Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Ναι στο τροποποιημένο παράρτημα α αναφερόμουν και εγώ.

Θα ψάξω τώρα για την εγκύκλιο που λες. Είναι καθαρά εννοιολογική η προσέγγιση και μου κάνει μεγάλη εντύπωση για το γενικότερο πνεύμα του νόμου..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αναφέρεσαι εδώ:

Εγκύκλιος 4, εδάφιο 36 διευκρινίσεων κατ'άρθρο:

 

"Ο µειωτικός συντελεστής εφαρµόζεται οµοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίως κτίσµατος (π.χ. αποθήκες, χώροι στάθµευσης κ.λ.π.). Επισηµαίνεται ιδιαίτερα ότι η έννοια των χώρων βοηθητικής χρήσης της παρ. 3 του άρθρου 2 του Κτιριοδοµικού Κανονισµού χρησιµοποιείται αποκλειστικά για την εφαρµογή των διατάξεων του Κτιριοδοµικού Κανονισµού και δεν αφορά γενικά τους χώρους µε χρήση αποθήκης. Εποµένως, αυθαίρετα ισόγεια κτίρια µε χρήση επαγγελµατικές, βιοµηχανικές, γεωργικές αποθήκες κ.λ.π., που προσµετρώνται σε κάθε περίπτωση στο σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συµπεριλαµβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για το λόγο αυτό δεν εφαρµόζεται ο µειωτικός συντελεστής 50%. Κατά την ίδια έννοια δεν εφαρµόζεται ο µειωτικός συντελεστής και σε κτίρια χώρων στάθµευσης αυτοκινήτων."

Link to comment
Share on other sites

Από τη σύνταξη προκύπτει καθαρά αυτό που λες, επομένως εαν η Ellena δεν έχει κυρίως κτίσμα, δεν βάζει μειωτικό...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ την βοήθειά σας για αυθαίρετη αποθήκη(;) σε ελαιοτριβείο.

Έχει κατασκευαστεί κολλητά στο κυρίως κτίριο με μία πλευρά της κατασκευασμένη από ελενιτ και  στέγη από μεταλλική κατασκευή και ελλενίτ. Η άλλη πλευρά είναι ανοιχτή.

 

Μπορεί  κατά την άποψή σας να χαρακτηριστεί ανοικτός στεγασμένος χώρος ,και ο υπολογισμός του προστίμου να γίνει με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Παυλο το ειδα εκ των υστερων,στη 4

 

Σε ακινητο εκτος σχεδιου κ χωρις ΟΑ,εχω

1)αποθηκη 48 τμ πριν το 1974

2)αλλη αποθηκη 12τμ κ υψος <2,50μ πριν το 1974 

3)2 αποθηκες απο 4τμ κ υψος <2,50μ το 2009

 

μπορω  να κανω την υπαγωγη οπως παρακατω, η επηρεαζουν οι κατασκευες του 2009 κατ3 την ενταξη των υπολοιπων στη  κατ2,οποτε θα τις παω κατ4 με παλαιοτητα πριν το 75?

 48 τμ ΥΔΒΧ  ΚΑΤ2 

12 τμ ΥΔΚΧ  ΚΑΤ2  

 2x 4τμ ΚΑΤ3      

 

ΕΓΚ 4

 γ) Αυθαιρεσίες της Κατηγορίας 2 προ 1.1.1983 : Διερευνάται η υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης προ 1.1.1983 στην Κατηγορία 2, στην περίπτωση που στην ιδιοκτησία της οποίας ρυθμίζονται οι αυθαιρεσίες δεν πραγματοποιήθηκαν από οποιονδήποτε ή δεν εγκαταστάθηκαν μεταγενέστερα του έτους 1983 αυθαίρετεςαυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης, εξαιρουμένων των αυθαίρετων μικρών παραβάσεων της Κατηγορίας 3.

γιατι βαζεις τα 12 τμ ως ΚΧ?

Link to comment
Share on other sites

 

Παρακαλώ την βοήθειά σας για αυθαίρετη αποθήκη( ;) σε ελαιοτριβείο.

Έχει κατασκευαστεί κολλητά στο κυρίως κτίριο με μία πλευρά της κατασκευασμένη από ελενιτ και  στέγη από μεταλλική κατασκευή και ελλενίτ. Η άλλη πλευρά είναι ανοιχτή.

 

Μπορεί  κατά την άποψή σας να χαρακτηριστεί ανοικτός στεγασμένος χώρος ,και ο υπολογισμός του προστίμου να γίνει με αναλυτικό;

 

Ναι, αφού δεν είναι "κλειστός" χώρος.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να εκφράσω τις αμφιβολίες μου;

Ν.4067/12 άρθρο 2,εδφ 79:

"79. Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης."

Η περίπτωση του athanasana έχει στοιχεία πλήρωσης..Και δεδομένου ότι δεν έχω βρει κάπου ορισμό για τον "ανοιχτό στεγασμένο χώρο"..

Link to comment
Share on other sites

 Η μόνη συσχέτιση με ορισμούς του ΝΟΚ αφορά τον ορισμό της σοφίτας στο άρθρο 2 του ΝΟΚ.

Για την κατασκευή της συναδέλφου θα συμφωνήσω με τον ΙΑΣΟΝΑ. Μπορεί να υπολογιστεί με αναλυτικό με τη θεώρηση ότι αποτελεί Η.Χ (βάσει του ορισμού του ΓΟΚ 85)

Στο άρθρο 18.5 β αναφέρεται ότι:

β. Στον ανωτέρω τρόπο υπολογισμού της παρ.5α του 
ενιαίου ειδικού προστίμου υπάγονται επίσης αυθαίρε−
τοι ημιϋπαίθριοι χώροι, στέγαστρα, κιόσκια, καθώς και 
αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις από βοηθητική χρήση σε 
βοηθητική και από κύρια χρήση σε κύρια που έχουν 
πραγματοποιηθεί χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδο−
μικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου και 
υπό την προϋπόθεση ότι δεν επέρχεται υπέρβαση δό−
μησης λόγω της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κατά την 
παρ.5 του άρθρου 19 του παρόντος.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33,

Έχεις δίκιο ως προς την θεώρηση του Η/Χ, απλά στάθηκα στον χαρακτηρισμό "ανοιχτός στεγασμένος χώρος" που ανέφερε ο athanasanas στο ερώτημα του που νομίζω ότι δεν υπάρχει στον ΓΟΚ όπως και ο ορισμός του στεγάστρου. Επομένως εικάζω ότι το άρθρο 18.5.β το οποίο αναφέρει "στέγαστρα", παραπέμπει στον ΝΟΚ. 

Να σου πω την αλήθεια, εάν μιλάγαμε την προηγούμενη εβδομάδα θα ταυτιζόμουν απόλυτα μαζί σου, όμως μου έτυχε μια περίπτωση στεγάστρου όπως περιγράφεται από τον συνάδελφο χωρίς όμως να κολλάει στο κτίριο, και σκεφτόμουν προβολικά σε πιθανό έλεγχο, τον ελεγκτή να με ρωτάει βάσει ποιου νόμου το βάφτισα "στέγαστρο" και το πήγα με αναλυτικό...λέω τώρα εγώ...

Γι'αυτό και οι παραπάνω αμφιβολίες μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.