Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Σωστά του τα βγάζουν, με τη μόνη διευκρίνηση που απομένει είναι αν το 2011 (εφαρμογή του νέου νόμου) είχε κλείσει πενταετία στην ειδική προσαύξηση. Αν ναι,  είναι οκ τα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όσον αφορά το τσμέδε..υπάρχουν 2 κατηγορίες και 3 κλάσεις..

οι άνω 5ετίας και κάτω 5ετίας..

εγώ γράφτηκα στις 30/06/2010 οπότε μόλις που έγινα κατηγορία άνω 5ετιας..

οι κλάσεις ανεβαίνουν ανά τριετία..από 1/1/2014 μπήκα στην 2η κλάση..

στην 1/1/2017 θα έμπαινα(και τελικά θα μπω όπως φαίνεται στην τρίτη κατηγορία)..

Τα ποσά που πληρώνονται(ανεξάρτητα ρύθμισης) είναι στο περίπου(3-4ευρώ πάνω κάτω):

για κάτω 5ετίας:

-1η κλάση 1035ευρώ

-2η κλάση 1270ευρώ

 

για άνω 5ετίας:

-1η κλάση 1576ευρώ

-2η κλάση 1924ευρώ

-3η κλάση 2300ευρώ

Η έννοια της 1ης κλάσης άνω 5ετίας ΔΕΝ υπήρχε, γιατί για να μπεις άνω 5ετίας προφανώς είσαι 2η κλάση ήδη..

αυτη η καινοτομία έγινε ουσιαστικά και για αυτόν τον λόγω εγώ αντί να πλερώσω 1270ευρώ πλερώνω 1035ευρώ..

και μόλις τώρα πέρασα 5ετία..οπότε στο 2ου τριμήνου θα είμαι πλέον άνω 5ετίας και παρότι 5,5χρόνια στο τσμέδε

θα ενταχθώ σε αυτήν την "υβριδική" 1η κλάση άνω 5ετίας πληρώνοντας 1576ευρώ..και αυτό θα πάει για 3 ειδοποιητήρια..

Όταν με το καλό τελειώσει η ρύθμιση 1/1/2017(γιαυτό δεν είμαι σίγουρος) εγώ θα είμαι τότε άνω 5ετίας και άνω των 6 χρόνων

στο τσμέδε άρε κλάση 3η με αποτέλεσμα να πληρώνω 2300ευρώ από το πρώτο ειδοποιητήριο του 2017 και έπειτα σταθερά..

 

Όσον αφορά τα αναδρομικά..από το 2014 και μετά είναι ήδη ενσωματωμένα στα ειδοποιητήρια..από

το 2011 έως το 2014 εγώ ήμουν 1η κλάση κάτω 5ετίας και εμείς δεν είχαμε προσαύξηση..συνεπώς δεν υπάρχει

αναδρομικό χρέος για εμένα..

 

Προσπάθησα να πω όσο πιο απλά γίνεται συνολικά μια περίπτωση(την δικιά μου)..ελπίζω να βγαλουν κάποιοι άνθρωποι άκρη..

 

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω ποσά που αναφέρει ο system_chris είναι εάν δεν έχεις ειδική προσαύξηση.

 

Για άνω πενταετίας, με ειδική προσαύξηση και ίδια ασφαλιστική κατηγορία σε ΚΣ και Ειδ. Προσαύξηση τα ποσά εξαμήνου είναι:

2075€ στην 1η ασφαλιστική κατηγορία

2538€ στη 2η ασφαλιστική κατηγορία

2998€ στην 3η ασφαλιστική κατηγορία

 

Μπορεί να έχει κάποιος και ενδιάμεσα ποσά, εάν π.χ. έχει ειδική προσαύξηση και διαφορετική ασφαλιστική κατηγορία σε ΚΣ και Ειδ. Προσαύξηση.

 

 

(Επειδή αναφέρθηκε νωρίτερα το όριο συναλλαγών, το ενημερωτικό σημείωμα της ΕτΕ αναφέρει ότι "Επίσης, μπορείτε να εκτελείτε εμβάσματα σε άλλες τράπεζες του εσωτερικού σε EUR μέχρι του ποσού των 12.500 € ημερησίως (αφορά Φυσικά Πρόσωπα). Το όριο αυτό δεν αφορά μεταφορές μεταξύ λογαριασμών σας ή σε λογαριασμούς τρίτων εντός ΕΤΕ, καθώς και πληρωμές λογαριασμών (ΔΕΚΟ, Ασφαλιστικά Ταμεία κ.α.) και πιστωτικών καρτών." https://ibankretail.nbg.gr/web/Publicpdf/home/importantInfo.el.pdf )

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να βγάλω την Technocard από την Αττικής για εξόφληση με δόσεις. Ξέρετε πόσο χρόνο θέλει να βγει; Ρωτάω ώστε να δω αν προλαβαίνω μέχρι το τέλος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ--->http://www.atticabank.gr/el/etaa-members/etaa-tsmede-products/payment-levy-tee-tsmede

Θα απευθυνθείς σε κατάστημα της τράπεζας για τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα από κατάστημα, έκανα την αίτηση. Η εξυπηρέτηση κάτω του μετρίου. Μου είπαν σε καμιά δεκαριά μέρες θα την έχω (αν εγκριθεί). Πολύ αισιόδοξο μου φάνηκε, σε όσους την έχουν πόσο καιρό έκανε η έγκριση;

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να βγαλω ακρη απο τον πινακα του ΤΣΜΕΔΕ τι ποσο θα πληρωσω τελικα αν επιλεξω 1η ή 2η κατηγορια.

Μπορει καποιος να βοηθησει? Αυτο ειναι το ειδοποιητηριο μου

 

1.α) ΚΛ.ΑΣΦ.-ΚΥΡΙΑΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ (ΤΣΜΕΔΕ) ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ........3η ΑΣΦ.ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.....................1213.02 €

1.β) ΚΛ.ΑΣΦ.-ΕΙΔ. ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗΣ (ΤΣΜΕΔΕ) ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ .....1η ΑΣΦ.ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ......................394.44 €
2. ΚΛΑΔΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ (ΤΠΜΕΔΕ) ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ..........................3η ΑΣΦ.ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ......................242.58 €
3. ΚΛ. ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ (ΤΕΑΜΕΔΕ) ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ.....3η ΑΣΦ.ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ......................263.9 €
4. ΚΛΑΔΟΣ ΥΓΕΙΑΣ (ΤΥΜΕΔΕ) ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ.............................3η ΑΣΦ.ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.......................391.2 €

5. ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ (Ν.3986/11).........................................................................................................................60.00 €

                                                                                                                                                 Συνολο : 2620.14 €

Link to comment
Share on other sites

Εως 12 δόσεις στις εισφορές (στο ΤΣΜΕΔΕ φαινεται όλο το ποσό πληρωμένο και εσύ χρωστάς στην τράπεζα) .... και μια μπουρνουζοπετσέτα ή ένα υπέρδιπλο πάπλωμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνει η τράπεζα το ΤΣΜΕΔΕ και μετά εσύ πληρώνεις κάθε μήνα (με πάγια εντολή? ) την τράπεζα? Και πόσο περισσότερο πληρώνεις συνολικά? Για εμένα που είναι 1925/6=320 ευρώ πόσο πιο πολύ θα δίνω? Και αν δεν πληρώσω μια δόση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.