Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εξαρτάται την κατηγορία της οδού με την οποία έχει πρόσωπο. Για αγροτική οδό, 15 μ από το όριο. Για δημοτική, 15 από τον άξονα, για επαρχιακή 20 μ από τον άξονα κλπ. Η αγροτική οδός, αναφορικά με την απόσταση της γραμμής δόμησης θεωρείται πλάγιο όριο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι, δεν ημουν πολύ σαφής.

έχω δημοτική οδό οποτε πρέπει να αφήσω 15μ απο τον άξονα.  αλλά μπερδεύομαι και με την αναφορά του ΠΔ 24-5-85 όπου αναφέρει απόσταση απο τα όρια 15μ. δηλαδή η απόσταση 15μ από τον άξονα λόγω δημοτικής οδού  δεν έχει και πολύ νόημα... εκτός και αν απόσταση απο τα όρια εννοούνται μόνο τα πλάγια και πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δημοτική οδό η γραμμή δόμησης θα οριστεί λόγω του ΠΔ 209/98 στα 15 από τον άξονα, ενώ αν έχεις αγροτική οδό, αυτή ισοδυναμεί με πλάγιο όριο και απόσταση είναι 15 μ από το όριό της. Σε περίπτωση κατά κανόνα αρτιότητας, δηλαδή με Ε=4.000 τμ, π=45 μ και β=50 μ, η ελάχιστη απόσταση από πλάγια και οπίσθια όρια θα είναι επίσης 15 μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

απο οτι κατάλαβα, στηρίζομαι στο σκεπτικό ότι το ΠΔ 209/98 ειναι μεταγενεστερο του ΠΔ 1985  και μάλιστα ειδικότερο για τις αποστάσεις απο το πρόσωπο.

Το λέω, γιατί το ΠΔ του 85 λέει γενικά αποστάσεις απο τα όρια 15μ, άρα και στο πρόσωπο.  

Link to comment
Share on other sites

Για την υποχρεωτική γραμμή δόμησης ισχύει το ΠΔ 209/98 για τα πλάγια και πίσω όρια τα 15 μ. Έχεις δηλαδή υποχρεωτική εφαρμογή λόγω άλλων διατάξεων. Εκεί που το ΠΔ 209 δεν ισχύει (αγροτικές οδοί),  όπως προείπαμε η οδός προσομοιαζει σε πλάγιο όριο αναφορικά με την υποχρεωτική απόσταση. Αυτά από μένα και καλή συνέχεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα.

Σε γήπεδο Ε=3100τ.μ εντός ζώνης οικισμού (αρτιο κατα παρέκκλιση αρθ.2 παρ.α) με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο 3,5μ, οι αποστάσεις απο ορια είναι στα 5μ 

"ββ) Οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων
γηπέδων της παραγράφου 2 του παρόντος ορίζονται σε δύο και μισό (2,50) μ. τουλάχιστον
για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περιπτώσεως β και σε πέντε (5) μ. τουλάχιστον για
τα γήπεδα της περίπτωσης α
και των υποπεριπτώσεων ββ και γγ της περίπτωσης β." 

Σε κοντινό γήπεδο η πολεοδομία ζήτησε απόσταση απο άξονα οδού 15μ. Αν κατάλαβα καλά απο τον συνάδελφο που έβγαλε την άδεια, έγινε λόγω της αγροτικής οδού που την θεωρούν ως κύρια...?  Μπορεί κάποιος να μου πεί απο που προβλέπεται κατι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bgwmg said:

Καλημέρα.

Σε γήπεδο Ε=3100τ.μ εντός ζώνης οικισμού (αρτιο κατα παρέκκλιση αρθ.2 παρ.α) με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο 3,5μ, οι αποστάσεις απο ορια είναι στα 5μ 

"ββ) Οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων
γηπέδων της παραγράφου 2 του παρόντος ορίζονται σε δύο και μισό (2,50) μ. τουλάχιστον
για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περιπτώσεως β και σε πέντε (5) μ. τουλάχιστον για
τα γήπεδα της περίπτωσης α
και των υποπεριπτώσεων ββ και γγ της περίπτωσης β." 

Σε κοντινό γήπεδο η πολεοδομία ζήτησε απόσταση απο άξονα οδού 15μ. Μήπως του ζήτησαν 15 μ από το όριο γηπέδου και δρόμου και όχι από τον άξονα? Αν κατάλαβα καλά απο τον συνάδελφο που έβγαλε την άδεια, έγινε λόγω της αγροτικής οδού που την θεωρούν ως κύρια...?  Μπορεί κάποιος να μου πεί απο που προβλέπεται κατι τέτοιο?

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω 15μ απο άξονα... Και παλι εφόσον έχουμε αγροτική οδό ,μη αναγνωρισμένη γιατί τα 15μ?

Έχω ακούσει οτι αν η οδος φαινεται σε παλαιούς χάρτες τότε αφήνουμε 15μ, αλλά απο που προκύπτει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2020 at 1:35 ΜΜ, bgwmg said:

Εγώ βλέπω 15μ απο άξονα... Και παλι εφόσον έχουμε αγροτική οδό ,μη αναγνωρισμένη γιατί τα 15μ?

Έχω ακούσει οτι αν η οδος φαινεται σε παλαιούς χάρτες τότε αφήνουμε 15μ, αλλά απο που προκύπτει αυτό?

Οκ το βρήκα τελικά... Απο τη στιγμή που ο δρόμος φαίνεται σε αεροφωτογραφία του 45 η ΥΔΟΜ θεωρεί πολύ πιθανό να προυφίσταται του 23, οπότε και θεωρείται κοινόχρηστος και άρα πρέπει να τηρεί την ζώνη ασφαλείας των 15μ. Το θέμα είναι πως είναι λίγο αστείο όταν χρειαζόμαστε τον χαραχτηρισμό της αγροτικής οδού ως προ του 23 για τα εκτός σχεδίου, να πρέπει να το αποδείξουμε (πολύ δύσκολα!) ενώ στην συγκεκριμένη περίπτωση η πολεοδομία να το θεωρεί δεδομένο...Ενας είναι ο κανόνας για τις ΥΔΟΜ...Πάντα το δυσμενέστερο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.