Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Απαντήσεις σε ερωτήματα από ΔΟΚΚ, ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ.


Recommended Posts

Mόνο εγώ βλέπω αντιμετώπιση με μειωτικό  συντελεστή όλων των αποθηκών ανεξάρτητα αν είναι το μοναδικό κτίριο στο γεωτεμάχιο ή όχι?

 

και εγω το βλεπω.

 

Προϋπόθεση είναι η ύπαρξη κάποιου χώρου που θα δηλωθεί ως κύριος.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον ΙΑΣΟΝΑ. 
Ο μειωτικός συντελεστής δηλώνεται βάσει διατυπώσεως λόγω βοηθητική χρήσης,
αυτή όμως εξασφαλίζεται αν υπάρχει μια κύρια στο οικόπεδο.
Αν δεν υπάρχει καμία κύρια, τότε πως μπορεί να δηλώνεται βοηθητική χρήση_

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να συμφωνήσω με ssouanis αλλά αυτό το "βοηθητικούς χώρους κυρίου κτίσματος" μου δένει τα χέρια....

Προϋποθέτει δηλαδή την ύπαρξη ενός κυρίου κτίσματος στο οικόπεδο για να εφαρμόσει τον μειωτικό συντελεστή σε ισόγεια κτήρια βοηθητικής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να δούμε το πνεύμα του νόμου.

Η εγκύκλιος λέει πράγματι αυτό το "κυρίου κτιρίου".

ΑΛΛΑ

ο συντάκτης της εγκυκλίου εκείνη την ώρα δεν έχει στο νου όλες τις περιπτώσεις.

 

Να το πούμε και διαφορετικά.

Ένα πάρκινγκ με μία μονοκατοικία

με ένα σκέτο πάρκινγκ επειδή το σπίτι βρίσκεται σε διπλανό οικόπεδο.... ποια είναι η διαφορά τους για το πρόστιμο;;;;;

 

Εγώ το βλέπω ανοιχτά το θέμα και δεν νομίζω ότι "παρανομώ".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το παρακάτω ερώτημα που είχα αποστείλει έλαβε την εξής απάντηση απο την κ. Γαρδίκη:

 

"Σχετική πρόβλεψη στο Π.Δ. που θα εκδοθεί κατ' εξουσιοδότηση της παρ. 4 του άρθρου 5 του ν. 4178/13"

 

 

 

Τι να υποθέσει κανείς:  1) Οτι "μαγειρεύεται" το σχετικο Π.Δ.  οπότε και να περιμένουμε εξελίξεις? ή 2) άλλη μία αόριστη χρονικά υπόσχεση για λύση του προβλήματος?

 

 

Πάντως μετά απο κουβέντα με υπάλληλους της ΥΔΟΜ Καβάλας προέκυψε ότι και απο την υπηρεσία τέθηκε παρόμοιο ερώτημα, και περιμένουν και αυτοί κάποια εξέλιξη....

 

Παρακαλώ  θα βοηθούσε εμένα και πολλούς συναδέλφους η απάντηση σας στο πιο κάτω ερώτημα, το οποίο αφορά γενικότερα την εκτός σχεδίου δόμηση σε συνδυασμό με το άρθρο 5 του ν.4178/2013. Συγκεκριμένα επί πλειόνων συνιδιοκτητών σε εκτός σχεδίου γήπεδο, έχουν ανεγερθεί οικοδομήματα πριν την 28.7.2011 από το ήμισυ των συνιδιοκτητών καθ’ υπέρβαση της προβλεπόμενης δόμησης ανά κτήριο/ποσοστό έκαστου συνιδιοκτήτη. Το δε υπόλοιπο ήμισυ των συνιδιοκτητών δεν έχουν ανεγείρει τα οικοδομήματα που  τους αναλογούν βάση την οικοδομική άδεια/ποσοστό συνιδιοκτησίας.

Και ομοφώνως αποφασίζουν να προχωρήσουν σε συμβολαιογραφικό προσύμφωνο σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών και ορισμό των τμημάτων αποκλειστικής χρήσης. Όπου θα περιγράφεται έκαστο αυθαίρετο τμήμα που θα περιέλθει στην κυριότητα του αντίστοιχου  συνιδιοκτήτη που το ανέγειρε καθ’ υπέρβαση του ποσοστού που του αναλογεί.

Το ερώτημα μου είναι το εξής:

   Μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου ή την καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού ποσού του ενιαίου ειδικού προστίμου και την οριστική σύσταση διηρημένων ιδιοκτησιών. Το ύμιση των συνιδιοκτητών που δεν ανέγειραν ακόμη τα οικοδομήματα που τους αντιστοιχούν βάση οικοδομικής αδείας ή και ποσοστού συνιδιοκτησίας:

 

  1. Μπορούν να ανεγείρουν τα οικοδομήματα που τους αναλογούν  βάση οικοδομικής αδείας ανεξαρτήτως των υπερβάσεων που πλέον αντιστοιχίζονται σε συγκεκριμένες διηρημένες ιδιοκτησίες?

 

  1. Μπορούν να αιτηθούν νέα έκδοση οικοδομικής άδειας για την διηρημένη ιδιοκτησία τους όπως προκύπτει μετά την οριστική σύσταση διηρημένων ιδιοκτησιών ανεξαρτήτως των υπερβάσεων που πλέον αντιστοιχίζονται σε συγκεκριμένες διηρημένες ιδιοκτησίες?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας, με τιμή

 

Link to comment
Share on other sites

Στην συνολικη επιφανεια αυθαιρετου μπορουν να αφαιρεθουν οι περιμετρικοι τοιχοι, εφοσον η νομιμοτητα τους εξασφαλιζεται απο την οικοδομικη αδεια?

