Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Xαχαχα όχι εντάξει δεν φαντάζομαι ...Απλά επειδή ήδη πέρασε ο Γενάρης είμαστε μέσα Φεβρουαρίου και ανησύχησα ..Όχι πως θα τους πληρώσω τίποτα απλά ξεκινάω συλλογή από φακέλους ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο ΤΣΜΕΔΕ είχα απαλλαγή απο τον κλάδο υγείας γιατι ασφαλίζουμε αλλού αλλά απο ότι είδα στον ΕΦΚΑ με χρέωσαν και μένα το γνωστό 6%. Ξέρει κανείς κάτι σχετικό? Πρέπει να ξανααιτηθώ απαλλαγή και αν ναι απο πού ? Ευχαριστώ

Είμαι στην ίδια περίπτωση. Μήπως ξέρει κανείς να απαντήσει; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω είναι από τους τρόπους πληρωμής αφού μπούμε με τους κωδικούς μας στον ΕΦΚΑ.

 

Ερωτήματα:

1)Αυτο που έχω σημειώσει σημαίνει-καταλαβάινω ότι δεν αφορά πάγια εντολή αλλά όπως λέει "άμεση χρέωση λογαριασμού" δηλαδή π.χ. πληρωμή μέσω e-banking με χρέωση λογαριασμού ?

 

2)Και ότι για να πληρωθεί έγκαιρα πρέπει να πληρωθεί 5 εργάσιμες ημέρες πριν την λήξη της πληρωμής δηλ. μέχρι και τις 21-2-2017 την ερχόμενη Τρίτη (δεδομένου ότι 25-26 Σ/Κ και 27 Καθαρά Δευτέρα) ? 

 

Και ένα τρίτο ερώτημα:

Δεδομένου ότι αυτά τα ειδοποιητήρια (σε αντίθεση με τα παλαια του ΤΣΜΕΔΕ) έχουν και ημερομηνία έκδοσης θα καταχωρηθούν στα βιβλία με την ημερομηνία έκδοσης που τότε πρακτικά θεωρήθηκε η εισφορά βεβαιωμένη ή με την ημερ/νία πληρωμής ?   

post-2272-0-40145000-1487083631_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στην πάγια εντολή πρέπει να αναφέρεται. Αφού γράφει για σύμβαση με την τράπεζα.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω είναι από τους τρόπους πληρωμής αφού μπούμε με τους κωδικούς μας στον ΕΦΚΑ.

 

Ερωτήματα:

1)Αυτο που έχω σημειώσει σημαίνει-καταλαβάινω ότι δεν αφορά πάγια εντολή αλλά όπως λέει "άμεση χρέωση λογαριασμού" δηλαδή π.χ. πληρωμή μέσω e-banking με χρέωση λογαριασμού ?

 

2)Και ότι για να πληρωθεί έγκαιρα πρέπει να πληρωθεί 5 εργάσιμες ημέρες πριν την λήξη της πληρωμής δηλ. μέχρι και τις 21-2-2017 την ερχόμενη Τρίτη (δεδομένου ότι 25-26 Σ/Κ και 27 Καθαρά Δευτέρα) ? 

 

Και ένα τρίτο ερώτημα:

Δεδομένου ότι αυτά τα ειδοποιητήρια (σε αντίθεση με τα παλαια του ΤΣΜΕΔΕ) έχουν και ημερομηνία έκδοσης θα καταχωρηθούν στα βιβλία με την ημερομηνία έκδοσης που τότε πρακτικά θεωρήθηκε η εισφορά βεβαιωμένη ή με την ημερ/νία πληρωμής ?   

 

 

Georgegaleos σε ποιο σημείο το γραφει ακριβως, γιατι το ψαχνω παντου και δεν το βλεπω... Οχι τιποτα αλλο μην φαμε γκολ από τα αποδητήρια με ενεργές ρυθμίσεις....

 

Edit: Ακυρο το είδα. Αυτό ειναι μονο για παγιες, όχι?

Edited by Baudolino
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν και τα κάτω 5ετίας. 17%κλάδο σύνταξης 6.95% κλάδος υγείας και 10γιουρο ΟΑΕΔ. 

Ελαχιστο μηνιαίο  εδω είναι τα 410,26 απο οτι συμπερανα με ελαχιστη εισφορά μηνιαία 108,25.

Παντα  αναμένοντας και το επικουρικό κλπ.

Απο κει και πέρα προσωπικά σε εμένα που είχα στην δήλωση του 15 και ενα ποσο

απο αγροτική δραστηριότητα χωρις να έχω όμως ΚΑΔ αγρότη αναγράφεται στο ειδοποιητήριο

μεν αλλα δεν υπολογίζεται κάτι επι αυτού. Ελπίζω να μην εχουμε τιποτα εκπλήξεις αργότερα.

Edited by laxanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ναι.

Αυτό μπορώ να καταλάβω από το παρακάτω συνημμένο.

 

Μαλιστα. Πρακτικά λοιπόν λεει ότι αν το κάνεις αργότερα απο τις 21/2 δεν προλαβαίνουμε να περάσουμε στο σύστημα την πάγια εντολή και κακό του κεφαλιου σου...

 

Αλλά μεταξύ μας πρέπει να είσαι πολύ χαλαρός για να κάνεις πάγια εντολή όταν καλά καλά δεν ξέρεις τι ποσο θα πρέπει να εχεις....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις και παραπανω ποσό ... Εχει πεδιο "πιστωτικο" και στις οδηγίες γραφει οτι μενει "καβα".

Μπορείς να αποταμιεύεις στο ταμείο σου ... Αχ τα αστερια μου ποσό μας νοιαζονται ... Μη χε(ραιτη)σω.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χθές έγραψα ότι επικοινώνησα για το ίδιο θέμα με τον ΕΦΚΑ στο 1555 και μετέφερα και χθες εδώ την εμπειρία.

Η πορεία που ακολούθησα συνοπτικά(?) και συμφωνεί με αυτό που λες:

επικοινωνία με ΕΦΚΑ (δεν γνωρίζουμε, επικοινωνήστε με το ΕΤΑΑΕΠ)

επικοινωνία με ΕΤΕΑΕΠ (δεν γνωρίζουμε, επικοινωνήστε με το ΕΤΑΑ)

επικοινωνία με ΕΤΑΑ (δεν γνωρίζουμε, επικοινωνήστε με το ΤΣΜΕΔΕ)

επικοινωνία με ΤΣΜΕΔΕ (δεν γνωρίζουμε)

ΤΟΊΧΟΣ!!!

 

το ωραιο θα ηταν να απαντουσε το ΤΣΜΕΔΕ (δεν γνωριζουμε, επικοινωνηστε με τον ΕΦΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.