Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Απαντήσεις σε ερωτήματα από ΔΟΚΚ, ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ.


Recommended Posts

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

υπάρχει αντίστοιχο θέμα και για Ν.Ο.Κ. ;
Μπορούμε να απευθυνόμαστε για Ν.Ο.Κ. ή/και Υ.Α. ΟΙΚ. 55174 (ΦΕΚ Β 2605/2013) - Δικαιολογητικά και διαδικασία Εγκρίσεως Εργασιών Μικρής Κλίμακος στην περίφημη Κυρία Γαρδίκη ; Και ποιό είναι το email που πρέπει να απευθύνουμε ερωτήματα :

α) [email protected] ;
β) [email protected] ;

Το β αναφέρεται στο forum μόνο, αλλού δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Προϋπόθεση είναι η ύπαρξη κάποιου χώρου που θα δηλωθεί ως κύριος.

 

 

Θα συμφωνήσω με τον ΙΑΣΟΝΑ. 

Ο μειωτικός συντελεστής δηλώνεται βάσει διατυπώσεως λόγω βοηθητική χρήσης,

αυτή όμως εξασφαλίζεται αν υπάρχει μια κύρια στο οικόπεδο.

Αν δεν υπάρχει καμία κύρια, τότε πως μπορεί να δηλώνεται βοηθητική χρήση_

 

 

Εγώ έναν κλειστό χώρο στάθμευσης ξέμπαρκο σε ένα οικόπεδο,

θα του βάλω μειωτικό.

219. Μετά την εγκύκλιο 4 έχω περίπτωση όπου εντός οικισμού υπάρχουν δυο όμορα οικόπεδα
μιας οικογένειας. το ένα ανήκει στη γυναίκα και το άλλο στον άντρα με διαφορετικά συμβόλαια
αλλά στην πράξη ουσιαστικά είναι ένα ενιαίο δηλαδή με μια περίφραξη. Αρχικά στο οικόπεδο του
άντρα έχει ανεγερθεί νόμιμη κατοικία. Μετέπειτα στο οικόπεδο της συζύγου έφτιαξαν κτίριο με
χρήση γκαράζ και αποθήκης, προφανώς ως βοηθητικής χρήσης στην κατοικία.
i. να υπολογίσω με μειωτικό συντελεστή το γκαράζ δικαιολογώντας στην τεχνική έκθεση τι
συμβαίνει με τα όμορα οικόπεδα της οικογένειας;
ii. σχετικά με την αποθήκη<15τ.μ. κατηγορίας 3 μπορώ να εντάξω το τμήμα κτιρίου που έχει
χρήση αποθήκη εάν όντως είμαι μέσα στις προϋποθέσεις αυτής με αυτό τον τρόπο; δηλαδή
δεν υποχρεώνομαι από τον νόμο να έχω αυτοτελές κτίριο αποθήκης <15τ.μ.
i. Νομικά και πολεοδομικά τα οικόπεδα είναι ξεχωριστά από τη στιγμή που οι ιδιοκτήτες είναι
διαφορετικοί (ασχέτως που είναι αντρόγυνο). Ακόμα και ο ίδιος να ήταν ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι
ενιαία η ιδιοκτησία (προ λίγων μηνών ξεκαθάρισε το θέμα από τον Α.Π.). Πέρα από αυτό που
διαφοροποιεί τον αριθμό των δηλώσεων, οι αυθαίρετες κατασκευές που περιγράφετε θα
χρησιμοποιήσουν τον μειωτικό συντελεστή ασχέτως που εντός του οικοπέδου δεν υπάρχει
χώρος Κ.Χ.
ii. Όχι, ο νόμος δεν θέτει ως προϋπόθεση η αποθήκη να είναι αυτοτελές κτίριο.
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις δεν ειναι η ΤΡΙΠΟΛΗ?δεν ανεφερα κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που παρέθεσες δεν είναι η 219 από την Τρίπολη;

Και επειδή είναι στο παρόν νήμα, το έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

σε επικοινωνια μου με την κ. Γαρδικη τηλεφωνικα μου ανεφερε οτι με το νεο παραρτημα εαν υπαρχει οπως στην  παραπανω περιπτωση σε ενα οικοπεδο ή ενα αγροτεμαχιο μια αποθηκη πχ αγροτικη ή ενα γκαραζ με επιφανεια μικροτερη απο 50 τ.μ. τοτε μπορει να παρει μειωτικο συντελεστη ανεξαρτητα εαν υπαρχει ή οχι κυριο κτισμα.

τοτε εγω την ρωτησα χωρις να υπαρχει απαιτηση υπαρξης κυριου κτιριου μεσα στο ακινητο οπως λεγατε στην εγκυκλιο 4?

η απαντηση ηταν οτι στο παραρτημα δεν υπαρχει περιορισμος για κατι τετοιο. αρα το μονο που μας νοιαζει ειναι τα 50 τ.μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε επικοινωνια μου με την κ. Γαρδικη τηλεφωνικα μου ανεφερε οτι με το νεο παραρτημα εαν υπαρχει οπως στην  παραπανω περιπτωση σε ενα οικοπεδο ή ενα αγροτεμαχιο μια αποθηκη πχ αγροτικη ή ενα γκαραζ με επιφανεια μικροτερη απο 50 τ.μ. τοτε μπορει να παρει μειωτικο συντελεστη ανεξαρτητα εαν υπαρχει ή οχι κυριο κτισμα.

τοτε εγω την ρωτησα χωρις να υπαρχει απαιτηση υπαρξης κυριου κτιριου μεσα στο ακινητο οπως λεγατε στην εγκυκλιο 4?

η απαντηση ηταν οτι στο παραρτημα δεν υπαρχει περιορισμος για κατι τετοιο. αρα το μονο που μας νοιαζει ειναι τα 50 τ.μ.

Δεν τους μάθαμε τόσο καιρό;

Στην εγκ. 5 θα έχουν αναιρέσει τα προηγούμενα. Πόσο μάλλον προφορική απάντηση.

Τηρώ ιδιαιτέρως επιφυλακτική στάση για τις ερμηνείες τους. Δυστυχώς έχουν πολύ... "αμαρτωλό" παρελθόν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στις 27 Ιανουαρίου 2014 - 6:23 μ.μ., ο χρήστης N. 4178 <[email protected]> έγραψε:


Θα πρέπει να προχωρήσετε σε "οριστική υπαγωγή" υποβάλλοντας ξανά τη δήλωση και δηλώνοντας υπεύθυνα ότι έχετε στην κατοχή σας τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και θα τα εισάγετε στο σύστημα εντός της καθορισμένης προθεσμίας

--------------------------------------------------

Στις 27/1/2014 1:45 μμ, ο/η Ευστράτιος Χαλαυτής έγραψε:
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΕΧΕΙ ΥΠΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ 30% ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 
 
---------- Προωθημένο μήνυμα ----------

Από: 
N. 4178
 
<
>

Ημερομηνία: 27 Ιανουαρίου 2014 - 7:08 μ.μ.

Θέμα: Re: ΕΚΔΟΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΜΕ 30% ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ

Προς: Ευστράτιος Χαλαυτής <
>



Για να δώσετε βεβαίωση για μεταβίβαση πρέπει να έχετε κάνει τα σχέδια

και να είστε σίγουρος για τα δηλωθέντα στοιχεία

---------------------------------------------------

Στις 27/1/2014 6:34 μμ, ο/η Ευστράτιος Χαλαυτής έγραψε:
θα μπορώ μετάαν χρειαστεί να τροποποιήσω στοιχεία ?

 
Edited by nikosantonakas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.