Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

προσωπικά δεν τα βαφτίζω....

 

όπου έχω  ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ χωρούς   γράφω  ΥΔ  φκ1

 

κάτι κατασκευες περίεργες τύπου στεγαστρου  η/χ      κτλ   γράφω   λοιπές παραβάσεις   

 

από την στιγμή που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ χωρός  κάτι άλλο είναι που πάει με αναλυτικό

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ακριβώς είναι το θέμα akius!

Όπου έχεις ορισμούς (ημιυπαίθριος, πέργκολα κτλ) πορεύεσαι βάσει αυτών.

Όπου δεν έχεις (κιόσκια, ανοιχτοί στεγασμένοι χώροι, κτλ) και δεν μετασχηματίζονται σε κατασκευή που να έχεις ορισμό, κάνεις εννοιολογική προσέγγιση του χώρου. Ξέρουμε δηλαδή τι είναι ένα κοτέτσι μολονότι δεν το γράφει ο νόμος.

Το λογικό είναι αυτό που λες και να πας με αναλυτικό αφού δεν είναι κλειστοί...

Όμως με προβληματίζει μια πιθανή διαφωνία με ελεγκτή σε έλεγχο (όπως αναφέρεται ότι θα γίνει στις αυθαιρεσίες κατηγορίας 5) γιατί στο τέλος θα περάσει το δικό του, και μπορεί να βγει off η δική μου αντιμετώπιση με αναλυτικό.

Τι να πω, μπορεί και εγώ να το "τραβάω απ'τα μαλλιά" το  συγκεκριμένο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κενό νόμου σε ορισμούς όπως σωστά αναφέρεις για το στέγαστρο και για το "κτίσμα" που αναφέρει στη βεβαίωση αδόμητου και γενικότερα ο νόμος είναι για τα πανηγύρια. Κάποιες φορές βεβαίως το κενό νόμου γίνεται εύκολα εκμεταλλεύσιμο (βλ. μειωτικό σε "υπόγειες στάθμες") και μας μειώνει το πρόστιμο.

Εφόσον ρητά ο νόμος δεν αναφέρει ορισμό στεγάστρου βάσει ΝΟΚ (το έκανε με τις σοφίτες η διευκρινιστική εγκ. 4) δεν χρειάζεται να "αποκλείσεις" τέτοια κατασκευή. Ο ελεγκτής πότε θα έρθει και αν θα έρθει. (Υποθέτω αναφέρεσαι σε αυθαίρετο κατηγορίας 5).

Κακώς βεβαίως διατυπώθηκαν ορισμοί που ισχύουν στο ΝΟΚ, όμως ο νόμος είναι σαφής και αναφέρεται στον ΓΟΚ . Εξάλλου αυτός ίσχυε πριν την "κόκκινη γραμμή" των αυθαιρέτων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν πανε για να τσεκάρουν τα εκτός γιατί εκει πολλά είναι κατηγορία 5 θα κλάψουν μανούλες

Οι νέοι αγοραστές κάνουν νέες υπερβασεις

Άκουσα και το κορυφαίο θαρθει ΠΑΛΙ κάποιος νόμος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

μια αγροτικη αποθηκη που ειναι το μοναδικο κτισμα σε οικοπεδο εκτος σχεδιου

ως τι χρηση δηλωνετε?

Υπηρεσιες ή μεταποιηση πρωτογενους τομεα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος να μου πει πού ακριβώς αναφέρεται το κριτήριο των 50 τμ για τους ισόγειους βοηθητικούς χώρους πάνω από τα οποία πρέπει να καταχωρηθεί ως ΥΔ χώρου κύριας χρήσης; (Έχω ένα ισόγειο γκαράζ 60 τμ που έγινε κατοικία.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.