Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκλογές ΤΕΕ - Αποτελέσματα


Engineer

Recommended Posts

 

Καμία από αυτές τις παρατάξεις ή κανένας από αυτούς τους υποψηφίους δεν είχαν στο πρόγραμμά τους ή δεν είχαν στις προθέσεις τους την διάλυση του σημερινού ΕΙΚΟΝΙΚΟΥ ΤΕΕ και την δημιουργία ενός νέου ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΤΕΕ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ.

Συνωστίζονται όλοι αυτοί στις εκλογές για να αναλάβουν τον ρόλο του Επίσημου Διαπλεκόμενου Συμβούλου της πολιτείας στις πλάτες των μηχανικών της χώρας και να παίζουν σε διπλό ταμπλό, πουλώντας στην ανάλογη εκάστοτε τιμή, την τάχαμ-δήθεν εκπροσώπηση των μηχανικών.  Αυτό γίνεται εδώ και χρόνια και πιστεύω θα συνεχίσει να γίνεται για λίγο καιρό ακόμα. Εκ των πραγμάτων και λόγω των εκτάκτων καταστάσεων που όλοι ζούμε, η κατάσταση στο ΤΕΕ θα αλλάξει και θα γίνει σε αυτό ότι γίνεται και στις άλλες Ευρωπαικές χώρες με τα τεχνικά τους επιμελητήρια.

Περιμένω να πεις τις εξαιρέσεις...Διότι υπάρχουν. Αν δεν τις ξέρεις σημαίνει ότι κάτι σου ξεφεύγει....

Link to comment
Share on other sites

εγω θα αναφερω κατι και ας με μαυρισουν καποιοι....

 

τοπε φασιστας αν θυμαμαι καλα αλλα δεν εχει σημασια που και που και τα χαλασμενα ρολογια δουλευουν σωστα 2 φορες την ημερα...

 

ΑΝ ΔΕΝ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΟΥ

Η ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ

Η ΕΣΥ

 

 

ΠΑΝΤΑ με συζητηση προσπαθω να καταφερω καποιους να ειναι ΓΝΩΣΤΕΣ ννα μην υπαρχει η δικαιολογια μετα ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ...

με τα 2 φιλαρακια που πηγα αρχικα δεν ηταν να κατεβουν να ψηφισουν......οχι απλα ψηφισαν αλλα χωρις να μιλησουμε ΠΡΙΝ ΑΚΡΙΒΩΣ απο τις καλπες ψηφισαμε το ιδιο και μετα στο φαγητο λεγαμε πως μπορουμε ΕΝΕΡΓΑ να αλλαξουμε ΚΑΠΟΙΑ -ΚΑΤΙ στο ΤΕΕ.....

σημερα μου τηλ και οι 2 ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΙ για την ΑΠΟΧΗ και το χαμηλο ποσοστο που πηρε αυτο που ψηφισαμε....

 

αυτο που ψηφιζουμε στην ΕΛΛΑΔΑ δεν ειναι ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΙΔΕΑΤΟ....

ειπαμε στη χωρα των τυφλων ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΝ οι μονοφθαλμοι.....και το μη χειρον ΒΕΛΤΙΣΤΟΝ

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Να ένα αξιοσημείωτο σκηνικό:

 

Πήγα το μεσημέρι και αφού ψηφίσαμε με την γυναίκα μου, είπαμε να πιούμε ένα καφεδάκι, προσφορά του ΤΕΕ σε ένα άδειο τραπέζι...Μετά από 5 λεπτά, έρχονται σαν εισβολείς δύο μέλη ανεξάρτητης παράταξης (έτσι έλεγε το καρτελάκι στην μπλούζα τους), κάθησαν στο τραπέζι μας (χωρίς να μας μιλήσουν) και έχοντας μια λίστα μπροστά τους άρχισαν να κάνουν τηλέφωνα...

"Έλα, Μήτσο, 4 η ώρα, θα έρθεις να με ψηφίσεις?"....Μετά από κάθε τηλεφώνημα διαγράφαν το αντίστοιχο όνομα στην λίστα!!

