Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολόγος μηχανικός Νέα Υόρκη


694hle808

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 26 ετών και είμαι Ηλεκτρολόγος μηχανικός ΤΕ. Μου τέθηκε σήμερα εξ ουρανού πρόταση για δουλειά σε κατασκευαστική στη Νέα Υόρκη.

 Η εταιρία ανήκει σε δικό μου άνθρωπο (μακρινό ξάδελφο) ο οποίος θέλοντας να με βοηθήσει να βρώ μια διέξοδο απο την ελληνική πραγματικότητα που είναι δραματική μου πρότεινε δουλειά εκεί. Απασχολεί πολύ προσωπικό(Αρχιτέκτονες , Ηλεκτρολόγους, Μηχανολόγους, εργάτες κ,τ,λ)

Του ξεκαθάρησα ότι δέ μιλάω και πολύ καλά τη γλώσσα και η εμπειρία μου στη δουλειά είναι μικρή. Μή σε νοιάζουν αυτά μου απάντησε θα τα μάθεις σιγά σιγά όλα εδώ και αρκεί που έχεις το σημαντικότερο ότι είσαι ξάδελφος και μπορώ να σε εμπιστευτώ! Με ρώτησε μάλιστα και άν θέλω να δουλεύω γραφείο ή έξω και τί μαράσει να κάνω! Τα χαρτιά για τη βίζα μου τα κανονίζει αυτός. το μπαλάκι είναι σε μένα πια αρκεί να το αποφασήσω. Είμαι άνεργος εδώ και οι προοπτικές γνωστές....

Ποιά η γνώμη σας,?Εχει κάποιος απο εσάς ανάλογη εμπειρία και εντυπώσεις απο δουλειά στην αμερική? θα ήμουν ευγνώμων να ακούσω την άποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε για μένα μόλις κερδισες το λαχειο!

Αντε και στα δικα μας.

Όταν με το κάλο μάθεις τι ισχυ έχει το πτυχίο μας εκεί ενημέρωσε μας. :D

Edited by HARDCORE
Link to comment
Share on other sites

θα σου πω μια συμβουλη απο εναν καπως μεγαλυτερο...: Καλυτερα να μετανιώσεις για μια επιλογή που έκανες και δεν σου βγήκε τελικά απο κάτι που επέλεξες να μην κανεις...

(εξαιρουνται παντα τα ναρκωτικά.... :mrgreen: )

 

Για μενα κανονικα θα πρεπε να 'χεις κλεισει ηδη εισητηριο. Θα δεις πως τα πτυχια μετρανε στο εξωτερικό κατι που δεν ισχυε ποτε στο ελλαντισταν.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που με απασχολεί  οι άνθρωποι που αφήνεις πίσω..

Ακόμη όπως μου είπε και ο ίδιος ο ξάδελφος και συμφωνώ απολύτως, η δουλειά είναι το ένα μέρος όταν κάνεις τέτοια μετανάστευση.  Αυτό μπορεί να θεωρηθεί δεδομένο και λυμένο στην περίπτωση μου εφόσον πάρω την απόφαση. Όπως είπε (μιας και  ελληνάρας) 3 φορές κατα το παρελθόν έχει ετοιμάσει τα πράγματα του να γυρίσει στην πατρίδα του και όχι λόγο δουλειάς!  Ότι μου στερούν στην Ελλάδα το βρίσκω εκεί (δουλειά)και πάλι καλά, παράλληλα όμως εκτός απο τη δουλειά εκεί στερούμε  ότι έχω στην Ελλάδα. Τους ανθρώπους μου, την κουλτούρα τη γλώσσα και πολλά άλλα... 

Η ανάγκη για δουλειά, το αδιέξοδο που μας έχουν φέρει και το θολωμένο μυαλό μας οδηγεί να ψάχνουμε για λύσεις ανάγκης  στα τυφλά και όπου φύγει φύγει με αποτέλεσμα να "λύνουμε?" το ένα θέμα (της δουλειάς) και να στερούμαστε όλα τα άλλα, τον τόπο και τους ανθώπους μας που είναι και το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής μας! Ιράκ πήγε ο άλλος!

