχρι 2 εργοδότες έτσι ώστε να έχουμε την έκπτωση τουλάχιστον μέχρι το τέλος του 2020. 

 

Επειδή η βάση υπολογισμού των εισφορών διαφέρει (Έσοδα-έξοδα 2016 για Ελ. Επ., μόνο Έσοδα 2017 για 'μπλοκάκηδες'), θέλει έναν πιο προσεκτικό - και εξατομικευμένο - υπολογισμό. Επίσης η έκπτωση είναι μόνο για καθαρά κέρδη >7033€.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου βγαζει 12,48Ε απο το ΙΚΑ..

Από το ΙΚΑ :confused: :confused: :confused: Έλα Χριστέ και Παναγιά. Τι κάνουν;;;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

προσπαθώντας να βγάλω άκρη και να υπολογίσω τις εισφορές που θα κληθώ να πληρώσω από 1.1.2017 μπήκα στο παρόν forum για να ενημερωθώ. Είδα, όμως, ότι υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με το ύψος των εισφορών (όπως προκύπτουν με το νόμο Κατρούγκαλου) μερικές εκ των οποίων υποστηρίζονται θερμά.

 

Ως εκ τούτου ανέτρεξα εκ νέου στο νόμο. Διάβασα, λοιπόν, στο άρθρο 98 τον πίνακα με τις εκπτώσεις των εισφορών που, όπως αναφέρεται στον εν λόγω άρθρο, ισχύει για αυτούς που υποβάλλονται στις διατάξεις του άρθρου 39 του συγκεκριμένου νόμου. Η παράγραφος 9 του άρθρου 39 αναφέρει ρητά πως:

"Στους ασφαλισμένους της παρ. 1 του παρόντος άρθρου, οι οποίοι αμείβονται με δελτίο παροχής υπηρεσιών και για τους οποίους προκύπτει ότι το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε ένα ή και δύο πρόσωπα (φυσικά και νομικά) εφαρμόζονται αναλογικά ως προς το ύψος, τον τρόπο υπολογισμού και τον υπόχρεο καταβολής της εισφοράς, οι διατάξεις του άρθρου 38 του παρόντος."

Ήτοι, όποιος μηχανικός με μπλοκάκι εργάζεται σε ένα ή δύο εργοδότες υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 38 και κατ' επέκταση δεν αξιώνει τις εκπτώσεις του πίνακα του άρθρου 98.

Αυτό σχετικά με το τι λέει ο ψηφισθέντας νόμος.

 

Δεν γνωρίζω, όμως, αν έχει βγει κάποια εγκύκλιος που να εξειδικεύει ή να αλλάζει το συγκεκριμένο ζήτημα (αν και το δεύτερο νομικά δεν είναι αποδεκτό).

 

Παρακαλείται όποιος συνάδελφος γνώριζει το συγκεκριμένο αντίκειμενο, χωρίς υποθέσεις και δικές του εικασίες, να μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

προσπαθώντας να βγάλω άκρη και να υπολογίσω τις εισφορές που θα κληθώ να πληρώσω από 1.1.2017 μπήκα στο παρόν forum για να ενημερωθώ. Είδα, όμως, ότι υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με το ύψος των εισφορών (όπως προκύπτουν με το νόμο Κατρούγκαλου) μερικές εκ των οποίων υποστηρίζονται θερμά.

 

Ως εκ τούτου ανέτρεξα εκ νέου στο νόμο. Διάβασα, λοιπόν, στο άρθρο 98 τον πίνακα με τις εκπτώσεις των εισφορών που, όπως αναφέρεται στον εν λόγω άρθρο, ισχύει για αυτούς που υποβάλλονται στις διατάξεις του άρθρου 39 του συγκεκριμένου νόμου. Η παράγραφος 9 του άρθρου 39 αναφέρει ρητά πως:

"Στους ασφαλισμένους της παρ. 1 του παρόντος άρθρου, οι οποίοι αμείβονται με δελτίο παροχής υπηρεσιών και για τους οποίους προκύπτει ότι το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε ένα ή και δύο πρόσωπα (φυσικά και νομικά) εφαρμόζονται αναλογικά ως προς το ύψος, τον τρόπο υπολογισμού και τον υπόχρεο καταβολής της εισφοράς, οι διατάξεις του άρθρου 38 του παρόντος."

Ήτοι, όποιος μηχανικός με μπλοκάκι εργάζεται σε ένα ή δύο εργοδότες υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 38 και κατ' επέκταση δεν αξιώνει τις εκπτώσεις του πίνακα του άρθρου 98.

Αυτό σχετικά με το τι λέει ο ψηφισθέντας νόμος.

 

Δεν γνωρίζω, όμως, αν έχει βγει κάποια εγκύκλιος που να εξειδικεύει ή να αλλάζει το συγκεκριμένο ζήτημα (αν και το δεύτερο νομικά δεν είναι αποδεκτό).

 

Παρακαλείται όποιος συνάδελφος γνώριζει το συγκεκριμένο αντίκειμενο, χωρίς υποθέσεις και δικές του εικασίες, να μας ενημερώσει.

Συναδελφε, εχω επισκεφτει το υπουργειο και εχω μιλησει με τουσ ανθρωπουσ που εγραψαν την εγκυκλιο(τα τηλ υπαρχουν στην εγκυκλιο κ εχω τηλ αλλεσ 2 φορεσ σχχετικα ευκολα) και μου ειπαν οτι οι εκπτωσεισ υπαρχουν μονο για το αρθρο 39 κ τα μπλοκακια δεν θα την λαβουν....

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε καλησπερα,

Ο υπουργος περαν της προηγούμενης δηλωσης με αυτο πλεον το τερματησε (πιστευω?)

http://www.capital.gr/epikairotita/3190134/petropoulos-merikoi-mou-zitoun-na-kataballoun-parapano-eisfores

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ικαρε καλησπερα,

Ο υπουργος περαν της προηγούμενης δηλωσης με αυτο πλεον το τερματησε (πιστευω?)

http://www.capital.gr/epikairotita/3190134/petropoulos-merikoi-mou-zitoun-na-kataballoun-parapano-eisfores

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Ελεος τι αλλο θα ακούσουμε!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.