Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

.

 

στη κατ3 ισχυει η κοκκινη γραμμη για το χρονο κατασκευης? :smile:

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

έχει διευκρινιστεί αυτό (εγκ.4) ότι η διατύπωση μπορεί να αφορά και περισσότερες της μιας αποθήκες κατ. 3 με την προϋπόθεση το άθροισμα επιφανειών τους να μην ξεπερνά τα 15 τ.μ (ύψος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Παυλο το ειδα εκ των υστερων,στη 4

 

Σε ακινητο εκτος σχεδιου κ χωρις ΟΑ,εχω

1)αποθηκη 48 τμ πριν το 1974

2)αλλη αποθηκη 12τμ κ υψος <2,50μ πριν το 1974 

3)2 αποθηκες απο 4τμ κ υψος <2,50μ το 2009

 

μπορω  να κανω την υπαγωγη οπως παρακατω, η επηρεαζουν οι κατασκευες του 2009 κατ3 την ενταξη των υπολοιπων στη  κατ2,οποτε θα τις παω κατ4 με παλαιοτητα πριν το 75?

 48 τμ ΥΔΒΧ  ΚΑΤ2 

12 τμ ΥΔΚΧ  ΚΑΤ2  

 2x 4τμ ΚΑΤ3      

 

ΕΓΚ 4

 γ) Αυθαιρεσίες της Κατηγορίας 2 προ 1.1.1983 : Διερευνάται η υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης προ 1.1.1983 στην Κατηγορία 2, στην περίπτωση που στην ιδιοκτησία της οποίας ρυθμίζονται οι αυθαιρεσίες δεν πραγματοποιήθηκαν από οποιονδήποτε ή δεν εγκαταστάθηκαν μεταγενέστερα του έτους 1983 αυθαίρετεςαυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης, εξαιρουμένων των αυθαίρετων μικρών παραβάσεων της Κατηγορίας 3.

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε γήπεδο εκτός σχεδίου έχουν τακτοποιηθεί με το ν.1337/83 ισόγειες αποθήκες συνολικού εμβαδού 30τ.μ.. Στη συνέχεια κατασκευάστηκε άλλο ένα κτίσμα εμβαδού ~ 25τ.μ. ως αποθήκη. Μπορεί να πάρει το μειωτικό συντελεστή ή επειδή συνολικά στο γήπεδο οι αποθήκες ξεπερνούν τα 50τ.μ. δεν θα πάρει μειωτικό συντελεστή?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε γήπεδο εκτός σχεδίου έχουν τακτοποιηθεί με το ν.1337/83 ισόγειες αποθήκες συνολικού εμβαδού 30τ.μ.. Στη συνέχεια κατασκευάστηκε άλλο ένα κτίσμα εμβαδού ~ 25τ.μ. ως αποθήκη. Μπορεί να πάρει το μειωτικό συντελεστή ή επειδή συνολικά στο γήπεδο οι αποθήκες ξεπερνούν τα 50τ.μ. δεν θα πάρει μειωτικό συντελεστή?

Ευχαριστώ

Υπάρχει κάποια γνώμη γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Σε ακίνητο χωρίς οικοδομική άδεια εντός σχεδίου

α) Σε συνέχεια ισογείου κατάστηματος  προ του 1955 (αποδεικνύεται από διανεμητήριο συμβόλαιο)  επιφάνειας 75.00 τ.μ

    καλύφθηκε και η αυλή επιφανειας 25 τ.μ. ( χρήση αποθήκη )

β) Στον α' όροφο αυθαίρετη κατοικια προ του 1975 επιφάνειας 75.00 + 25.00 τ.μ

Ο ιδιοκτήτης αναφέρει ότι ολά έγιναν εξαρχής αλλά έχω αποδείξεις μονο για το ισόγειο

Είναι σωστό να πάρω την αποθήκη με  μειωτικό συντελεστή?

Απαιτείται σε αυτό μελέτη στατικής επάρκειας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε γήπεδο εκτός σχεδίου έχουν τακτοποιηθεί με το ν.1337/83 ισόγειες αποθήκες συνολικού εμβαδού 30τ.μ.. Στη συνέχεια κατασκευάστηκε άλλο ένα κτίσμα εμβαδού ~ 25τ.μ. ως αποθήκη. Μπορεί να πάρει το μειωτικό συντελεστή ή επειδή συνολικά στο γήπεδο οι αποθήκες ξεπερνούν τα 50τ.μ. δεν θα πάρει μειωτικό συντελεστή?

Ευχαριστώ

Για να βάλεις κάτι ως βοηθητικό χώρο (αποθήκη) , θα πρέπει να έχεις και έναν κύριο χώρο στον οποίο θα αναφέρεται αυτός. Εάν δηλαδή στο αγροτεμάχιο έχεις μόνο αποθήκες, τότε έχεις κύριους χώρους με χρήση "υπηρεσίες".

Link to comment
Share on other sites

architect_duth,

Ενδεχομένως να έχω χάσει επεισόδια στο παρόν θέμα αλλά πως δικαιολογείς την εξάρτηση του βοηθητικού από κύριο χώρο; Και εγώ δεν θα πρότεινα στην Ellena μειωτικό όπως το περιγράφει, εξετάζοντας όμως το σύνολο των τ.μ. των αποθηκών και όχι αν υπάρχει κύριος χώρος αναφοράς..

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο χαμό, νομίζω σε μία εγκύκλιο ήταν, έλεγε ότι για να έχω έναν βοηθητικό χώρο θα πρέπει να έχω και έναν κύριο χώρο, τον οποίο "βοηθά" ο βοηθητικός.

 

Δηλαδή, μία αποθήκη σε ένα αγροτεμάχιο, δεν είναι βοηθητικός χώρος, αλλά κύριος χώρος με χρήση υπηρεσίες.

 

Όσον αφορά τα τ.μ., μετά το νέο παράρτημα μπήκε αυτό το 50άρι, οπότε ελέγχουμε και αυτό, για αποθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.