Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκλογές ΤΕΕ - Αποτελέσματα


Engineer

Recommended Posts

Σιγουρα είναι σεβαστές όλες οι απόψεις. Αλλά η κριτική είναι και αυτήν αποτέλεσμα των απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κίνητρο η βόλτα μετά τις εκλογές ρε παιδιά. 

Αν δεν καταλάβουμε ότι έχει δύναμη η ψήφος μας, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

 

Θα εξακολουθούν να βγαίνουν τα κομματόσκυλα.

 

Σήμερα ο Στασινός, αύριο θα είναι οι τωρινοί φοιτητοπατέρες, μεθαύριο αυτοί που δέρνονται στα τραπεζάκια των σχολών στις εγγραφές και "αγωνίζονται" για το που θα κεράσουν τα μπουκάλια.

 

Όσο απέχουμε είμαστε άξιοι της μοίρας μας

Link to comment
Share on other sites

βασικα το ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ δεν λυνει κατι......

 

επισης η ΑΠΟΧΗ παλι δε λυνει κατι......

 

το ΜΟΝΟ πουμαι βεβαιος ειναι οτι κατα 13.00 που πηγα το 75% αυτων πουδα εκει ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ (τσμεδε-πεταω χαρταετο) με μενα.....

 

 

υγ ικαρε .....εγω πηγα ΖΥΘΟ που τελικα καθε κυριακη μεσημερι λειτουργει το διπλανο ταβερνακι με ΖΩΝΤΑΝΗ ρεμπετικη μουσικη.......περασα ενα 4ωρο μπυροτσιπουροκοψιδοκατασταση.....

 

 

 

 

 

υγ καποια στιγμη θα σας πω και ΠΟΙΟΙ βγηκαν και τι δουλεια κανουν να δουμε το ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ  @@@@.......και αυτη οσο και αν πετυχει Μ2@@@@ θανναι

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφετε, γράφετε, χύνεται το μελάνι άφθονο!!!

 

Αλλοι διαμαρτύρονται με τον έναν τρόπο (απέχοντας) και άλλοι ελπίζουν οτι με την συμμετοχή τους (σε στημένες καταστάσεις) σε εκλογές θα αλλάξει κάτι και θα ξημερώσουν σε έναν νέο τόπο (με λυμένα προβλήματα)!!!

 

ΠΟΣΟ ΑΠΑΤΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!!!

 

Τα λέω αυτά διότι πρέπει να σκεφτείτε κάτι....που εντοπίζω και που εντοπίζετε και εσείς το κακό, και από που ξεκινά?

 

Ανοίξτε τα μάτια σας (ή θυμηθείτε), από τα σχολικά μας χρόνια ποιούς ψηφίζαμε στο 15μελές??????

Τον απουσιολόγο, τον καλό και συνεπή μαθητή (φυτό), τον τυπικό, τον ήσυχο, ή......,?????

Με ποιά κριτήρια τους επιλέγαμε και τους επιλέγουν ακόμη και σήμερα οι μελλοντικοί μηχανικοί ...????.

 

Αυτούς που μας αξίζουν αυτούς ψηφίζαμε και αυτούς θα ψηφίζουμε!

Δεν υπάρχει σωτηρία μάγκες, και το να γίνουν όλα στάχτη (που κατα βάθος συμφωνώ), εγώ δεν γνωρίζω πως θα γίνει αυτό, ή μάλλον δεν θέλω να γνωρίζω!!

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να είχαμε κανονίσει κατασταση ίσοι πήγαμε..:)

Τώρα η αποχή για αυτούς μεταφράζεται, δεν έχουν πρόβλημα, δεν τους ενδιαφέρει το θέμα, συνεχίζουμε με αυτούς που μας στηρίζουν!! Ε, πάρτε τους λοιπόν. Θα βγουν και θα κάνουν καμία ωραία δήλωση στυλ να φέρουμε τον μηχανικό κοντά μας, να σταθούμε στα προβλήματά του, νεα αρχή κτλ μπούρδες που και ένα παιδί δημοτικού μπορεί να σκεφτεί σε ανάλογες περιπτώσεις.. Και η ζωή συνεχίζεται όμορφα για τους ίδιους καθώς και τους υπόλοιπους που θα γκρινιάζουν για εισφορές, ανεργία κτλ προβλήματα. Είχαμε μια μικρή ευκαιρία και την πετάξαμε και αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιά και γιά το τεε , είμαι τεχνική εταιρεία και όχι μηχανικός , δεν μπορώ να ψηφίσω . Ετσι η γνώμη μου είναι ίσως πιό μακροσκοπική .