Παρόλα αυτά να πώ και ευχαριστώ που μου βρίσκεται έστω και τέτοια λύση (όπου για άλλον θα ταν όνειρο), καθώς άλλοι συνάνθρωποι μας που δέν βρίσκουν την παραμικρή διέξοδο και δέν έχουν την παραμικρή στήριξη απο πουθενά και απο κανέναν είναι πραγματικά σε απίστευτα δύσκολη θέση σήμερα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 26 ετών και είμαι Ηλεκτρολόγος μηχανικός ΤΕ. Μου τέθηκε σήμερα εξ ουρανού πρόταση για δουλειά σε κατασκευαστική στη Νέα Υόρκη.

 Η εταιρία ανήκει σε δικό μου άνθρωπο (μακρινό ξάδελφο) ο οποίος θέλοντας να με βοηθήσει να βρώ μια διέξοδο απο την ελληνική πραγματικότητα που είναι δραματική μου πρότεινε δουλειά εκεί. Απασχολεί πολύ προσωπικό(Αρχιτέκτονες , Ηλεκτρολόγους, Μηχανολόγους, εργάτες κ,τ,λ)

Του ξεκαθάρησα ότι δέ μιλάω και πολύ καλά τη γλώσσα και η εμπειρία μου στη δουλειά είναι μικρή. Μή σε νοιάζουν αυτά μου απάντησε θα τα μάθεις σιγά σιγά όλα εδώ και αρκεί που έχεις το σημαντικότερο ότι είσαι ξάδελφος και μπορώ να σε εμπιστευτώ! Με ρώτησε μάλιστα και άν θέλω να δουλεύω γραφείο ή έξω και τί μαράσει να κάνω! Τα χαρτιά για τη βίζα μου τα κανονίζει αυτός. το μπαλάκι είναι σε μένα πια αρκεί να το αποφασήσω. Είμαι άνεργος εδώ και οι προοπτικές γνωστές....

Ποιά η γνώμη σας,?Εχει κάποιος απο εσάς ανάλογη εμπειρία και εντυπώσεις απο δουλειά στην αμερική? θα ήμουν ευγνώμων να ακούσω την άποψη σας.

 

 

αν κανει την βλακεία και δεν πας κ μείνεις στο ελλαδισταν πες του ξαδερφου ότι ενδιαφέρομαι εγω.κ απο εμπιστοσύνη να μην φοβάται τίποτα

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Ο γαμπρος μου ειναι ακριβως οπως η περιπτωση σου (και μαλιστα ιδιας ειδικοτητας).Ηδη δουλευει σε κατασκευαστικη εταιρεια στη Ν.Υ εδω και 2 χρονια.

Ομως θα πρεπει να εχεις υποψη σου

1) Οι αποστασεις ειναι αρκετα μακρινες (ο δικος μου ξυπνα στις 5 το πρωι και γυριζει κατα τις 7 το βραδυ πισω )

2) Τα ενοικια ειναι τσουχτερα και η δαπανη διαβιωσης γενικοτερα υψηλη

3)Συνηθως δουλευεις οπως με το  αντιστοιχο δικο μας δελτιο παροχης υπηρεσιων

4) ΟΜΩΣ: Αν εισαι επιμελης και ορεξατος ειναι βεβαιο οτι θα ανταμοιφθεις στο επακρο.Εκει δεν υπαρχουν μπαρμπαδες.Μονο δουλεια.

Επρεπε να ειχες ηδη φυγει.Θα σε δυσκολεψει ισως η αδεια απο την Πρεσβεια.Ψαξτο καλα.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ηλεκτρολογος τε στην ιδια φαση με εσενα,και το 80% των συμφοιτητων μου εχουν φυγει ευρωπη,οσοι εμειναν  εχουν ετοιμη δουλεια απο μπαμπα,η ετοιμαζονται με φροντιστηρια ξενων γλωσσων και τα λοιπα να φυγουν.Θα προτεινα να πας εκει και εαν καταφερεις να πιασεις δουλεια,μιας και ειναι ξαδερφος εκμεταλλευσου το με προγραμματισμο των ωραριων,ωστε να κανεις ενα μεταπτυχιακο εκει.

Edited by yorg0s
Link to comment
Share on other sites

Τι να το κάνει το μεταπτυχιακό με έτοιμη δουλειά στο New York city? Μόνο κάποιος με τάσεις αυτοκτονίας δεν θα πήγαινε.....Και δεν μιλάμε για καμιά έρημο, ή στο πουθενάν..μιλάμε για το big apple...... Εκτός αν παίζει αίσθημα γερό εδώ, όπότε σαν συμπάθων σου δίνω ένα άλλοθι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.