Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκλογές ΤΕΕ - Αποτελέσματα


Engineer

Recommended Posts

Πρώτος σε σταυρούς βγήκε ο Σπίρτζης με 1.732........Αυτό καταλαβαίνω σημαίνει ότι θα τον φάμε στη μάπα για άλλα 3 χρόνια επειδή τα έκανε όλα τέλεια.....

Δέυτερος ο Στασινός της ΔΚΜ και τρίτος ο Γαμβρίλης (πρόεδρος της τράπεζας Αττικής!!)

Καμία σωτηρία.......

 

http://web.tee.gr/acogh-diadikasia-amesh-ekdosh-apotelesmaton/

Τραγικό, το γεγονός αυτό είναι η τρανή απόδειξη ότι η αποχή κάνει κακό, πολύ κακό.

Μήπως όμως φταίμε κι εμείς που δεν το παρακολουθούμε το θέμα;

Αν ρωτήσεις τον μέσο μηχανικό ποιός είναι ο Γαμβρίλης και τι έχει κάνει για μάς θα σου πεί "ποιός είναι αυτός, πρώτη φορά τον ακούω".

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δώ αν θα γίνει αυτό που είπε ο Υπουργός Εργασίας για τις κλίμακες ασφάλισης...

 

3 μνημόνια, απαξίωση του Μηχανικού, πτώση του τζίρου, ταμπατζήδικα αυθαίρετα, τζαμπατζήδικα τοπογραφικά, τζαμπατζήδικα ενεργειακά, φόροι ακινήτων, ανεργία κλάδου

 

Κι εσύ μηχανικέ πήγες και ψήφισες νδ+πασοκ

 

καληνύχτα κι όνειρα γλυκά...

 

είμαστε άξιοι των ψήφων μας....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δώ αν θα γίνει αυτό που είπε ο Υπουργός Εργασίας για τις κλίμακες ασφάλισης...

 

3 μνημόνια, απαξίωση του Μηχανικού, πτώση του τζίρου, ταμπατζήδικα αυθαίρετα, τζαμπατζήδικα τοπογραφικά, τζαμπατζήδικα ενεργειακά, φόροι ακινήτων, ανεργία κλάδου

 

Κι εσύ μηχανικέ πήγες και ψήφισες νδ+πασοκ

 

καληνύχτα κι όνειρα γλυκά...

 

είμαστε άξιοι των ψήφων μας....

Αφού δεν πήγε λέμε...70% αποχή

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που πήγα (γιατί πιστεύω στις εκλογές), σιχάθηκα...Και όπως είπε ένας προλαλήσας, η μεγαλύτερη αηδία είναι παιδιά 25-35 ετών με κονκάρδες...

 

Οι μηχανικοί λειτουργούν με λογικές δεκαετίας '80...

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε μερος της κοινωνιας.....

υποτιθεται οτι ΩΣ μηχανικοι υπαρχει ενα επιπεδο σκεψης - νοοτροπιας -παιδειας  ΑΝΩΤΕΡΟ του ΜΕΣΟΥ ΟΡΟΥ....

ενας κλαδος που απο την κριση ΕΧΕΙ ΓΟΝΑΤΙΣΕΙ...........εχει ΒΕΛΑΞΕΙ οπως λενε στο χωριο μου....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ  τα αποτελεσματα αποτελουν ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ....

ντροπη ΟΧΙ μονο για τα ποσοστα των παραταξεων αλλα και ποιοι βγηκαν απο τις παραταξεις.....οχι κανενας νεος που μπορει να ΠΟΝΑ αλλα η φωτοτυπια του ψηφιστε με να κονομησω.....

καλα για την αποχη δεν το συζητω, παραδωσαμε τα κλειδια και ΕΠΙΣΗΜΑ....

 

και ΣΗΜΕΡΑ ακουω την διπλανη μου στη σταση να ΠΑΡΑΚΑΛΑ την μητερα της να της δωσει ΔΑΝΕΙΚΑ ενα ΕΙΚΟΣΑΕΥΡΩ για το ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ (καμια 25-30 η γυναικα)

ηθελα νανοιξει η γη να με καταπιει.....

 

μην ξανακουσω τι ψηφιζει ο κοσμος και που στρεφεται οταν εμεις οι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ στην καλυτερη ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ και σιγουρα οχι τον υπνο του δικαιου

Link to comment
Share on other sites

Aξίζει να διαβαστεί το παρακάτω (ανάθεμα αν το έχει διαβάσει το 10% των υποψηφίων)

για το ποιος είναι ο ιστορικός ρόλος και σκοπός του ΤΕΕ.