(οπως ισχυε στον 4014:  Δ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων)

 

Απαντηση: (14.1.2014)

 

Το ΤΕΕ, ως διαχειριστής του πληροφοριακού συστήματος, είναι αρμόδιο μόνο για διαχειριστικά θέματα δηλώσεων αυθαιρέτων και θέματα λειτουργίας του αντίστοιχου λογισμικού.
Ως εκ τούτου, δεν έχει την αρμοδιότητα για την ερμηνεία της ισχύουσας πολεοδομικής νομοθεσίας ή την υπόδειξη αντιμετώπισης συγκεκριμένων περιπτώσεων αυθαιρέτων προς τους συναδέλφους μηχανικούς ή τους ενδιαφερόμενους ιδιοκτήτες.
Εάν το θέμα του ερωτήματος αναφέρεται στη σχετική νομοθεσία ή έχει ήδη διευκρινιστεί, μπορούμε να παραπέμψουμε τον ενδιαφερόμενο στο αντίστοιχο άρθρο ή διευκρίνιση.
Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, σαφή ερωτήματα καταγράφονται προκειμένου να προωθηθούν στο αρμόδιο Υπουργείο για την αντιμετώπιση των αντίστοιχων θεμάτων μέσω νομοθετικών ρυθμίσεων ή εγκυκλίων.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση είναι να πουλήσουν τα αδόμητα τμήματα στους υπολοίπους. Άλλωστε και να μην συνεναίσουν δε θα αλλάξει κάτι, στην πράξη πάλι άχρηστα είναι. 

ακριβώς.

Συναίνεση, τακτοποίηση και μετά αγορά των αδόμητων από τους "χτισμένους".

Εννοείται ότι υπάρχει και ιδιωτικό συμφωνητικό που η πώληση έχει ήδη δρομολογηθεί...

 

 

Άλλο θέμα.

Παραθέτω την "στιχομυθία" που είχα με το ΤΕΕ...

Τα σχόλια δικά σας.

 

Ερώτημα μου (στις 18.12.2013)

Καλημέρα,
μπορείτε να μου πείτε τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να εφαρμόσω
το τελευταίο εδάφιο του άρθρου 18.5α;

Για αυθαίρετες

κατασκευές των παραγράφων 26 και 57 του άρθρου 2

του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) καταβάλλεται παράβολο κατά

την παρ.10 του άρθρου 11 του παρόντος νόμου και το

ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με προϋπολογισμό κατά

το Παράρτημα Β΄ σύμφωνα με τα οριζόμενα στην πα−

ρούσα παράγραφο.

Πως δηλαδή όταν έχω π.χ. ένα σκίαστρο (άρθρο 2, παρ. 57γ του ΝΟΚ):
1. θα υπολογίσω τετραγωνικά για να υπολογισθεί το παράβολο (τετραγωνικά μέτρα όψης?????),
2. έστω ότι υπολογίζεται το παράβολο. Πως θα πληρώσω παράβολο+λοιπές παραβάσεις; πως ακριβώς να συμπληρώσω το  Φ.Κ. για να προκύψει ο υπολογισμός του παραβόλου και μετά την πληρωμή του να οφείλω 1 ή 2 κ.λπ. λοιπές παραβάσεις;
Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Απάντηση τους (πρώτη απάντηση). (στις 13.01.2014)

Το παράβολο υπολογίζεται με βάση τα τμ που εμφανίζονται στα στοιχεία υπολογισμού, όπως αυτά προκύπτουν από τα δηλωθέντα στα φύλλα καταγραφής.

Σύμφωνα με το αρθ. 18, παρ. 5α «Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του παραρτήματος Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), … καταβάλλεται παράβολο πεντακοσίων (500) ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με προϋπολογισμό κατά το Παράρτημα Β΄.»

Για αυθαιρεσίες, των οποίων το πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό, αναγράφετε αριθμό λοιπών παραβάσεων και όχι επιφάνεια σε τμ. Στις περιπτώσεις αυτές, και εφόσον δεν υπάρχουν άλλες υπερβάσεις δόμησης σε τμ, το παράβολο είναι 500 ευρώ.

 

Σχόλιο δικό μου στην απάντηση τους (στις 13.01.2014)

Δεν έχετε διαβάσει καλά το τελευταίο εδάφιο του 18.5α

 

Απάντηση τους (δεύτερη απάντηση). (στις 14.01.2014)

Μπορείτε να εκδώσετε το παράβολο αναγράφοντας τα τ.μ. της όψης ως υπέρβαση δόμησης ΚΧ ή ΒΧ. Μετά την εξόφλησή του και πριν προχωρήσετε σε "υπαγωγή" διαγράφετε τα τ.μ. αυτά και συμπληρώνετε τον αριθμό λοιπών παραβάσεων. Στα σχόλια της δήλωσης μπορείτε να περιγράψετε το γεγονός.

 

....

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Τραγικό μεν αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια δε ενώ δεν είναι ημιϋπαίθριος χώρος, στέγαστρο, κιόσκια, πυλωτήυπόστυλη στάθμη ή απόληξη κλιμακοστασίου...

 

Αποτύπωσε τα ανοικτά ώστε να αφαιρέσεις τα κενά :mrgreen: . 

Edited by nzerman
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.