Το παράξενο και ξεδιάντροπο μαζί είναι ότι κάναν αυτή την δουλειά μεγαλόφωνα, σε βαθμό που δεν μπορούσα πλέον να συζητήσω με την γυναίκα μου και χωρίς να κρατάν κάποια προσχήματα....Δεν άντεξα πάνω από 10 λεπτά αυτό τον βιασμό αυτιών και μυαλού...σηκωθήκαμε και φύγαμε για μια βόλτα στην παραλία.....

 

ΥΓ Ο ένας από αυτούς που τσέκαρα το όνομά του στο καρτελάκι του, βγήκε απ' ότι είδα πρώτος σε ψήφους....!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Ο ένας από αυτούς που τσέκαρα το όνομά του στο καρτελάκι του, βγήκε απ' ότι είδα πρώτος σε ψήφους....!!!!

 

 

γιαννη εδω σε φοιτητικες εκλογες εστελναν ΑΜΑΞΙ ναρθει α σε παρει για να ΨΗΦΙΣΕΙΣ......το τηλ σε χαλασε? 8-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι αυτό μεμπτό κυρίως όταν έχει να κάνει με γνωστούς και φίλους.....Αμα τον κρεμάσουν και αυτοί από που θα πάρει σταυρούς?

Link to comment
Share on other sites

ζούμε σε μια έστω και σε εισαγωγικά "δημοκρατική κοινωνία" όπου οι κάθε είδους ηγεσίες είναι εκλεγμένες (με κάποιους βέβαια να έχουν πολλές περισσότερες δυνατότητες προβολής από τους συνυποψηφίους τους και άρα να είναι πιο ίσοι μεταξύ ίσων). οι ενέργειες όλων αυτών που έχουν μια οποιαδήποτε θέση εξουσίας απορρέει από τη στάση μιας ομάδας ανθρώπων που είτε τους ψήφισαν, είτε δεν ψήφισαν καθόλου και επομένως δεν ψήφισαν οτιδήποτε άλλο διαφορετικό (που κατά την προσωπική μου άποψη συνήθως υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι αυτό μεμπτό κυρίως όταν έχει να κάνει με γνωστούς και φίλους.....Αμα τον κρεμάσουν και αυτοί από που θα πάρει σταυρούς?

Αν επρόκειτο για φίλους-γνωστούς δεν θα είχε λίστα με τηλέφωνα και να διαγράφει...Εν πάσει περιπτώσει, το πως δουλεύουν κάποιες παρατάξεις το γνωρίζουμε, αυτό που θέλω να τονίζω ως "εντυπωσιακό" είναι ότι δεν κρατούσε ούτε τα προσχήματα ο τύπος....

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να πεις τις εξαιρέσεις...Διότι υπάρχουν. Αν δεν τις ξέρεις σημαίνει ότι κάτι σου ξεφεύγει....

Αν υπάρχουν εξαιρέσεις που μου ξεφεύγουν θα σε παρακαλούσα να μου τις αναφέρεις αν σου είναι πρόχειρες.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα απαντήσω με το κλασικό αν οι εκλογές (και του ΤΕΕ) μπορούσαν ν αλλάξουν κάτι θα ήταν παράνομες

βάσει του οποίου δικαιολογώ και την αποχή

Το ότι πράγματι, αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν τα πράγματα θάταν παράνομες, δεν δικαιολογεί τον αναχωρητισμό ούτε, πολύ περισσότερο, την αδιαφορία για το αποτέλεσμα των εκλογών. Αν κάποιος πιστεύει, και είναι οι περισσότεροι, ότι οι εκλογές στο ΤΕΕ δεν πρόκειται να αλλάξουν, και το διαπιστώσαμε χθες, τον προσανατολισμό του, τότε κάνει δύο πράγματα :

1. Ψηφίζει ανατρεπτικά όσο ισχύει αυτή η κατάσταση και

2. Προσπαθεί, αφιερώνοντας χρόνο και κόπο, ή να αλλάξει το σύστημα που θρέφει αυτές τις νοσηρές καταστάσεις ή, αν δεν θέλει να κάνει αυτό, τουλάχιστον συμμαχεί με άλλους με τις ίδιες απόψεις και δοκιμάζει να του "δώσει ένα μάθημα" ή αν θες "ένα ισχυρό μήνυμα" με τρόπο που να μην μπορεί να το αποφύγει.

