Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Εδω και 2-3 μηνες. Αλλα μην το συνεχίσουμε σε αυτο το νημα. Δες σε πρόσφατες σχετικές συζητήσεις.

 

Σε αυτη στα τελευταία posts.

http://www.michanikos.gr/index.php?/topic/48629-Πώς-θα-χορηγείται-ασφαλιστική-ενημερότητα-από-τον-ΕΦΚΑ

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά εντάξει, 

 

εγώ όπως και πολλοί άλλοι εδω μέσα ψάχνουμε

εναγωνίως πού θα βγει κάποιος λογαριασμός για να

ξέρουμε τι μας γίνεται.

 

Αλλά αν δεν το έψαχνα? Ούτε μία ανακοίνωση στο site ούτε

ταχυδρομική αποστολή ειδοποιητηρίου ούτε τίποτα?

 

Τα ίδια και στον ΕΦΚΑ.. Στείλτε ένα mail ότι βγήκανε τουλάχιστον τι σας τα δίνω τα στοιχεία.

 

Υ.Γ. 348 έκατσε η μπίλια σε μένα

Edited by iltzortz
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μπήκα στο "http://www.tsmede.gr/" πάτησα την ειδοποίηση πληρωμής, μου έβγαλε pdf για 1 πληρωμή 350 παρά κάτι ευρώ.

 

Δεν μου γράφει σε ποιο εξάμηνο αντιστοιχεί. Ούτε την προηγούμενη φορά έγραφε.

Σε εσάς γράφει τα εξάμηνα ή εγώ δεν βλέπω καλά ή κάνουν ότι τους καπνίσει;

Που το γράφει;

 

Ξέρει κανείς πόσα εξάμηνα χρωστάμε στο σύνολο για να κάνουμε ένα λογαριασμό να ξέρουμε τι μας ζητούν.

 

Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ georgegaleos  :)

 

---

Συμπληρωματικά να ρωτήσω κάτι αφού είστε γνώστες. 

 

Το Α' εξάμηνο του 2013 έχω πληρώσει αυξημένη εισφορά [ενώ πλήρωνα συνήθως γύρω στα 1500 το εξάμηνο, μου ήρθε 1924,74] για το Α' του 2013. 

Άρα το Α' του 2013 έχω ήδη πληρώσει την ειδική προσαύξηση, ε; Σας λέει κάτι αυτή η ιστορία;

 

Να προσέχω να μην την ξαναπληρώσω;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Myri καλησπέρα,

να βοηθήσω όσο μπορώ στο ερώτημα-απορία σου.

1) Tόσο η "ειδική προσαύξηση" όσο και η "πρόσθετη ειδική προσαύξηση" καταργήθηκαν από 1/1/2016 και μετά. Κάποιοι είχαν "γραφεί" (λόγω έτών ασφάλισης) υποχρεωτικά κάποιοι προεραιτικά. Τώρα κατά πόσο θα επιστραφούν-συμψηφισθούν (δηλ. πότε, πως κλπ) όσα ποσά αφορουν τις παραπάνω εισφορές είναι ένα θέμα που δεν θα το εξετάσω γιατί δεν γνωρίζω κάτι σίγουρο.

Το σίγουρο είναι ότι αν τότε χρεώθηκαν, ορθά χρεώθηκαν γιατί το προέβλεπε η νομοθεσία. Καλώς ή κακώς δεν το εξετάζω στην παρούσα.

 

2) Αναφορικά στις ασφαλιστικές εισφορές στους κλάδους ασφάλισης που έπρεπε να αναφέρονται στα ειδοποιητήρια βάση νόμου, σε σχέση με αυτές που πραγματικά αναγράφθηκαν, μη έχοντας κάποια περισσότερα στοιχεία για εσένα, δες τον παρακάτω πίνακα.

Ανάλογα με το, σε ποια ασφαλιστική κλάση έπρεπε να ήσουν το Β'11, το Α'12, κλπ, θα δεις τι ποσά έπρεπε να έχουν αναφραφεί στο ειδοποιηριο.

Οπότε και να βρεις την διαφορά με αυτά που έχουν αναγραφεί στο ειδοποιητήριο, δηλ. τα αναδρομικά των αντίστοιχων εξαμήνων.

 

3) Μην ξεχνάς και το 10€ του ΟΑΕΔ που σε κάποιους δεν είχε χρεωθεί, ενώ έπρεπε.

 

Edit: Θα επαναφέρω τον πίνακα διότι εντόπισα κάποιο λάθος.

 

Edit: Επανέφερα τον πίνακα

 

Αυτά .... καλό μεσημέρι ....

post-2272-0-97443600-1499434518_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ.

 

Να σε πρήξω λίγο ακόμη (αυτά παθαίνουν οι γνώστες), στην απόφαση που μας έβαλες πιο πάνω  [Απόφαση 398_18-5-16 ΕΤΤΑ_ΤΣΜΕΔΕ για καταβολή των αναδρομικών σε 8 εξάμηνα κλπ.pdf ] στη σελ. 7 παραλείπεται το Β' εξάμηνο του 2014

Έχει σχέση με αυτά που έγραψα (μια χρονιά μας έβαλαν την προσαύξηση και μετά την πήραν πίσω, αλλά εγώ στο μεταξύ είχα πληρώσει);

Είναι λάθος εκ παραδρομής;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γνωρίζω.

Και δεν μπορώ να βρω κάποια εξήγηση μιας και οι διαφορές δεν οφείλονται μόνο σε λάθη μόνο της ειδικής προσαύξησης αλλά σε λάθη τύπου "ότι να 'ναι".

Δεν ξέρω .... κλείνω προς το παραδρομικό λάθος ...

 

Πάντως προσωπικά εγώ στα δικά μου, που έχω προϋπολογίσει, βλέπω ότι το Β'14 μου έχουν χρεώσει ποσά ως να ήμουν στην 2η Α.Κ. και σωστά ως προς το "Ανω από 5 έτη ασφάλιση ..." αλλά λάθος ως προς την Α.Κ. η οποία έπρεπε να είναι η 3η Α.Κ.

(αφού εγώ ως ασφαλισμένος από το 1995 και ανώ 5ετίας ήμουν έτσι κι αλλίως ήδη στην 2η Α.Κ., οπότε σύμφωνα με τον ν.3986/11  δηλαδή τα έτη '11-'12-'13 θα ήμουν ήδη στην 2η Α.Κ., άρα τα έτη '14-'15-'16 θα ήμουν στην 3η Α.Κ.)

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.