 

http://www.tdm.tee.gr/images/stories/Docs/pragmatognomosines/IDRYSH_TEE_PD_27_11_14_12_1926.pdf

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταθέσει ή ζητήσει την διαγραφή σου από το ΤΕΕ και το λες αυτό?

Ή αυτό που λες, αφορά την διοίκηση και μόνο του ΤΕΕ και όχι το επιμελητήριο, εφόσον εξακολουθείς να είσαι μέλος του, άρα λογικά το αναγνωρίζεις (έστω από επαγγελματική ανάγκη)

 

 

το δευτερο,για μενα το να εργαστω σαν μηχανικος στην Ελλαδα δεν σημαινει οτι θα αναγωρισω και το  ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ κλπ. Αναγκαστικα τους ανεχομαι,δεν εχω αλλη επιλογη (δεν με απασχολει στα 45 μου να φυγω,αν ημουν μεχρι 35 θα το σκεφτομουν φυσικα).Για αυτο ακριβως γραφω οτι δεν υπαρχουν για μενα,γιατι πολυ απλα δεν μπορουν και δεν θελουν να υπερασπισουν την θεση μου,την ιδιοτητα μου και αν θελεις την αξιοπρεπεια μου (βλεπε ελαχιστες αμοιβες). Για μενα η συνδρομη στο ΤΕΕ και οι ασφαλιστικες εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ,απλα αποτελουν την πληρωμη ,το ενοικιο αν θελεις,για να μπορω να εργαστω σαν μηχανικος στην χωρα μου. Δεν περιμενω τιποτα και για αυτο δεν ασχολουμαι με δαυτους. Εσυ που ασχοληθηκες πες μας τι εκαναν για σενα? στο θεμα των αμοιβων,στο θεμα των ασφαλιστικων εισφορων,στο θεμα του κλεμμενου αποθεματικου κλπ. Τι εκαναν? τιποτα απολυτως

 

Aξίζει να διαβαστεί το παρακάτω (ανάθεμα αν το έχει διαβάσει το 10% των υποψηφίων)

για το ποιος είναι ο ιστορικός ρόλος και σκοπός του ΤΕΕ.

 

http://www.tdm.tee.g..._14_12_1926.pd

"3. Το Τ.Ε.Ε., σε σχέση µε τα µέλη του, διενεργεί τις εξετάσεις και 

χορηγεί τις άδειες άσκησης επαγγέλµατος των µηχανικών, σύµφωνα µε τις 
ισχύουσες διατάξεις, τηρεί τα µητρώα των µηχνικών και επωνυµιών 
τεχνικών γραφείων και επιχειρήσεων, µεριµνά για την είσπραξη των 
νόµιµων αµοιβών τους όπως προβλέπεται από τις σχετικές διατάξεις, 
φροντίζει για την απασχόληση, την κοινωνική ασφάλιση, την προαγωγή και 
προστασία του κύρους των µελών του, την επιστηµονική πρόοδο, ενηµέρωση, 
επιµόρφωση και συνεχιζόµενη εκπαίδευσή τους, εκδίδει ενηµερωτικό και 
επιστηµονικό τύπο και άλλες ειδικές εκδόσεις ενισχύει τους φορείς 
συλλογικής εκπροσώπησης των µηχανικών σε δραστηριότητες σχετικές µε 
τους σκοπούς του, µελετά νέες µορφές επαγγελµατικής οργάνωσης και 
εργασίας των µελών του και ασκεί σ`αυτά πειθαρχική εξουσία, όπως 
ειδικότερα ορίζεται στις σχετικές διατάξεις του νόµου. ..."
 
μαλιστα....εχω την εντυπωση οτι το ΤΕΕ δεν κανει καλα την δουλεια του.
Edited by tasanto
Link to comment
Share on other sites

 

..... Εσυ που ασχοληθηκες πες μας τι εκαναν για σενα?...

...

 

 

Οκ για την διευκρίνιση και σεβαστή φυσικά.

 

Προσωπικά αφού με ρωτάς σε ενημερώνω ότι δεν ασχολήθηκα. Απλά εξάσκησα ένα δικαίωμα μου να ψηφίσω ακόμα και καταψηφίζοντας το οποίο δεν έχω σκοπό (το δικαίωμα της ψήφου) να το χαρίσω σε κανέναν.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.