Η αποχή δεν έχει τέτοια δυνατότητα γιατί απλά αγνοείται.

Να σου δώσω μερικές ιδέες, που εγώ δεν τις συμμερίζομαι, αλλά είναι πιο αποδοτικές από την αποχή :

- οργανώστε κίνηση και στην συνέχεια ψηφοδέλτιο με προ-διακηρυγμένη μόνιμη θέση την καταψήφιση οποιασδήποτε απόφασης οποιουδήποτε οργάνου του ΤΕΕ. Ο κάθε εκλεγμένος θα παραβρίσκεται και θα ψηφίζει μόνο κατά.

Όσο πιο μεγάλη απήχηση έχει ο συνδυασμός, τόσο πιο έντονη θα γίνεται η δυσλειτουργία του "αμαρτωλού" ΤΕΕ, μέχρι που θα χρειαστεί να "αναγεννηθεί απ' τις στάχτες του" όπως προτάθηκε. Φυσικά, εγώ, δεν πιστεύω ότι το "αναγεννημένο ΤΕΕ θα διαφέρει σε τίποτε από το σημερινό, αλλά όσοι το πιστεύουν... να η ευκαιρία.

- οργανώστε ενεργή κίνηση με "σωστό" πλαίσιο αρχών λειτουργίας του ΤΕΕ, η οποία, με βάση αυτό, θα κάνει κινητοποιήσεις και παρεμβάσεις μέχρι τις επόμενες εκλογές οπότε και θα προτείνει στα μέλη της, και θα προπαγανδίσει με κινητοποιήσεις, αποχή απαιτώντας την λειτουργία του ΤΕΕ βάσει του πλαισίου αρχών της κίνησης.

Βέβαια δεν θα πρέπει να είναι της μορφής των "ανεξάρτητων" και "ακομμάτιστων" ψηφοδελτίων που ήδη έχουν δημιουργηθεί και συμμετέχουν στις εκλογές, γιατί βλέπετε ότι δεν εκπληρώνουν τον σκοπό ύπαρξής τους είτε γιατί δεν είναι πραγματικά ανεξάρτητες είτε γιατί υποκρύπτουν ακομμάτιστες φιλοδοξίες είτε γιατί τελικά είναι ατελέσφορες.

Και αρκετές άλλες ιδέες μπορεί να προταθούν αλλά όλες, αν δεν συνοδεύονται με ενεργητική στήριξη απο τους εμπνευστές, δεν θάχουν κανένα αποτέλεσμα.

Γιατί εκεί βρίσκεται το "κουμπί". Στο κατά πόσο παλεύουμε να γίνουν πράξη οι ιδέες. Εκ του καναπέως δεν γίνονται ποτέ !

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι συνεχίζουν να την πέφτουν στον Ιάσονα και θεωρούν ότι κάτι μπορούν να αλλάξουν με την ψήφο στο περιθώριο και όχι με δικαστήριο , όπως πρότεινα , δείτε τις σημερινές επικεφαλίδες γιά τα αποτελέσματα στα διάφορα σάιτ .

 

Ολα γράφουν γιά νίκη  της παράταξης της νδ . Πουθενά δεν φαίνεται η πραγματική πρώτη είδηση που είναι η τεράστια αποχή .

Απορώ λοιπόν τι περιμένετε να αλλάξει , όταν το σύστημα μοιράζει θέσεις , λεφτά και έχει και την κάλυψη των μμε .

 

Μόνο από κάτω με ιντερνετικές παρέες και δικαστικές διεκδικήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.