 

Ψήφισε το 30 % των μελών . Από αυτούς το 7 % ήταν ανεξάρτητοι και τοπικές κινήσεις . Βάλτε και κάτι καθαρά κομματικές μικρών αριστερών κομμάτων και αυτό που μένει είναι κάτω από το 25 % .

 

Μήπως υπάρχει λοιπόν νομική δυνατότητα να ακυρωθούν οι εκλογές λόγω μικρής συμμετοχής ? 

 

Εδώ λοιπόν και σωστά λέει ο Ιάσονας ότι δεν πάει , οι επιλογές είναι 4 .

1. Αποχή 

2. Ψήφος στα κομματόσκυλα των μεγάλων κομμάτων

3. Ψήφος στα κομματόσκυλα των μικρών αριστερών κομμάτων και 

4. Ψήφος στους ανεξάρτητους που λόγω έλλειψης μηχανισμών ελάχιστοι γνωρίζουν .

 

 

Αρα η λύση είναι να δημιουργηθούν παρατάξεις από κάτω που θα είχαν συγκεκριμένο πρόγραμμα .

 

Πως όμως θα γίνει αυτό ? 

 

Εδώ μιά συγκέντρωση είπαμε μέσα από το φόρουμ να κάνουμε στο ΥΠΟΙΚ και πήγαμε 3 - Τρία άτομα .

 

Γιατί λοιπόν ανησυχείτε ?  

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω.

Έχει επικρατήσει, δικαίως, η άποψη πως αυτοί πως είναι τώρα στην δκση δεν αξίζουν. Αρκετοί όμως από τους έξω αντί να μπούνε ακομα και σε αυτές τις υπάρχουσες παρατάξεις και να βρούνε 50 στην αρχή 100 μετά και να μπούνε μέσα, μετά να φέρουν και άλλους με τις ιδιες απόψεις και στο τέλος να καταφέρουν να αλώσουν από μέσα το κάστρο, τι κάνουν; Δεν συμμετέχουν. Σιγουρα θελει κόπο αλλά όλα έτσι είναι στην ζωή. Είναι μια αργή διαδικασία και κοπιαστική αλλά η μαγια θα γίνει και θα αλλάξει το σάπιο. Αυτό που λέω το δοκίμασα, ένιωσα την επίθεση αλλά δεν το συνέχισα γιατί δεν εύρισκα τους άλλους. Δεν υπάρχουν αρκετοί ανθρωποι που θα παλέψουν και θα δωρίσουν τον χρόνο τους για το γενικότερο καλό.

Αυρο εκμεταλλεύονται και φτάσαμε εδώ.

Αυτο πετυχαίνουμε με το να είμαστε μακρυα...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και εγώ μία φορά μέσα στη σχολή, δεν τσούλησε, ίσως το έκανα λάθος, ίσως δεν αφιέρωσα πολύ χρόνο. Μπορεί να το δοκιμάσω πάλι στην τοπική κοινωνία. Πάντως συμφωνώ και εγώ ότι η θεωρία της αποχής είναι λάθος. Οι εκλογές έχουν μετατραπεί από καιρό σε παιχνίδι με συγκεκριμένους κανόνες. Πρέπει ακόμη και όσοι ενδιαφέρονται για κάτι καλό να γίνει κάποτε, να παίξουν με τους ίδιους κανόνες. Η αποχή και το λευκό απηχούν μόνο σε ευαισθητοποιημένους ανθρώπους και όχι σε μέλη του συστήματος της απάτης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω.

Έχει επικρατήσει, δικαίως, η άποψη πως αυτοί πως είναι τώρα στην δκση δεν αξίζουν. Αρκετοί όμως από τους έξω αντί να μπούνε ακομα και σε αυτές τις υπάρχουσες παρατάξεις και να βρούνε 50 στην αρχή 100 μετά και να μπούνε μέσα, μετά να φέρουν και άλλους με τις ιδιες απόψεις και στο τέλος να καταφέρουν να αλώσουν από μέσα το κάστρο, τι κάνουν; Δεν συμμετέχουν. Σιγουρα θελει κόπο αλλά όλα έτσι είναι στην ζωή. Είναι μια αργή διαδικασία και κοπιαστική αλλά η μαγια θα γίνει και θα αλλάξει το σάπιο. Αυτό που λέω το δοκίμασα, ένιωσα την επίθεση αλλά δεν το συνέχισα γιατί δεν εύρισκα τους άλλους. Δεν υπάρχουν αρκετοί ανθρωποι που θα παλέψουν και θα δωρίσουν τον χρόνο τους για το γενικότερο καλό.

Αυρο εκμεταλλεύονται και φτάσαμε εδώ.

Αυτο πετυχαίνουμε με το να είμαστε μακρυα...

 

Τους τρώει η μαρμάγκα (τους καταβροχθίζει, τους ξεσκίζει το σύστημα), απλά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.